سیاه شدن زبان نشانه چیست + علت

0

سیاه شدن زبان نشانه چیست؟ برای این پرسش شاید نتوان پاسخ دقیقی ارائه داد، زیرا عوامل مختلفی میتوانند در سیاهی روی زبان دخیل باشند. سیاهی روی زبان تنها نشانۀ مشکل نیست، بلکه رنگ قهوه‌ای و زرد و یا حتی وجود کرک بر روی زبان و بوی بد دهان نیز می‌توانند علائم عارضه‌ای در بدن باشند.

به گزارش سیمای سلامت به نقل از «نیوهلث ادوایزر» احتمالا از شنیدن عبارت «زبان سیاه مودار» بترسید، ولی در واقع این چیزی نیست که باعث نگرانی شود. این یک نوع قارچ یا باکتری بوده که درمان آن بسیار ساده است. برای دریافت پاسخ سوال های خود ادامۀ این مطلب را بخوانید.

علت سیاه شدن زبان چیست؟

سیاهی روی زبان به دلیل رشد باکتری یا مخمر در ناحیۀ دهانی به وجود می­‌آید. چیزهای گرد دور زبان که به عنوان پاپیل شناخته می شوند، می توانند باعث به وجود آمدن باکتری ها و مخمرها شوند. پاپیل ها باید خود به خود از بین بروند ولی در بعضی موارد رشد می کنند و بر روی زبان به شکل مو در می­‌آیند. در واقع پاپیل ها تقریبا ۱۵ برابر بیشتر از آن چیزی که باید رشد می کنند و باعث می شوند که زبان به صورت مودار دیده شود.

پاپیل های بزرگ شده باعث آسیب رساندن به بدن میزبان نمی شوند ولی برخی از افراد از احساس سوزش و سوزن سوزن شدن شکایت داشته اند. این اتفاق معمولا در واکنش با مخمر رخ می دهد. کرک های روی زبان ممکن است باعث قفل شدن دهان و یا غلغلک سقف دهان هنگام قورت دادن غذا شوند. باکتری های انباشته شده نیز می توانند باعث بوی بد دهان شوند.

پاپیل ها معمولا به رنگ سفید و یا صورتی می باشند ولی با هر غذایی که می خورید، ممکن است باعث تغییر رنگ آن ها شوید. قهوه آن ها را به رنگ قهوه ای در می­‌آورد و مخمر به رنگ زرد، ولی در اغلب موارد سیاه می شوند. برخی رنگ زبانشان سبز می شود و برخی حتی رنگ های عجیب دیگر. این اتفاق می تواند بر اثر خوردن غذاهای رنگ شده مانند کیک و آبنبات نیز رخ دهد. به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد قند می تواند رشد مخمر در زبان را افزایش دهد.

علاوه بر علل ذکر شده در بالا، پاسخ به پرسش «علت سیاهی روی زبان چیست»، ممکن است مرتبط با شیوۀ زندگی یا مسائل بهداشتی شما نیز باشد. این امر می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

-عدم مسواک زدن و یا تمیز کردن دهان

-سیگار کشیدن

بیشتر بخوانید:

-پرتو درمانی برای درمان سرطان موجود در ناحیه سر و گردن

-مواد تشکیل دهنده ی دهانشویه ها که حاوی پراکسید و منتول می باشند.

-مصرف زیاد چای یا قهوه

-فقدان بزاق یا شرایطی که بر غدد بزاقی اثر می گذارند.

-مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها که سبب رشد بیش از حد مخمر در بدن یا دهان می شوند.

-کمبود مایع و کم آبی بدن

-داروهایی که شامل بیسموت (پپتو بیسمول) می باشند.

-تزریق مواد مخدر خیابانی

-ایدز

-جنسیت (سیاهی زبان در مردان بیشتر دیده میشود)

منبع www.newhealthadvisor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.