توکوفوبیا : ترس از بارداری و زایمان

0

به ترس شدید از زایمان توکوفوبیا گفته می‌شود. این ترس یکی از رایج‌ترین دلایلِ درخواستِ عمل سزارین توسط زنان باردار است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، یک مقالۀ منتشر شده در British Journal of Psychiatry، ترس از زایمان را به‌عنوان یک اختلال روانی توصیف کرد که توجه کمی به آن شده و ممکن است نادیده گرفته شده باشد.

زایمان می‌تواند یک چشم‌اندازِ ترسناک باشد. به دنیا آوردن نوزاد برای زنانی که تا به حال تجربۀ زایمان را نداشته‌اند یک موضوع کاملا ناشناخته است. تحقیقات انجام شده بر نگرانی‌ها و ترس‌های زنان نشان می‌دهد که زنان ممکن است دربارۀ خطر صدمات یا عوارض جانبی، درد، توانایی آنها در به دنیا آوردن نوزاد، از دست دادن کنترل و تعاملات‌شان با افراد حرفه‌ای در دنیای سلامت نگرانی‌هایی داشته باشند.

حتی زنانی که تجربۀ زایمان را داشته‌اند نیز ممکن است نگرانی‌های مشابهی داشته باشند، زیرا هر زایمان با دیگری متفاوت است. همچنین اگر این زنان یک زایمان دشوار را در گذشته تجربه کرده باشند، امکان دارد که ذهن‌شان با نگرانی‌های خاصی مشغول باشد. این نشان می‌دهد که نگرانی یا اضطرابِ زنان برای زایمان نه تنها طبیعی است، بلکه اگر کسی با این نگرانی‌ها مواجه نشود ممکن است غیرمعمول به نظر برسد.

البته اضطراب زایمان یک زنجیره دارد که طیفی از زنانی که کمی نگران هستند تا کسانی که یک هراس یا فوبیای واقعی در آنها ایجاد شده است را شامل می‌گردد. برای برخی از زنان این فوبیا – که با نام توکوفوبیا شناخته می‌شود – به حدی شدید است که باعث می‌شود تا هرگز باردار نشده یا اگر باردار شوند، ممکن است تصمیم بگیرند که به بارداری خود خاتمه دهند.

علائم و نشانه‌های توکوفوبیا

ترس از زایمان همانند سایر ترس‌ها (فوبیا) می‌تواند خود را از طریق علائم مختلفی نظیر کابوس‌ها، دشواری در تمرکز بر روی کار یا فعالیت‌های خانوادگی، حملات پانیک و شکایات روان‌شناختی نشان دهد. در اغلب موارد ترس از زایمان انگیزۀ درخواست عمل سزارین را در فرد ایجاد می‌کند. ترس از درد زابمان نیز ارتباط قدرتمندی با ترس کلی از درد دارد. تجربۀ یک زایمان دشوار در گذشته یا تسکین درد ناکافی ممکن است در بروز این فوبیا نقش داشته باشند. ترس از بارداری خود می‌تواند به اجتناب از بارداری منجر شود. همچنین از آنجایی که روش‌های پیشگیری از بارداری به طور ۱۰۰ درصد موثر نیستند، ترس از زایمان ممکن است باعث اجتناب از رابطۀ جنسی یا انجام عمل هیسترکتومی (زهدان‌برداری) گردد.

توکوفوبیا یک اختلال روانیِ مضطرب‌کننده است که ممکن است توسط متخصصین پزشکی نادیده گرفته شود. همانند فوبیای خاص و اختلالات اضطراب، توکوفوبیا نیز ممکن است با افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه در ارتباط باشد.

زنانی که توکوفوبیا دارند باید دربارۀ آن صحبت کنند

جلسات مشاوره می‌توانند برای توکوفوبیای شدید موثر باشند. اما زنان تنها در صورتی از فواید این جلسات بهره‌مند می‌شوند که حس کنند توانایی بازگو کردن ترس شدید‌شان را دارند و در این جلسات جدی گرفته می‌شوند، یا درک کنند که متخصصین توانایی توجه به آنها را دارند.

این مشکل تنها نیازمند تمرین کردن و افزایش آگاهی نسبت به توکوفوبیا نیست، بلکه به ابزارهای آزمایشی مناسب و مسیرهای مراقبتی نیاز دارد تا این اطمینان ایجاد شود که زنان درمان مطلوب و مناسب را دریافت می‌کنند.

