دلایل تعریق شبانه

0

هم زنان و هم مردان به دلایل بسیاری دچار تعریق شبانه می شوند. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، برای آشنایی با دلایل تعریق شبانه و راه‌های برطرف کردن آن، این مقاله را بخوانید.

آیا شما معمولا صبح ها غرق در عرق از خواب بیدار می شوید؟ این مسئله نشان دهنده ی این است که با آب خیلی گرم حمام می کنید. اگر این دلیلش است، در شب قبل از خواب، دوش آب خنک بگیرید و بخوابید. اما گاهی برخی افراد، با اینکه از آب سرد استفاده می کنند، باز هم دچار تعریق شبانه می شوند.

دلایل تعریق شبانه چیست؟

گاهی تعریق شبانه نشانه ی برخی بیماری های خاص مانند سرطان می باشد. گاهی اوقات دیگر افراد به دلیل مصرف الکل دچار تعریق می شوند. در ادامه، برخی عادات و شرایطی را ذکر می کنیم که از دلایل تعریق شبانه هستند.

دارو‌های ضد افسردگی

تحقیقات نشان داده اند که مصرف دارو های ضد افسردگی می تواند از جمله دلایل تعریق شبانه بدن محسوب شود. در حقیقت ۸ الی ۲۱ درصد از افرادی که دارو های ضد افسردگی مصرف می کنند، به تعریق شبانه دچار می شوند.

برای رفع این مشکل، معمولا متخصصان توصیه می کنند که دوز دارو های مصرفی را کم تر کنید. اگر باز هم بهبود پیدا نکردید، با تجویز و زیر نظر پزشک، دارو هایتان را کنار گذاشته و از یک داروی ضد افسردگی دیگر استفاده کنید.

یائسگی یا زایمان

زنان معمولا پس از یائسگی و زایمان، به تعریق شبانه دچار می شوند و این مسئله نرمال است. تغییرات هورمونی که در این دو دوره در بدن رخ می دهند، باعث بروز چنین مشکلی می شوند.

درمان علائم یائسگی در افراد مختلف، متفاوت می باشد. اگر شما متوجه شده اید که تعریق شبانه تان بر اثر یائسگی است، با پزشک خود مشورت کنید.

سرطان

تعریق شبانه می تواند از جمله علائم اولیه ی برخی انواع سرطان ها مانند سرطان کبد، لوسمی یا سرطان خون، سرطان سینه و سرطان استخوان باشد. محققان می گویند تعریق می تواند در اثر تومور، درمان سرطان و یا تب نیز محسوب شود. خوشبختانه برای برطرف کردن این مشکل روش های درمانی مختلفی وجود دارد که با تجویز پزشک می توانید تعریق تان را کم تر کنید.

بیشتر بخوانید:

کم بودن سطح تستوسترون

کم بودن میزان تستوسترون در بدن می تواند باعث تعریق شبانه در مردان شود. معمولا بسیاری از مردان میانسال به این مشکل دچار می شوند. زیرا طبق گفته ی Mayo Clinic ، مردان از ۳۰ الی ۴۰ سالگی به بعد، سطح تستوسترون شان هر ساله ۱ درصد کاهش پیدا می کند.

اما خبر خوب این است که با افزایش سطح تستوسترون می توانید این مشکل را برطرف کنید.

عفونت

بر اساس WebMD، عفونت بیماری سل می تواند باعث تعریق شبانه شود. عفونت های باکتریایی همچون استئومیلیت و آبسه نیز می توانند باعث تعریق شبانه ی بدن شوند.

نوشیدن الکل

مصرف الکل قبل از خواب نه تنها باعث تعریق شبانه می شود، بلکه شانس داشتن یک خواب عمیق و راحت را نیز از شما می گیرد.

پس بهتر است از مصرف الکل خودداری کنید تا به تعریق شبانه دچار نشوید.

سطح قند خون پایین

بسیاری از افراد نگران بالا بودن سطح قند خون شان هستند، اما بهتر است بدانید که کم بودن سطح قند خون یا هیپوگلیسمی نیز می تواند برای بدن مشکل ساز باشد. کم بودن سطح قند خون نیز می تواند از جمله عوارض جانبی مصرف انسولین و یا بیماری دیابت محسوب شود.

افرادی که قند خون پایینی دارند، معمولا دچار تعریق شبانه می شوند. بیماران دیابتی می توانند با خوردن اندکی خوراکی پیش از خواب، قند خون شان را در طول خواب متعادل کنند.

کابوس و ترس در خواب

آیا تا به حال با بدنی پر از عرق از خواب پریده اید؟ اگر در خواب تان کابوس دیده و ترسیده باشید، حتما بدن تان عرق می کند و دچار تپش قلب شدید می شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.