فواید مولتی ویتامین برای سلامتی

0

مولتی‌ویتامین‌ها از مکمل‌های محبوب در سراسر جهان هستند که هدف اصلی از مصرف آنها جبران کمبود‌های تغذیه‌ای در بدن می‌باشد. دنبال کردن یک رژیم کامل و جامع که تمام مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را به طور روزانه تامین کند، کار آسانی نیست. اینجاست که مولتی‌ویتامین‌ها وارد صحنه می‌شوند و کمک می‌کنند تا از تامین شدن مواد مورد نیاز بدن‌تان اطمینان حاصل کنید. اما این تنها خاصیت مصرف مولتی ویتامین نیست؛ در این مطلب به بررسی فواید مولتی ویتامین می‌پردازیم.

گرسنگی کمتر، کاهش وزن بیشتر

مطالعات نشان می‌دهند زنانی که مولتی ویتامین مصرف می‌کنند، و یک رژیم غذایی برای کاهش وزن و برنامۀ ورزشی را دنبال می‌کنند، کمتر احساس گرسنگی را تجربه خواهند کرد. مردان نیز با همین شرایط وزن بیشتری را از دست دادند. محققین اشاره کرده‌اند که کمبود نامحسوس مواد مغذی مختلف در بدن می‌تواند در هورمون‌هایی که احساس گرسنگی را بعد از غذا خوردن رفع می‌کنند، تداخل ایجاد کرده و مولتی ویتامین‌ها این مشکل را برطرف می‌کنند.

کاهش سرعت افزایش سن

یافته‌های مطالعه‌ای که بر روی ۵۸۶ زن انجام شد نشان می‌دهند که سلول‌های کسانی که مولتی ویتامین مصرف می‌کنند، جوان‌تر باقی می‌مانند و آسیب DNA ناشی از افزایش سن در آنها کمتر است. این مطالعه هنوز بر روی مردان انجام نشده است.

فواید مولتی ویتامین برای حافظه

بیشتر بخوانید:

طبق بررسی ۱۰ مطالعۀ مختلف که بر روی ۳۲۰۰ مرد و زن انجام شده بودند، مشخص گردید که یکی از فواید مولتی ویتامین مربوط به بهبود حافظه است. مردان پس از مصرف مولتی ویتامین هوشیارتر بودند و به طور کلی حال بهتری داشتند. این بررسی در مجلۀ Alzheimer’s Disease منتشر شده است.

سرطان کمتر

در مطالعه‌ای، نزدیک به ۱۵ هزار پزشک به مدت ۱۱ سال مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این مطالعه که در مجلۀ American Medical Association منتشر شده است نشان می‌دهند افرادی که مولتی ویتامین مصرف می‌کردند، ۱۲ درصد کمتر در خطر ابتلا به تمام سرطان‌ها به جزء سرطان پروستات – که اغلب بدخیم و خطرناک نبود – بودند.

کاهش مرگ‌های ناشی از بیماری قلبی

در میان ۷۷ هزار مرد و زنی که میانسال یا مسن‌تر بودند و به مدت ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند، آن کسانی که مولتی ویتامین مصرف می‌کردند، ۱۶ درصد کمتر در خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی بودند. مصرف ۳۲۰ واحد ویتامین E به صورت روزانه (که این میزان اغلب در مولتی ویتامین‌هایی با دوزِ بالا یافت می‌شود) این خطر را تا ۲۸ درصد کاهش داد.

نوزادان سالمتر

مطالعات مختلف بیش از ۴۳ هزار زن باردار را مورد بررسی قرار داده‌اند و یافته‌ها نشان می‌دهند زنانی که قبل و در حین بارداری مولتی ویتامین مصرف می‌کردند، خطر تولد زودرس یا کمبود وزن نوزاد بعد از تولد در آنها کاهش یافته بود. نوزادانی که چنین شرایطی دارند، در طول زندگی بیشتر در خطر بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرند. این یافته‌ها در مجلۀ New England Journal of Medicine و سایر مجلات علمی منتشر شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.