ترفندهای حفظ آرامش در امتحان

0

جلسۀ امتحان می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. البته گاهی اوقات استرس خوب است، اما در مواردی عملکرد شما را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند نتایج بدی را به دنبال داشته باشد. خوشبختانه، برخی از ترفندهای ساده می‌توانند به کاهش استرس و حفظ آرامش در امتحان کمک کنند. همچنین این ترفندها می‌توانند در رفع استرس در سایر موقعیت‌های زندگی نیز موثر باشند.

آماده باشید

اگر حس می‌کنید که به اندازۀ کافی مطالعه کرده‌اید، اما معمولا قبل از امتحان تصور می‌کنید که آمادگی کامل ندارید، بهتر است که تغییراتی را در تکنیک‌های مطالعه‌تان ایجاد کنید.

اینها را فراموش نکنید…

  • چند مداد سیاه
  • ساعت مچی معمولی (ساعت هوشمند ممنوع است)
  • یک جا مدادی شفاف (می‌توانید از کیسه فریزر نیز استفاده کنید)

دربارۀ لوازم مورد نیاز دیگر مانند ماشین حساب برای امتحان ریاضی، از استاد یا معلم خود سوال کنید. همچنین برای جلوگیری از کمبود آب بدن، می‌توانید سوال کنید که آیا امکان همراه داشتن یک بطری آب وجود دارد یا خیر.

دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید

بیشتر بخوانید:

برای حفظ آرامش در امتحان باید به خوبی به دستورالعمل‌های ارائه شده توسط معلم گوش داده و آنها را انجام دهید. قبل از شروع پاسخ دادن به سوال‌ها، به خوبی برگۀ امتحان را مطالعه کنید تا از سوالات غیرضروری جلوگیری کنید. همچنین حتما پشتِ برگه را بررسی کنید تا از وجود سوالات دیگر مطمئن شوید.

  • اول بخوانید و سپس پاسخ دهید.
  • دوبار بررسی کنید که سوال به یک جواب یا چند جواب نیاز دارد.
  • یک سوال را چندین مرتبه بخوانید تا به طور کامل آن را متوجه شوید.
  • همیشه در ابتدا سوالاتی را پاسخ دهید که جواب‌شان را می‌دانید. سوالاتی که پاسخ‌شان را نمی‌دانید را برای آخر وقت بگذارید.

تنفس

برای حفظ آرامش در امتحان می‌توانید قبل از شروع امتحان از تمرین‌های تنفس استفاده کنید. با بینی‌تان یک نفس عمیق کشیده، نفس را برای چند ثانیه نگه داشته و سپس آن را از طریق دهان بیرون دهید.

شبِ قبل از امتحان خوب بخوابید

حتما شبِ قبل از امتحان را به موقع بخوابید تا بدن‌تان به خوبی استراحت کند و بتوانید بهترین نتایج را بگیرید.

تغذیه قبل از امتحان

برای حفظ آرامش در امتحان مهم است که تغذیۀ خوبی قبل از امتحان داشته باشید. اگر در حین امتحان احساس گرسنگی یا نفخ داشته باشید، استرس به سراغتان خواهد آمد. از پرخوری و کم‌خوری دوری کنید و غذاهای مناسب و کافی مصرف کنید تا انرژی لازم بدن‌تان تامین شود. به طور مثال می‌توانید ماهی سالمون، گوشت گاو و مقداری سبزیجات میل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.