کارکنان دانشگاه هال (Hull) در یک دهۀ گذشته با شرکت‌های خدمات محلی همکاری داشته‌اند تا مطمئن شوند زنانی که با مشکلات روانیِ مرتبط با زایمان مواجه هستند، مراقبت و حمایت مورد نیازشان را دریافت می‌کنند. متخصصین سلامت روان، ماماها و متخصصین بهداشت در کنار یکدیگر می‌توانند مسیر بهبودی را برای زنان مبتلا به توکوفوبیا هموار سازند.

تاثیر فضای مجازی

برخی شواهد و تحقیقات نشان می‌دهند که حکایت‌های منفیِ سایر افراد می‌تواند ترس از زایمان در برخی زنان را افزایش دهد. اما از طرف دیگر، بسیاری از زنان صحبت کردن دربارۀ تجربیات‌شان را مفید می‌دانند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که حمایت شدن و به اشتراک گذاشتن حکایت‌ها دربارۀ تجربیات چالش‌برانگیز می‌توانند به کاهش احساس انزوا کمک کرده و حس اعتبار را در فرد به وجود آورند.

مشخص است که میانِ نیازهای این دو گروه از زنان یک تنش وجود دارد – زنانی که صحبت کردن دربارۀ تجربیات زایمان را مفید می‌دانند و زنانی که با خواندن این تجربیات ممکن است ترس‌شان افزایش پیدا کند.

برخلاف برخی از گزارشات رسانه‌ای، این موضوع با خاموش کردن صدای زنان در مورد زایمان ارتباطی ندارد، بلکه نشان می‌دهد که به اشتراک‌گذاری تجربیات تا چه حد می‌تواند بر دیگران اثر بگذارد و چقدر این موضوع اهمیت دارد.

توجه به این مشکل نیز مهم است: زنانی که تجربیات سخت خود را از زایمان در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند، ممکن است به حمایت افراد متخصص و کمک آنها نیاز داشته باشند. این کمک احتمالا یک روش موثرتر برای کمک به این زنان برای مقابله با چنین تجربیاتی است.

مراقبت مناسب برای زنانی که توکوفوبیا دارند

این واضح است که تجربۀ مقداری اضطراب و نگرانی در دورۀ زایمان طبیعی بوده و قابل انتظار می‌باشد. اما بسیار مهم است که زنانی که ترس شدیدتری نسبت به زایمان دارند، باید دربارۀ نگرانی‌های خود صحبت کنند و اینطور نباشد که فقط به آنها گفته شود که این ترس طبیعی بوده و همه چیز به خوبی و خوشی سپری خواهد شد.

اهمیت این موضوع به این دلیل است که مشکلِ زنان مبتلا به توکوفوبیا، با قوت قلب دادن به آنها دربارۀ اضطراب زایمان برطرف نمی‌شود. چیزی که این زنان به آن احتیاج دارند حمایت و مراقبت مناسب و به موقع است.

البته این بدین معنا نیست که هر زن بارداری که نگرانی‌هایی دربارۀ زایمان دارد باید برای ترس از زایمان درمان شود. اما زنان بارداری که با سطوح بالای اضطراب مواجه هستند – حتی اگر به توکوفوبیا مبتلا نباشند – ممکن است از فواید جلسات مشاوره بهره‌مند شوند.

اضطرابِ بارداری با برخی از اثرات منفی بر روی مادر و نوزاد ارتباط داده شده است. مشاورۀ زودهنگام می‌تواند در پیشگیری از مشکلات جدی‌تر حیاتی باشد.

اما مهم‌ترین نکته این است که تمام زنان مراقبت و حمایت مناسب دریافت کنند، از جمله زنانی که ترس شدیدی از زایمان داشته و آنهایی که زایمان‌های دشوار و تکان‌دهنده‌ای را تجربه کرده‌اند.

فراهم کردن مراقبت‌های باکیفیت برای زنان، احتمال بروز توکوفوبیا بعد از تجربۀ اولین زایمان را کاهش داده و همچنین به کاهش تعداد داستان‌های منفی که در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شوند نیز کمک می‌کند.

منبع healthline.com wikipedia.org

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.