دلایل ورم صورت ، عفونت سینوس یا آبسه دندان؟

0

دلایل ورم صورت می‌توانند بسیار گسترده و متفاوت باشند. گاهی اوقات ممکن است مشکل ناشی از یک حساسیت ساده باشد، اما قضیه همیشه به این سادگی نیست. در این مقاله به بررسی رایج‌ترین دلایل ورم صورت خواهیم پرداخت.

عفونت سینوس

اگر دیوارۀ سینوس‌ها ملتهب یا عفونی شوند، این می‌تواند به مسدود شدن آنها توسط مخاط منجر گردد. فشار ناشی از این انسداد باعث بروز علائمی نظیر درد خفیف در اطراف چشم‌ها، ترشح مایعی زرد و سبزرنگ از بینی، سردرد شدید و گاهی اوقات ورم صورت می‌شود.

در اغلب موارد عفونت ناشی از یک ویروس است؛ یعنی برای درمان آن باید صبر کنید و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست. بر روی استراحت، نوشیدن مایعات زیاد و مصرف آنتی‌هیستامین بدون نیاز به نسخه پزشک تمرکز کنید.

آبسه دندان

دندان ترک خورده یا حفرۀ درمان نشده در دندان، اجازه می‌دهد تا باکتری‌ها به داخل پالپ دندان نفوذ کنند و در آنجا تکثیر بشوند. آبسه یا همان عفونت، به جمع شدن چرک و ورم نواحی اطراف دندان و لثه‌ها منجر می‌شود. این مشکل با درد شدید و ورم خط فک همراه است.

برای رفع آبسه دندان، دندانپزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرده و به احتمال زیاد ریشه کانال دندان را ترمیم کرده و عصب عفونی شده را خارج می‌کند. شستشوی دهان با آب‌نمک و مصرف مسکن‌ها می‌توانند به تسکین موقتی درد کمک کنند.

نشانگان کوشینگ

کورتیزول یک هورمون استرس است؛ اما به تنظیم فشارخون، قند خون و عملکردهای دیگر بدن نیز کمک می‌کند. تولید بیش از حدِ کورتیزول توسط غدد آدرنال می‌تواند به بروز نشانگان کوشینگ بی‌انجامد. این نشانگان یا سندرم، با ویژگی‌هایی نظیر صورت گرد و شبیه به ماه، بروز کبودی سریع و آسان بر روی پوست و ضخیم شدن یا بیشتر شدن موی بدن همراه است.

نشانگان کوشینگ در میانِ زنان سه برابر بیشتر از مردان رایج است و معمولا در کسانی پدیدار می‌شود که برای درمان التهاب، داروی گلوکوکورتیکوئید مصرف می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

اگر این نشانگان درمان نشود، می‌تواند به بروز حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲ و سایر مشکلات پزشکی ختم گردد.

اگر نمی‌توانید دلیل ورم صورت خود را تشخیص دهید، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید و کار تشخیص را به او بسپارید.

حساسیت

حساسیت یا آلرژی یکی از دلایل ورم صورت است. این حساسیت می‌تواند به غذا، آلودگی، دارو یا هر نوع ماده‌ای باشد که باعث بروز التهاب در صورت – به ویژه اطراف چشم‌ها و بینی – می‌گردد.

داروهای ضدحساسیتِ بدون نیاز به نسخه می‌توانند به کاهش التهاب و ورم صورت کمک کنند.

آفتاب‌سوختگی پنهان

قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش به صورت روزانه، می‌تواند باعث بروز قرمزی و همچنین ورم پوست شود. برای جلوگیری از این مشکل، به صورت روزانه از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. همچنین استفاده از یک مرطوب‌کننده ملایم برای نرم کردن و آبرسانی به پوست توصیه می‌شود. اگر سوختگی ناخوشایند بوده و بعد از گذشت چند روز بهتر نمی‌شود، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

سایر دلایل ورم صورت

  • سلولیت یا cellulitis (عفونت بافت) – با سلولیت یا cellulite (تجمع چربی) فرق دارد.
  • اوریون
  • مشکلات تیروئید
  • التهاب ملتحمه
  • آکنه روزاسه
  • مصرف استروئید

اگر نمی‌توانید دلیل ورم صورت خود را تشخیص دهید، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید و کار تشخیص را به او بسپارید.

منبع womenshealthmag.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.