دلایل نفخ بعد از خوردن غذا

0

آیا معمولا بعد از خوردن یک غذای لذیذ، احساس می‌کنید که شلوارتان تنگ شده و شکم‌تان باد می‌کند؟ آیا باد، گرفتگی و آروغ زدن را تجربه می‌کنید؟ این موارد نشانه‌های نفخ هستند. اگرچه نفخ بعد از خوردن غذا اتفاق نامتعارفی نیست، اما اگر هر دفعه بعد از غذا خوردن با این مشکل مواجه می‌شوید، بهتر است کمی احساس نگرانی کنید. چنین وضعیتی ممکن است نشانۀ یک بیماری باشد.

دلایل نفخ بعد از خوردن غذا

همانطور که اشاره کردیم، احساس نفخ مکرر بعد از خوردن هر وعدۀ غذایی می‌تواند جای نگرانی باشد. در ادامه برخی از دلایل نفخ بعد از خوردن غذا را بررسی می‌کنیم:

عدم تحمل غذا

واکنش بدن مردم به برخی غذاهای خاص واقعا خارق‌العاده است. برخی افراد می‌توانند بعضی از غذاها را بدون هیچ مشکلی مصرف کنند، اما سایرین ممکن است به آن غذاها حساسیت داشته و با مصرف‌شان به نفخ دچار شوند. اگر نفخ را به طور مکرر تجربه می‌کنید، ممکن است مشکل‌تان ناشی از عدم تحمل برخی غذاها باشد. مخمر، گلوتن، شیر و فراکتوز می‌توانند در برخی از مردم نفخ شکم ایجاد کنند.

پرخوری

یکی از مشخص‌ترین دلایل نفخ بعد از خوردن غذا مربوط به پرخوری است. پرخوری معمولا به باد کردن و نفخ شکم منجر می‌گردد. این در اثر ناتوانی دستگاه گوارش در تجزیۀ غذای زیاد اتفاق می‌افتد. بهترین راه‌حل این است که وعده‌های غذایی کوچک اما بیشتر در طول روز مصرف کنید.

بیشتر بخوانید:

وجود نداشتن آنزیم‌های گوارشی

اگر غذای مصرفی‌تان حاوی آنزیم‌های گوارشی نباشد، ممکن است نفخ شکم را تجربه کنید. این آنزیم‌ها غذا را به ذرات کوچکتر تجزیه می‌کنند. اگر بیشتر غذاهای مصرفی‌تان شامل غذاهای فرآوری شده باشند، احتمال کاهش سطوح آنزیم‌های گوارشی در بدن‌تان بیشتر خواهد بود. حتی در صورتِ مصرف میوه‌ها و سبزیجات، باز هم ممکن است تعادل سالمی از این آنزیم‌ها در بدن‌تان برقرار نباشد، زیرا ممکن است سبزیجات را بیش از حد بپزید. راه‌حل این است که غذاهای خام بیشتری مصرف کنید.

خوردن غذاهای پرچرب

اگر رژیم‌تان سرشار از غذاهای پرچرب است، مطمئنا نفخ بعد از خوردن غذا را تجربه خواهید کرد. بدن شما زمان زیادی را به پردازش غذاهای پرچرب اختصاص می‌دهد. چربی با سرعت کمی درون دستگاه گوارش حرکت کرده و احتمال بروز احساس نفخ را افزایش می‌دهد. بهتر است به فکر خوردن غذاهای کم‌چرب نظیر غلات و سبزیجات باشید.

سریع غذا خوردن

نفخ بعد از خوردن غذا می‌تواند ناشی از سریع غذا خوردن باشد. بهترین روش برای رفع این مشکل، آرام غذا خوردن است. مغز شما حدود ۲۰ دقیقه بعد از خوردن غذا سیگنال‌های سیر شدن را دریافت می‌کند، این یعنی آهسته غذا خوردن از پرخوری جلوگیری می‌کند.

سایر دلایل

  • سندرم روده تحریک‌پذیر
  • بیماری سلیاک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.