دلیل آروغ زدن چیست

0

دلیل آروغ زدن چیست ؟ آروغ زدن یک رویداد رایج است که معمولا بعد از خوردن غذا رخ می‌دهد. ویژگی اصلی آروغ، صدایی واضح و بلند است که هنگام خارج شدن گاز موجود در معده شنیده می‌شود. این گاز هنگام غذا خوردن، نوشیدن یا صحبت کردن وارد معده می‌شود. اگرچه آروغ زدن یک فرآیند طبیعی است، اما در برخی از موقعیت‌ها می‌تواند باعث خجالت‌زدگی یا ناراحتی فرد شود. بنابراین، برای جلوگیری از آروغ زدن در چنین موقعیت‌هایی، باید عادت‌های غذایی مناسبی را دنبال کنید.

آروغ زدن عملِ خارج شدن گاز معده از دهان است. اگرچه برخی از افراد آروغ زدن را ناخوشایند می‌دانند، اما این واکنش بدن برای بسیاری از مردم عادی و طبیعی است. خروج هوای اضافه از معده با زور، معمولا با صدای خاصی همراه است. البته این صدا همیشه شنیده نمی‌شود و وابسته به وضعیت فیزیولوژیکی فرد است. در نتیجه، تکرر و نیرومندی آروغ در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. باد شکم به گازی گفته می‌شود که از قسمت پایینی دستگاه گوارش و از طریق مقعد از بدن خارج می‌شود. آروغ زدن به رفع علائمی نظیر سوءهاضمه، سوزش معده و حالت تهوع کمک می‌کند، ولی برخلاف باد شکم، آروغ از طریق دهان انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دلیل آروغ زدن چیست

هوای اضافه ممکن است بدون اینکه آگاهی داشته باشید، هنگام صحبت کردن وارد بدن‌تان شود که به آن هواخواری می‌گویند. این اتفاق ممکن است در اثر مصرف مواد ضد اسید نظیر جوش شیرین نیز رخ دهد که باعث تشکیل گاز در معده می‌شود.

گاهی اوقات شکم در اثر پرخوری یا مصرف غذای تند وَرَم می‌کند که این اتفاق نیز می‌تواند منجر به تشکیل گاز در معده و در نهایت باعث آروغ زدن شود. در نهایت اسیدیته نیز عاملی مهم در آروغ زدن است. اسیدیته ناشی از دنبال کردن یک رژیم سرشار از چربی و کلسترول است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.