توصیه‌هایی برای کنترل فشار خون بالا

0

فشار خون بالا از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با سیستم گردش خون است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، فشار خون بالا را اینگونه تعریف می‌کند: نیرویِ خون که به دیوارهای رگ‌های خونی – که خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کند – فشار می‌آورد. فشار خون معمولی و طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ mm Hg است. افزایش و کاهش فشارخون در طول روز طبیعی است، اما وقتی فشار خون به طور مداوم بالا می‌ماند، می‌توان گفت که فرد به فشار خون بالا مبتلا است. در این مطلب به بررسی بهترین روش‌ها برای کنترل فشار خون بالا می‌پردازیم.

کاهش وزن

با توجه کردن به وزن‌تان می‌توانید به کنترل فشار خون بالا کمک کنید. در واقع وزن و فشار خون با یکدیگر رابطۀ تنگاتنگی دارند. اضافه وزن فشار بیشتری را بر روی قلب و رگ‌ها وارد می‌کند که منجر به افزایش فشار خون می‌شود.  اضافه وزن همچنین در فرآیند تنفس در خواب اختلال ایجاد می‌کند که خود می‌تواند باعث افزایش فشار خون گردد.

ورزش منظم

انجام فعالیت جسمانی – حداقل ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته – روشی عالی برای کنترل فشار خون بالا می‌باشد. وقتی ورزش می‌کنید، ضربان قلب و تنفس شما افزایش می‌یابد و قلب‌تان قوی‌تر شده و با تلاش کمتری خون را پمپاژ می‌کند. این باعث می‌شود تا فشار کمتری به رگ‌های خونی وارد شده و فشار خون پایین بیاید.

کاهش مصرف نمک

حتی یک کاهش کوچک در مصرف نمک می‌تواند به کنترل فشار خون بالا کمک شایانی کند. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجلۀ Electrolytes & Blood Pressure منتشر شد نشان می‌دهد که کاهش مصرف نمک، تعداد مرگ‌ومیر ناشی از فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی – عروقی و سکته‌های مغزی را کاهش می‌دهد.

تمرین‌های تنفس عمیق

تنفس عمیق برای کنترل فشار خون بالا مفید است. این تکنیک آرامش‌بخش برای کاهش سطوح استرس نیز موثر می‌باشد که خود (استرس) از عوامل موثر در افزایش فشار خون است.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در مجلۀ Hypertension منتشر شد نشان می‌دهد که تنفس آهسته به بهبود حساسیت رفلکس بارورسپتورِ شریانی کمک کرده و فشار خون را کاهش می‌‌دهد.

سایر روش‌های موثر برای کنترل فشار خون بالا

  • ترک سیگار: اگر به دنبال انگیزه‌ای برای ترک سیگار هستید، کاهش فشارخون می‌تواند شما را تشویق کند.
  • ترک الکل: الکل را ترک کرده و یا مصرف آن را محدود کنید.
  • کاهش استرس: همانند رژیم غذایی ناسالم، استرس نیز از عوامل خطر بروز فشارخون بالا می‌باشد.
  • دنبال کردن رژیم دَش (DASH)
  • مصرف بیشتر پتاسیم و منیزیم
  • مصرف سیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.