درمان تعریق زیاد زیر بغل

0

عرق کردن یک مکانیزم طبیعی بدن است که برای تعادل حیاتی مایعات و الکترولیت های بدن مان ( سدیم، پتاسیم و کلرید) بکار می رود. هر فرد سالمی عرق می کند؛ زیرا عرق کردن برای تعادل دمای طبیعی بدن نیز لازم و ضروری است. فرایند عرق کردن از طریق غدد تعریق زیر بغل مان انجام می شود. عرق کردن بیش از حد ممکن است چندان خوشایند نباشد و بخصوص در زندگی اجتماعی فرد، شرایط بدی را ایجاد کند. برای درمان تعریق زیاد زیر بغل ، این مسئله اهمیت دارد که رویکرد درستی را در پیش بگیریم. تغییرات سبک زندگی اگر با استفاده ی درست از محصولات موضعی ضد تعریق انجام گیرد، می تواند برای کاهش عرق کردن مفید واقع شود.

چرا زیر بغل‌مان بیش از حد عرق می‌کند؟

در بدن ما، دو نوع غدد تعریق وجود دارد: غدد عرق آپوکرین (apocrine) که در ناحیه ی زیر بغل مان واقع شده اند و غدد عرق اکرین (eccrine) که در همه ی بدن پراکنده شده و بسیار فراوان هستند. معمولا غدد آپوکرین بسته به فاکتور های مختلفی، بیش تر واکنش نشان می دهند. این فاکتور ها شامل:

ورزش کردن: تمرین و ورزش، باعث کاهش مایعات و الکترولیت های بدن از طریق تعریق می شوند. این مسئله باعث افزایش دمای بدن نیز می شود. از این رو، تعریق فراوان، باعث کاهش و تعدیل دمای بدن می شود.

بیماری هیپرهیدروز (Hyperhidrosis): هایپر هیدروسیس نوعی بیماری است که باعث تعریق بدن، بدون علت خاصی مانند افزایش دمای بدن و یا ورزش کردن می شود. این بیماری حدودا در ۱ الی ۳ درصد از جمعیت جهان وجود دارد. در این بیماری، تعریق بیشتر در دستان، زیر بغل، بازو، پنجه ی پا و کشاله ی ران رخ می دهد.

احساسات: احساساتی مانند ترس، اضطراب، هیجان، تشویش و یا حتی احساسات مثبتی مانند شادی بیش از حد نیز باعث واکنش غدد تعریق می شوند؛ نتیجه ی این واکنش ها، تند شدن ضربان قلب، سوزاندن انرژی و بالا رفتن دمای بدن است. در چنین شرایطی غدد تعریق بدن تان کمک می کنند تا دمای بدن کاهش پیدا کند.

درمان تعریق زیاد زیر بغل

تعریق بیش از اندازه ی زیر بغل، باعث ناراحتی و حتی خجالت می شود؛ پس بیایید برای جلوگیری از آن کارهایی انجام دهیم:

دئودورانت خانگی بسازید

با اینکه خوشبو کننده های طبیعی بسیاری نیز وجود دارند که بوی خاصی ندارند، اما شما می توانید با استفاده از مواد خانگی، خوشبو کننده ی بدن یا دئودورانت خود را تهیه کنید.

یکی از این ترکیبات، مخلوط یک میزان خاص سدیم بی کربنات و آب می باشد. این دو ماده را به یک میزان با هم ترکیب کرده، مخلوط کنید و بگذارید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بماند. سپس زیر بغل خود را با آب گرم و این ترکیب بشویید.

بیشتر بخوانید:

یکی دیگر از روش های درمان تعریق زیاد زیر بغل استفاده از سرکه ی سیب است. شما می توانید سرکه ی سیب را به زیر بغل تان بمالید تا بوی ناشی از باکتری های تعریق را از بین ببرد.

مخلوط آب لیمو و قسمت گوشتی گوجه فرنگی نیز برای تعریق زیاد موثر است و شما می توانید از این مخلوط پیش از خواب استفاه کنید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند و سپس پوست تان را بشویید.

راه دیگر برای درمان تعریق زیاد زیر بغل مخلوط اوکالیپتوس و برگ گردو و یا نوشیدن چای مریم گلی است تا دمای بدن تان تنظیم شده و کم تر عرق کنید.

از محصولات مناسب استفاده کنید

این مسئله اهمیت دارد که در مورد مشکل تان با پزشک مشورت کنید و خوشبو کننده ی مناسب بدن خود را انتخاب کند. در چنین موردی، شما احتمالا نیاز دارید تا از یک محصول تجاری، و یا یک محصول خانگی استفاده کنید. گاهی ممکن است یک محصول ضد عرق را استفاده کنید، و متوجه شوید که میزان تعریق بدن تان بیش از حد کاهش پیدا کرده است که در این صورت اشتباه است. همچنین گاهی برخی محصولات ضد تعریق، ترکیبی هستند. بهتر است در مورد انتخاب این محصول با پزشک مشورت کنید.

همچنین اگر عرق شما بیش از حد بو می دهد، بهتر است بهداشت را بیشتر رعایت کنید و از ضد تعریق های بدون بو استفاده کنید تا هم تعریق و هم بوی عرق تان را کنترل کند.

همچنین اگر عرق زیاد شما با لکه هایی همراه است، می توانید از ضدعرق هایی با آلومینیوم کلراید هگزا هیدرات استفاده کنید که برای برطرف کردن این مشکل بسیار موثر هستند.

مرتب دوش بگیرید

برای درمان تعریق زیاد زیر بغل بهتر است بهداشت را کاملا رعایت کنید و مرتبا دوش بگیرد (دو مرتبه در روز و اگر لازم شد حتی بیشتر از دو مرتبه) و زیر بغل تان را خوب بشویید و از محصولات مناسبی استفاده کنید. در تابستان برای دوش گرفتن از آب گرم استفاده کنید و پیش از لباس پوشیدن، بدن تان را کاملا خشک کنید.

از لباس زیر و عرق‌گیر استفاده کنید

برای کنترل تعریق بدن تان، از لباس های روشن استفاده کنید و زیر لباس تان، یک لباس دیگر بپوشید. این کار باعث می شود که عرق شما مشخص نشود. همچنین همیشه از لباس های خشک و تمیز استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.