درمان گر گرفتگی و تعریق شبانه در زنان

0

با وجود اینکه کارشناسان پزشکی دقیقا نمیدانند که منشا گر گرفتگی افراد چیست، اما عواملی وجود دارند که در پیش آمدن این عارضه موثرند. از این عوامل میتوان به تغییر در توانایی بدن در تنظیم دمای خود و بازسازی هورمون های استروژن در مدت ورود به دوران یائسگی اشاره کرد. این تغییر دما به علت ناهماهنگی غده هیپوتالاموس، که وظیفه تنظیم دمای بدن را به عهده دارد و در زیر غده تالاموس مغز قرار گرفته، می باشد و این ناهماهنگی نیز به علت تغییر در میزان استروژن موجود در بدن است. در ادامه به معرفی بهترین روش های درمان گر گرفتگی و تعریق شبانه در زنان میپردازیم.

کاهش میزان استروژن تاثیری مستقیم بر غده هیپوتالاموس دارد. با کاهش استروژن، این غده با انجام کارهایی سعی میکند دمای بدن شما را کاهش دهد. یکی از این کارها، باز کردن عروق است تا گرمای بدن دفع شود و به همین علت، فرد احساس گرما و گر گرفتگی می کند. همین امر غده های تعریق را مجبور به عرق کردن می کند. در این مواقع، فرد با احساس گرما، عرق، استرس و گاها ضربان قلب بالا از خواب بیدار می شود.

چگونه در این حالت خود را کنترل کنیم؟

حدود ۸۰ درصد از زنانی که وارد دوران یائسگی میشوند شاهد چنین حالتی خواهند بود. ۱۵ تا ۲۰ درصد این زنان دچار تعریق و عطش شدید می شوند و برای کنترل این حالت نیاز به داروهایی با تجویز پزشک دارند. البته انجام کارهای زیر نیز میتواند در درمان گر گرفتگی و تعریق موثر باشد:

نفس عمیق بکشید

با تنفس عمیق، هوا از طریق بینی به شش ها وارد میشود و آن ها را پر میکند، این کار بطن زیرین را بالا میبرد. سعی کنید به مدت ۵ ثانیه از بینی خود نفس کشیده و در ۵ ثانیه بعدی باز دم خود را از طریق دهان به بیرون هدایت کنید، تنفس عمیق سیستم اعصاب را آرام کرده و به گردش خون نیز کمک می کند. با تمرین این کار می توانید از یکی از قوی ترین ابزار خود درمانی بدنتان استفاده کنید.

محیطی راحت برای خواب انتخاب کنید

در اتاق خود از یک پنکه برای تهویه هوا استفاده کنید. همچنین از لباس های خوابی استفاده کنید که عرق را به خوبی جذب می کنند. پارچه های نخی میتوانند این کار را با جذب و پخش مایعات در سطح پارچه و سریع تر کردن عمل تبخیر به خوبی انجام دهند. این نوع لباس ها میتوانند عرق را از بدن شما دفع کرده و به شما در خوابی راحت بیشتر کمک کنند.

از ورزش یوگا کمک بگیرید

تحقیقات نشان داده اند، زنانی که در دوران یائسگی بوده اند و در روز، بیش از سه بار به شدت دچار این عارضه شده اند، با انجام تمرینات یوگا توانسته اند تعداد بروز این عارضه را کاهش دهند. این ورزش بر آرام کردن بدن فرد تمرکز دارد. این کار با حالات مختلف نشستن و تکیه بر پشتی ها، پتو و یا کشش ها انجام می گیرد. نشستن در هر حالت به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه طول کشیده، و به شما آرامشی عمیق می دهد.

درمان گر گرفتگی و تعریق

وزن خود را کنترل کنید

طبق تحقیقات انجام شده، زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر مورد تعریق و گر گرفتگی قرار می گیرند. چربی اضافه، گرما را در خود نگه می دارد و این امر نیز باعث می شود که بدن شما برای خنک کردن رگ های خود، بیشتر تعریق کند. همچنین باز شدن رگ ها، خون بیشتری را به سطح پوست میفرستد و به خنک شدن بدن کمک می کند.

درمان گر گرفتگی و تعریق با سویا

فیتوستروژن ها موادی گیاهی در سویا هستند که به گیرنده های استروژن چسبیده و تاثیراتی همانند استروژن بر بدن شما دارند. فایده این کار، کم شدن ریسک عارضه های دوران یائسگی، به ویژه تعریق شبانه است. غذاهایی همانند توفو، میسو و شیر سویا میتوانند به عنوان منابع طبیعی سویا و جایگزینی برای استروژن باشند.

هورمون ها در دوران یائسگی

برخی از زنان در دوران یائسگی برای حفظ آرامش در هنگام تعریق شبانه از هورمون استفاده می کنند. به این کار، درمان هورمونی یائسگی (MHT) می گویند. استروژن، هورمونی است که میتواند عوارض دوران یائسگی را کم کند. باید توجه داشت که زنانی که رحم خود را از بدن خود خارج کرده اند، فقط میتوانند از استروژن استفاده کنند، این در حالی است که زنانی که رحم خود را خارج نکرده اند میتوانند علاوه بر استروژن، از پروژسترون و پروژستین نیز استفاده کنند.

سایر روش های درمان گر گرفتگی و تعریق

از دخانیات دوری کنید: طبق تحقیقات، مصرف دخانیات بر تعریق های شبانه تاثیر دارد. گفته شده، کسانی که زیاد دخانیات مصرف می کنند، نسبت به دیگر افراد چهار برابر  بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند.

دمای محیط را کم کنید: پنجره های اتاق را باز کنید و یا با استفاده از تهویه های هوا و پنکه، دمای اتاق را پایین بیاورید.

بیشتر آب مصرف کنید: سعی کنید در طول روز مایعات بیشتری مصرف کنید و در هنگام خواب بطری آبی نزدیک خود نگه دارید تا در هنگام عطش، از آن استفاده کنید.

از محرک ها دوری کنید: سعی کنید از کافئین، الکل و غذاهای پر ادویه دوری کنید. این محرک ها میتوانند عارضه گر گرفتگی و تعریق را بیشتر کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.