نقش تری گلیسیرید در بدن

0

تری گلیسیریدها، لیپیدهایی هستند که در خون یافت می‌شوند و ساختارشان تقریبا با فسفولیپیدها که در غشای سلولی وجود دارند یکسان می‌باشد. البته برخلاف فسفولیپیدها، تری گلیسیریدها به دلیل ویژگی هیدروفوبیک‌شان، قادر به مخلوط شدن با آب نیستند. این از وارد شدن تری گلیسیرید به غشا جلوگیری می‌کند. تری گلیسیریدها خود را به لیپوپروتئین‌ها متصل می‌کنند. این امر اجازه می‌دهد تا بتوانند در جریان خون حرکت داشته باشند. در این مقاله به بررسی نقش تری گلیسیرید در بدن می‌پردازیم.

محافظت از اندام‌های داخلی

نقش تری گلیسیرید در بدن چیست؟ تری گلیسیریدها بافت چربی را می‌سازند که به آن چربی زیرپوستی نیز گفته می‌شود و همانطور که از نامش پیداست در زیر پوست قرار دارد. این بافت به‌عنوان انبارِ اصلیِ چربی عمل کرده و نقشی حفاظتی دارد. این نوع چربی اندام‌هایی نظیر قلب، کلیه‌ها و کبد را پوشش داده و همانند یک بالش عمل می‌کند و نمی‌گذارد تا به این اندام‌ها آسیب برسد.

عایق حرارتی

علاوه بر نقش حفاظتی، چربی زیرپوستی همچنین به‌عنوان یک عایق حرارتی برای بدن عمل می‌کند. این چربی کمک می‌کند تا از دست رفتن حرارت از طریق پوست به حداقل رسیده و دمای مطلوب بدن برای عملکرد صحیح اندام‌های داخلی حفظ شود.

منبع انرژی

بیشتر بخوانید:

اصلی‌ترین منبع انرژی برای بدن کربوهیدرات است. زمانی که بدن به نیروی بیشتری احتیاج دارد، می‌تواند انرژی مورد نیازش را از تری گلیسیریدها دریافت کند که در واقع ذخایر انرژی بدن انسان هستند. به طور مثال، هر موقع که روزه می‌گیرید یا برای مدت طولانی ورزش می‌کنید، تری گلیسیریدها به اسیدهای چرب تجزیه می‌شوند تا انرژی مورد نیازتان تامین گردد.

کمک به جذب مواد مغذی

یکی از مهم‌ترین موارد نقش تری گلیسیرید در بدن مربوط به جذب مواد مغذی از جمله ویتامین‌های محلول در چربی نظیر آ، دی، ای و کا است. بدون کمک این لیپیدها، بدن انسان تقریبا توانایی جذب این مواد را ندارد. وقتی سطوح تری گلیسیرید بیش از حد پایین باشند، بدن ما قادر به دریافت مواد مغذی کافی نخواهد بود. این می‌تواند به کمبود ویتامین و سوءتغذیه منجر گردد.

خطرات تری گلیسیرید بالا

میلی‌گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) نوعی واحد اندازه‌گیری در پزشکی است که برای اندازه‌گیری تراکم تری گلیسیرید در خون یک شخص استفاده می‌شود. سطوح تری گلیسیرید نرمال کمتر از ۱۵۰ mg/dL است. ۱۵۰ تا ۱۹۹ مرز، ۲۰۰ تا ۴۹۹ بالا و سطوح بالای ۵۰۰ بسیار بالا در نظر گرفته می‌شوند.

  • هیپرتری‌گلیسریدمی، مشکلی است که در آن سطحِ تری گلیسیرید در خون بالا می‌باشد و بسیار هم خطرناک است. این عارضه باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی شده و همچنین ممکن است به مسدود شدن شریان‌ها ختم شود که در نهایت به سکته مغزی یا حمله قلبی منجر می‌گردد.
  • کسانی که از دیابت، مشکلات کلیه یا کم‌کاری تیروئید رنج می‌برند، بیشتر در خطر ابتلا به مشکلات هیپرتری‌گلیسریدمی هستند.
  • وقتی سطوح تری گلیسیرید بالاتر از ۵۰۰ mg/dL باشد، ممکن است به التهاب لوزالمعده منجر شود که عارضه‌ای کشنده است و با نام التهاب لوزالمعده حاد نیز شناخته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.