خواص و مضرات خوردن جگر

0

اگرچه جگر سرشار از مواد مغذی مهم نظیر فولات، آهن و ویتامین ب ۱۲ است، اما خوردن جگر با برخی اثرات خطرناک نظیر مسمومیت ویتامین آ و تماس با فلزات سنگین نیز همراه می‌باشد. قبل از جای دادن جگر در رژیم‌غذایی‌تان، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید.

آهن

جگر منبع غنی آهن است. آهن برای تولید پروتئین هموگلوبین ضروری می‌باشد که اکسیژن را از طریق گلبول‌های قرمز خون به سلول‌های بدن منتقل می‌کند. ۸۵ گرم جگر مرغ پخته شده ۶۱ درصد از نیاز روزانۀ بدن به آهن را تامین می‌کند. این عدد برای جگر گاو پخته شده ۲۹ درصد است.

ویتامین‌های ب

بیشتر بخوانید:

یکی از ارزشمندترین اثرات خوردن جگر این است که سرشار از ویتامین‌های ب می‌باشد. جگر منبع بسیار خوبی از فولات و ویتامین ب ۱۲ است. ۸۵ گرم جگر گاو ۴۵ درصد از نیاز روزانه به فولات، و ۸۰۰ درصد نیاز روزانه به ویتامین ب ۱۲ را تامین می‌کند. هم فولات و هم ویتامین ب ۱۲ به کاهش هوموسیستئین کمک می‌کنند. هوموسیستئین یک اسید آمینه است که در بروز بیماری‌های قلبی – عروقی نقش دارد.

مسمومیت ویتامین آ

مسمومیت ویتامین آ یکی از اثرات منفی خوردن جگر است. جگر سرشار از ویتامین آ است و در واقع ۸۵ گرم جگر گاو پخته شده ۴۴۴ درصد از نیاز روزانه به این ویتامین را تامین می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که خوردن بیش از حد جگر – بدلیل داشتن ویتامین آ زیاد – می‌تواند در تراکم استخوان تداخل ایجاد کرده و باعث بروز ترک‌خوردگی گردد. سایر اثرات مسمومیت ویتامین آ عبارتند از تاری دید، بروز مشکل در هماهنگی عضلانی و نقائص هنگام تولد. برای آگاهی از میزانِ مصرف جگر حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید، به ویژه اگر مکمل‌های ویتامین آ یا مولتی‌ویتامین مصرف می‌کنید.

فلزات سنگین

برخی از فلزات سنگین نظیر کادمیم و آرسنیک در جگر گاو جمع می‌شوند و این سموم سپس بعد از مصرف جگر، به انسان منتقل می‌شوند. به گزارش وزارت کشاورزی ایالات‌متحده، جگر گاو همچنین می‌تواند حاوی آفت‌کش‌ها و داروهای دامپزشکی باشد. برای به حداقل رساندن اثرات منفی این سموم، جگری را خریداری کنید که ارگانیک بوده و از گاو علف‌خوار تهیه شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.