دلایل استرس شغلی چیست

0

استرس شغلی ممکن است کوتاه‌مدت یا مزمن باشد. حتی اگر عاشق شغل‌تان باشید، احتمال بروز استرس هنگام کار کردن در شما وجود دارد. در این مطلب به بررسی دلایل استرس شغلی می‌پردازیم.

بیش از حد کار کردن

اختصاص یافتن کوهی از کارها و وظایف به یک نفر، می‌تواند احتمال بروز استرس را افزایش دهد. داشتن وظایف بیش از حد، ضرب‌الاجل‌های غیرممکن، پروژه‌های بزرگ یا بسیار مهم، و نداشتن افرادی که به شما در این موارد کمک کنند، می‌توانند به یک کابوس تبدیل شوند.

کنترل نداشتن

وقتی کنترل مناسبی بر روی کار و شغل‌تان ندارید، ممکن است استرس به سراغ‌تان آید. عدم کنترل می‌تواند به بروز این احساس منجر شود که کارتان بیش از حد دشوار است، یعنی شما در محل کارتان ارزش خاصی ندارید و نسبت به همکاران در سطح پایین‌تری قرار دارید.

روابط کاری ضعیف

وقتی روابط کاری خوب باشند، همه‌چیز عالی است. کافیست تا یک رابطۀ بد داشته باشید تا کل روزتان خراب شود.

نداشتن امنیت شغلی

بیشتر بخوانید:

یکی از اصلی‌ترین دلایلِ استرس شغلی است. وقتی امنیت شغلی ندارید و هر روز ممکن است روز اخراج شدن‌تان باشد، دوری از استرس به امری دشوار تبدیل می‌شود. ترس از تغییر شغل در آینده، نگرانی دربارۀ مدیریت جدید و ترس از تعدیل نیرو، می‌تواند به استرس جدی و حتی افسردگی منجر شود.

نداشتن تعادل میانِ زندگی و کار

احساس می‌کنید که همیشه در حال کار کردن هستید و وقتی برای خودتان ندارید؟ دلتان برای خانواده‌ تنگ شده و باور دارید که نقش‌تان در خانواده به یک دستگاه پول چاپ‌کن محدود شده؟ نگران هستید که فرزندتان هیچوقت شما را نخواهد شناخت؟ از دست دادن تعادل زندگی – کار می‌تواند تمام جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

کمبود منابع

وقتی یک وظیفۀ بزرگ به شما واگذار می‌شود، اما منابع مناسب برای انجام آن در دسترس‌تان قرار نمی‌گیرد، استرس اجتناب‌ناپذیر می‌شود. داشتن تمرین کافی بسیار ضروری است، در غیر این صورت ممکن است بازخورد بدی دریافت کنید. البته گاهی اوقات دریافت تمرین هم در کنترل شما نیست.

حقوق و مزایای کم

پاداش مالی بسیار مهم است؛ به ویژه وقتی در یک موقعیت شغلی نه‌چندان ایده‌آل قرار دارید. با بالا رفتن قیمت‌ها، حقوق‌ها نیز باید افزایش داشته باشند، اما متاسفانه همیشه اینطور نیست. این می‌تواند احساسی در شما ایجاد کند که کار زیادی انجام می‌دهید، اما پول کافی دست‌تان را نمی‌گیرد.

رئیس سخت‌گیر

یک رهبر در محل کار می‌تواند به طور چشمگیری بر روی کارکنان اثر بگذارد. رئیسی که همواره شما را خرد و تهدید به اخراج می‌کند یا طوری رفتار می‌کند که احساس بی‌ارزش به‌تان دست میدهد، یکی از جدی‌ترین دلایل استرس شغلی می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.