علت عطسه بعد از غذا خوردن

0

تصور کنید که با کسی در یک رستوران و برای وعدۀ ناهار یک قرار مهم دارید، اما بعد از خوردن غذا و به طور ناخواسته شروع به عطسه می‌کنید! این موقعیت می‌تواند بسیار خجالت‌آور باشد. آیا عطسه بعد از غذا یک مشکل پزشکی است؟ یا تنها یک واکنش بدن است؟ عطسه بعد از غذا خوردن یک مشکل شایع است که مردم زیادی آن را تجربه می‌کنند. عطسه راهی است که بدن از طریق آن مواد آزاردهنده و آلرژن‌ها را دفع می‌کند و مجاری بینی را تمیز نگه می‌دارد. در این مطلب به بررسی چند علت عطسه بعد از غذا خوردن می‌پردازیم.

رینیت چشائی

علائم رینیت چشائی شامل گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش بینی بعد از غذا خوردن است. برخی از غذاهای خاص مانند غذاهای تند، الکل و حتی غذاهای سرد می‌توانند باعث برانگیختگی واکنش سیستم عصبی شده و علائمی نظیر ورم غشای بینی را به دنبال داشته باشند.

Snatiation

بیشتر بخوانید:

در این وضعیت فرد بعد از خوردن یک وعدۀ غذایی بزرگ شروع به عطسه می‌کند. این باور وجود دارد که ژنتیک در بروز این مشکل نقشی را ایفا می‌کند. افرادی که به این وضعیت دچار هستند، ممکن است بعد از اینکه شکم‌شان از غذا پُر شود، شروع به عطسه کنند. بعد از غذا خوردن و بزرگ شدن معده، بین ۳ تا ۱۵ عطسۀ متوالی و غیرارادی رخ می‌دهد.

حساسیت غذایی خفیف

افرادی که به برخی مواد غذایی حساسیت دارند ممکن است علائمی مانند عطسه بعد از غذا خوردن را تجربه کنند. برخی از شایع‌ترین غذاهای حساسیت‌زا عبارتند از: بادام زمینی، گندم، غذای دریایی، تخم‌مرغ و شیر.

آلودگی و ذرات هوا

این احتمال وجود دارد که به آلودگی و غبارِ هوا حساسیت داشته باشید. ممکن است آلرژی شما در هوای بسیار گرم یا سرد برانگیخته شود. این احتمال نیز وجود دارد که به عطر کسی که در کنار شما نشسته باشد حساسیت داشته باشید. حساسیت به حیوان خانگی نیز می‌تواند از دلایل عطسه بعد از غذا خوردن باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.