خواص آویشن برای سلامتی

0

آویشن گیاهی دارویی از خانوادۀ نعناعیان است که که به احتمال زیاد با اسم‌ورسم آن آشنا هستید. در این مطلب به بررسی خواص آویشن برای سلامتی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

رفع آکنه

اگر از داروهای بی‌اثر خسته شده‌اید، شاید آویشن بتواند گزینه‌ای ایده‌آل برای شما باشد. این گیاه دارویی بدلیل داشتن خواص ضدباکتریایی‌اش مشهور است و آینده‌ای روشن بعنوان یک ترکیب ضدآکنه در انتظارش می‌باشد.

کاهش فشارخون

Thymus linearis Benth گونه‌ای از آویشن است که در پاکستان و افغانستان یافت می‌شود. در مطالعه‌ای، عصارۀ این آویشن توانایی کاهش چشمگیر ضربان قلب در موش‌هایی که فشارخون بالا داشتند و همچنین کاهش کلسترول را از خود نشان داد.

یک روش برای استفاده از آویشن به منظور کاهش ضربان قلب این است که آن را جایگزین نمک در رژیم غذایی‌تان کنید.

درمان سرفه

روغن آویشن که از برگ‌های این گیاه بدست می‌آید، معمولا بعنوان یک درمان طبیعی برای سرفه استفاده می‌شود. در مطالعه‌ای ترکیبی از برگ‌های آویشن و پیچک به درمان سرفه و سایر علائم برونشیت کمک کرد.

اگر از سرفه یا گلودرد رنج می‌برید، چای آویشن را امتحان کنید.

تقویت سیستم ایمنی

تامین تمام ویتامین‌های مورد نیاز بدن به صورت روزانه کار آسانی نیست. خوشبختانه آویشن سرشار از ویتامین ث بوده و همچنین منبع خوبی از ویتامین آ می‌باشد. اگر احساس می‌کنید که سرماخوردگی در نزدیکی شماست، خواص آویشن می‌توانند به حفظ سلامت‌تان کمک کنند.

آویشن همچنین منبع خوبی از فسفر، فیبر، آهن و منگنز است.

گندزدایی

کپک یکی از رایج‌ترین عوامل آلودگی هوا است که خطرناک بوده و ممکن است به طرق مختلفی وارد فضای خانه شود. وقتی وجود کپک در خانه را تشخیص دادید، از روش‌های مناسب برای پاکسازی استفاده کنید. روغن آویشن می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای پاکسازی کپک باشد.

از بین بردن آفات

آویشن از ترکیبات بسیاری از محصولات آفت‌کش – داخلی و خارجی – است و معمولا برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، موش‌ها و سایر آفات حیوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوی خوش

بسیاری از محصولات ارگانیک و طبیعی جدید مراقبت از پوست که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، حاوی ترکیب آویشن هستند. خواص ضدقارچ و ضدعفونی‌کننده آویشن باعث شده‌اند تا این گیاه به ترکیبی رایج در دهانشویه‌ها تبدیل شود. آویشن همچنین ترکیبی محبوب در دئودرانت‌ها است.

بهبود خلق‌وخو

روغن آویشن بدلیل داشتن ترکیب فعالی به نام carvacrol، اغلب برای مقاصد درمانی و معطر کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که carvacrol بر روی فعالیت عصبی اثر گذاشته و احساس تندرستی و سالم بودن را در فرد افزایش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.