دلایل افزایش تری گلیسیرید

0

تری گلیسیریدها در واقع لیپیدهایی هستند که در خون وجود دارند. لیپید چربی‌ای است که توسط کالری اضافه در بدن ساخته می‌شود. وقتی بدن شما غذایی که نیاز دارد را دریافت کرد، باقیماندۀ غذا را به شکل لیپید در خود ذخیره می‌کند. اگر پرخوری کرده و بیشتر از نیاز بدن‌تان کالری دریافت کنید، ممکن است با افزایش تری گلیسیرید یا هیپرتری‌گلیسریدمی مواجه گردید. این معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که کالری‌های اضافه از غذاهای پرچرب یا سرشار از کربوهیدرات باشند. در ادامه به بررسی دلایل افزایش تری گلیسیرید می‌پردازیم.

یک آزمایش خون می‌تواند سطوح تری گلیسیرید را مشخص کند. در پایین جدولی از طیف‌های تری گلیسیرید را آورده‌ایم که کمک می‌کنند تا بالا بودن سطوح تری گلیسیرید را بهتر درک کنید:

بیشتر بخوانید:
عادیکمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا کمتر از ۱٫۷ میلی‌مول در لیتر
مرز بالا بودن۲۵۰ تا ۱۹۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر با ۱٫۸ تا ۲٫۲ میلی‌مول در لیتر
بالا۲۰۰ تا ۴۹۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا ۲٫۳ تا ۵٫۶ میلی‌مول در لیتر
بسیار بالابیش از ۵۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بالای ۵٫۷ میلی‌مول در لیتر

دلایل افزایش تری گلیسیرید

سطوح بالای تری گلیسیرید می‌توانند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهند. عوامل مختلفی در افزایش تری گلیسیرید نقش دارند که می‌توانند شامل عادت‌های غذایی و مشکلات پزشکی باشند:

  • کنترل ضعیف دیابت نوع ۲ یا کنترل گلوکز: وقتی دیابت به خوبی کنترل نشود، می‌تواند به افزایش تری گلیسیرید بی‌انجامد. البته می‌توانید با پایین آوردن قند خون، سطوح تری گلیسیرید را به حد طبیعی بازگردانید.
  • رژیم سرشار از چربی، شکر و کربوهیدرات: اگر همواره غذاهای سرشار از شکر و چربی‌ اشباع میل می‌کنید، خطر افزایش کلسترول در شما بالا است. این می‌تواند به هیپرتری‌گلیسریدمی منجر شود، به ویژه اگر اغلب این کالری‌های را به شکل کربوهیدرات دریافت می‌کنید.
  • کم‌کالری تیروئید (کم بودن سطح هورمون تیروئید): گاهی اوقات اگر تیروئید هورمون‌های کافی نساخته و ترشح نکند، سطوح تری گلیسیرید و کلسترول افزایش می‌یابند. وقتی برای افزایش سطوح هورمون‌ها، شروع به مصرف دارو می‌کنید، سطوح تری گلیسیرید به حالت عادی برمی‌گردند.
  • مصرف مداوم الکل: مصرف نوشیدنی‌های الکل‌دار به طور منظم می‌تواند از دلایل افزایش تری گلیسیرید باشد. در چنین وضعیتی، باید الکل را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
  • بیماری کبد مزمن: وقتی سطوح کلسترول HDL پایین باشند و سطوح تری گلیسیرید بالا، این می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کبد باشد. برای ارزیابی مناسب باید به پزشک مراجعه کنید.
  • وراثت: گاهی اوقات علت بالا بودن تری گلیسیرید با ژن‌های شما مرتبط است. اگر سایر اعضای خانواده‌تان از بالا بودن کلسترول یا تری گلیسیرید رنج می‌برند، احتمال وجود داشتن چنین مشکلی در شما نیز بالا است.
  • چربی اضافه در شکم: وقتی چربی اطراف شکم بیش از حد افزایش یابد، بدن شما یک واکنش شیمیایی را تحریک می‌کند که باعث می‌شود تا نگه داشتن سطوح لیپید در حد عادی و سالم مشکل شود.
  • ورزش نکردن: وقتی ورزش می‌کنید، بدلیل بروز واکنش شیمیایی در عضلات، سطوح کلسترول HDL در حد سالمی باقی می‌ماند. وقتی فعالیت جسمانی ندارید، این سطوح به طور چشمگیری کاهش می‌یابند.
  • داروها: مصرف برخی از داروها می‌تواند از دلایل افزایش تری گلیسیرید باشد. این داروها عبارتند از مسدود‌کننده‌های بتا، ادرارآورها، استروژن، رتینوید، کورتیکواستروئیدها و مهارکننده‌های پروتئاز.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.