دلایل مرده زایی چیست

0

زمانی که یک نوزاد در رحم مادرش پس از ۲۰ هفته از بارداری می میرد، مرده زایی نامیده می شود. مرده زایی ها اغلب قبل از اینکه زنان زایمان کنند و گاهی اوقات نیز در حین زایمان و تولد نوزاد اتفاق می افتند. مرده زایی ها نادر نیستند زیرا از هر دویست جنین، یکی مرده به دنیا می آید. مواجه با مرده زایی برای والدین می تواند بسیار سخت باشد چرا که بدون هیچ علائمی رخ می دهد. با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل مرده زایی بپردازیم.

نقائص زایمان

یکی از علل مـرده زایی این است که نوزاد، تولدی ناقص دارد. این اتفاق غیر معمول در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد مرده زایی، رخ می دهد. نقص های محیطی یا اختلالات کروموزومی دو تا از شایعترین نواقص تولد هستند که منجر به مرده زایی می شوند.

رشد جنینی ضعیف

اگر یک نوزاد با نرخی نامناسب رشد کند، او از کمبود اکسیژن خواهد مُرد. اگرچه دلیل رشد جنینی ضعیف هنوز ناشناخته است، اما ثابت شده زنانی که سیگار کشیدن را در طول بارداری ادامه می دهند ممکن است نوزادانشان را در معرض خطر بالای رشد ضعیف قرار دهند. مراقبت های منظم پیش از زایمان به شناسایی چنین موضوعات اولیه ای کمک بسیاری می کند اما مشکل در برخی موقعیت ها دشوارتر هم می شود.

عفونت ها

اگر باردار هستید و از عفونتی باکتریایی بین ۲۴ و ۲۷ هفته ای رنج می برید، ممکن است خطر مـرده زایی را داشته باشید. مشکل این است که بیشتر خانوم ها علائم را تا زمانی که هنوز خیلی جدی نشده اند متوجه نمی شوند. هم عفونت های ادراری و هم تناسلی می توانند علت عوارض جدی در طول بارداری باشند. برخی عفونت ها ممکن است از طریق جفت از مادر به فرزند منتقل شوند. بیماری های پنج گانه نمونه های شایعی از این موارد هستند. بیماری هایی مانند: توکسوپلاسموز، لیستروزیوز، و بیماری های جنسی منتقل شده مانند سفلیس، کلامیدیا و هرپس.

حوادث بند ناف

یک مرده زایی ممکن است به دلیل مورادی باشد که مربوط به بند ناف هستند. مواردی از این دست در مورد۲۰ درصد از موارد مرده زایی صدق می کند. حوادث می توانند از انواع مختلفی باشند، مانند جایی که ممکن است گره ای در بند ناف وجود داشته باشد یا شکل قرارگیری بند ناف در جفت جنین ممکن است درست نباشد. این موارد می توانند نوزاد را از اکسیژن محروم کنند که این امر نیز باعث مرده زایی می شود.

مرده زایی

مشکل سلامتی مزمن

بیشتر بخوانید:

به جز عفونت ها و حوادث نادر، دیگر چه چیزی باعث مرده زایی می شود؟ ممکن است مسائل بهداشتی مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، صرع، بیماری سلول داسی شکل، بیماری ریه، لویوس، بیماری پاراتیروئید یا بیماری کلیوی نیز عامل مرده زایی باشند. این شرایط سلامتی مزمن می تواند به انقباض جفتی کمک کند که همین امرنیز می تواد باعث مرده زایی شود.

موضوعات مربوط به جفت

چندین نوع از موضوعات جفتی همچنین می توانند منجر به مرده زایی شوند. مواردی مانند:

نارسایی جفتی: به این معنا است که جفت بدرستی شکل نگرفته است و قادر به ارائه آنچه نوزاد نیاز به رشد دارد نیست. این امر معمولا بعد از هفته بیستم بارداری اتفاق می افتد.

انقباض جفتی: به این معنا است که به علت خونریزی بین جفت و دیواره رحم، جفت از دیواره رحم جدا شده است. این تفکیک می تواند جزی یا کامل باشد.

جفت سرراهی: این بدین معنا است که جفت خودش را در زیر رحم قرار می دهد و پشت رحم را می پوشاند. این امر به خونریزی منجر می شود. زیرا رحم، خودش را برای رشد نوزاد کش می دهد و خونریزی می تواند منجر به مرده زایی شود.

مشکلات دهانه رحم

هرگونه مشکل با دهانه رحم (یک حلقه تنگ درست در مرکز رحم) ممکن است نوزاد را در خطر قرار دهد. دهانه رحم نامناسب، در میان شایع ترین علل مرده زایی است. تقریبا ۱۵ درصد تلفات در سه ماه دوم بارداری رخ می دهند زیرا دهانه رحم پیش از موعد باز می شود.

سایر عوامل خطر مرده زایی

بسیاری از عوامل خطرناک دیگر می توانند منجر به مرگ نوزادان شوند. شما احتمال بیشتری برای داشتن نوزادان مرده دارید اگر:

  • شما دوقلو یا چندقلو باردار هستید.
  • شما بیش از ۳۵ سال سن دارید.
  • شما با bmi بیش از ۳۰ و چاق هستید.
  • نوشیدن الکل و سواستفاده از دارو ها در دوران بارداری می تواند خطر داشتن یک نوزاد مرده را افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.