علت زردی ناخن چیست

0

ناخن ها می توانند بلند یا کوتاه، نازک یا ضخیم باشند، اما آنها همیشه درباره سلامت کلی، نشانه هایی را به شما نشان می دهند. به سادگی با نگاهی دقیق تر به ضخامت، بافت و رنگ ناخن خود می توانید درباره سلامتتان به اطلاعات مفیدی برسید. با این حال،  گاهی تغییر رنگ و شکل ناخن می تواند نشانه ی وجود عفونت های رایج در بدن باشد. عفونت های قارچی ممکن است رنگ ناخنتان را زرد کنند. دلایل دیگری نیز برای این نشانه وجود دارد. با ما همراه باشید تا چند علت زردی ناخن را بررسی کنیم.

۵ علت زردی ناخن

زرد شدن ناخن ممکن نشان دهنده ای این باشد که مشکلی در مورد سلامتی بدن به وجود آمده است. در این قسمت دلایل زرد شدن ناخن و راه حل درمان آن را برای شما توضیح می دهیم.

عفونت قارچی

یکی از شایع ترین دلایل زرد بودن ناخن ها، عفونت های قارچی است و عفونت های قارچی و باکتریایی یکی از مهمترن دلایل زرد شدن ناخن های ما هستند. ناخن های پا در اکثر موارد در معرض رطوبت، گرما و انواع باکتری ها قرار دارند. بنابراین بستر مناسبی برای رشد انواع قارچ محسوب می شوند. این معضل با مصرف یک دوره کوتاه مدت داروهای ضدقارچ قابل درمان است. با بدتر شدن عفونت، بستر ناخن ممکن است فرو برود و ناخن ها ممکن است ضخیم تر شوند. به علت ساختار ناخن های پا، یک عفونت قارچی به راحتی ایجاد خواهد شد.

پیری

علت زردی ناخن شما می تواند نشانه ای از این امر باشد که شما در حال پیر شدن هستید. هر چقدر سن شما بالاتر می رود گردش خون شما کاهش می یابد و ناخن ها زرد و ضعیف و شکننده تر می شوند.

بیماری لیمفیدما

لیمفیدما باعث ایجاد انسداد در سیستم لنفاوی شما می شود و از تخلیه ی مایع لنفاوی جلوگیری می کند، که این امر به نوبه خود سبب تورم در بازو یا پای شما می شود. اندام آسیب دیده معمولا نسبت به آلوده شدن حساس تر می شوند. این اندام ممکن است مورد عفونت قارچی قرار بگیرند و محیطی مناسب برای رشد و تغییر رنگ ناخن ها را فراهم کنند.

دیابت

علت زردی ناخن ممکن است ناشی از دیابت باشد. وقتی تعادلی در قند خون وجود ندارد، گلوکز به پروتئین های کلاژن متصل می شود و در نتیجه ی آن ناخن های ما زرد می شوند.

ژنتیک

اگر دکتر شما معتقد است که علت زردی ناخن شما از عفونت قارچی نیست، ممکن است به علت وضعیتی ژنتیکی به نام سندرم ناخن زرد باشد. در این مورد ناخن های شما زرد رنگ می شوند. آنها کوتیکول ندارند، بسیار آرام رشد می کنند و از بستر ناخن جدا می شوند.

روش‌های رفع زردی ناخن

بیشتر بخوانید:

حالا که چند علت زردی ناخن را می دانید، وقت آن رسیده تا برخی از راه های حل این موضوع را بیاموزیم. در اینجا برخی از گزینه های درمان برای رفع زردی ناخن برای شما توضیح داده شده اند.

براق کردن لایه بالایی ناخن

ناخن ها  زرد می شوند، زیرا لایه ی بالای آن ها آلوده و یا عفونی شده است. برای پاک کردن این لکه ها می توانید با استفاده از یک کاغذ سنباده سبک، این زردی ها را از بین ببرید. این درمان در بازه زمانی طولانی مدت مفید نیست، چرا که بافت نرمال ناخن ها را تضعیف می کند.

علت زردی ناخن

پاکسازی زردی ناخن

همان طور که ناخن های زرد رنگ معمولا توسط عفونت های قارچی ایجاد می شوند، لازم است توجه داشته باشید که برای جلوگیری و پاک کردن عفونت انگشتان پا را تمیز نگه دارید.

قارچ به محیط های مرطوب برای زنده ماندن نیاز دارد. عفونت های قارچی باعث می شوند که علائم دیگری نیز مانند ناخن شکننده، ناخن ضخیم و لکه زدن ایجاد شود. اگر عفونت قارچی خفیفی دارید، ممکن است بخواهید از کرم ضد قارچ استفاده کنید.

این کرم ها معمولا هنگامی اثر می کنند که ناخن ها  شکننده نباشند. ژل Nonyx ناخن و Mycocide NS دو ژل موثر OTC کرم برای پاک کردن عفونت ها هستند.

سرکه

اسید استیک و اسیدمالیک موجود در سرکه سیب باعث کاهش زردی ناخن ها شده و می تواند عفونت های قارچی ناخن را نیز درمان کند. مخلوط را با اضافه کردن مقداری سرکه به آب اضافه کنید. پای خود را در مخلوط قرار دهید و ۵ دقیقه خیس کنید. این کار را باید حداقل یکبار در روز برای کاهش PH در انگشتان خود انجام دهید.

آب لیمو

لیمو ترش سبب شفاف شدن ناخن ها شده و رنگ زرد را از بین می برد.  کافی است روزی دوبار انگشتان خود را (۱۵ دقیقه) در محلول آبلیمو فرو ببرید. پس از چند روز شاهد تغییر رنگ ناخن ها خواهید بود.

خمیر دندانِ سفید کننده

برای سفید کردن ناخن ها می توان هفته ای دو یا سه بار مقداری خمیر دندان حاوی سفید کننده را روی ناخن خود قرار داده و به مدت ۵ دقیقه با یک برس نرم ماساژ دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.