مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ

0

پروتئین بخشی ضروری از یک رژیم غذایی متعادل است. اگرچه می‌توان پروتئین را از منابع مختلفی دریافت کرد، اما گوشت مرغ و بوقلمون از محبوب‌ترین منابع سرشار از پروتئین هستند. در این مقاله به مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ خواهیم پرداخت.

پروتئین گوشت سفید

برای مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ باید ابتدا به سراغ محتوای پروتئین آنها برویم. بخش عمدۀ گوشت مرغ و بوقلمون در قسمت سینه و بال‌های این پرندگان قرار دارد. رنگ این قسمت‌ها نسبت به سایر قسمت‌های تیرۀ ماکیان سفیدتر است، زیرا محتوای پروتئین میوگلوبین در آنها کمتر می‌باشد. میوگلوبین اکسیژن را انتقال داده و آن را درون ماهیچه ذخیره می‌کند و رنگ قرمز و قهوه‌ای قسمت‌های تیرۀ گوشت ناشی از این پروتئین است.

گوشت سینه

گوشت سینه یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های گوشت ماکیان است. این قسمت به ویژه در میان ورزشکاران و دنبال‌کنندگان رژیم‌های غذایی طرفدار زیادی دارد، زیرا سرشار از پروتئین بوده و کالری آن کم می‌باشد.

مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ – پروتئین در هر ۲۸ گرم گوشت سینه:

  • سینه مرغ: ۹ گرم
  • سینه بوقلمون: ۸ گرم

همانطور که می‌بینید، در این قسمت برنده گوشت مرغ است که یک گرم پروتئین بیشتری دارد. با این حال، این تفاوت چندان قابل توجه نیست. هر دو گوشت – مرغ و بوقلمون – گزینه‌هایی عالی برای تامین پروتئین هستند.

گوشت بال

ارزش غذایی گوشتِ سفیدِ بال مرغ و بوقلمون بسیار شبیه به گوشت سینه است. محتوای پروتئین بال این دو پرنده تقریبا یکسان می‌باشد.

هم گوشت بال مرغ و هم گوشت بال بوقلمون مقدار یکسانی از پروتئین را در هر ۲۸ گرم فراهم می‌کنند که حدود ۹ گرم پروتئین است.

پروتئین گوشت تیره

واژۀ «تیره» برای توصیفِ قسمت‌هایی از گوشت استفاده می‌شود که رنگ قرمز و قهوه‌ای دارند.

علت قرمز و قهوه‌ای رنگ بودن این قسمت‌ها بدلیل تراکم بالای پروتئین میوگلوبین است.

از آنجایی که میوگلوبین به انتقال و ذخیرۀ اکسیژن در سلول‌های ماهیچه کمک می‌کند، گوشت تیره معمولا در گروه‌های ماهیچه‌ای فعال‌تر نظیر پاها و ران‌های مرغ و بوقلمون مشاهده می‌شود.

گوشت پا

گوشت پای مرغ و بوقلمون مقدار پروتئین یکسانی دارند (حدود ۸ گرم پروتئین در هر ۲۸ گرم گوشت).

گوشت ران

گوشت ران مرغ و بوقلمون در قسمت بالایی پای آنها قرار دارد. گاهی اوقات ران و پا به صورت یکجا فروخته می‌شوند.

۲۸ گرم گوشت ران بوقلمون در مقایسه با ران مرغ، یک گرم پروتئین بیشتری دارد:

  • ران مرغ: ۷ گرم
  • ران بوقلمون: ۸ گرم

اگرچه در مقایسه گوشت بوقلمون و مرغ ، از نظر فنی ران بوقلمون یک گرم پروتئین بیشتری دارد، اما بعید است که این تفاوت چندانی در بین این دو گوشت ایجاد کند. رانِ هر دو پرنده از منابع بسیار خوب پروتئین می‌باشند.

بیشتر بخوانید:

مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ – کدام سالمتر است؟

بوقلمون و مرغ هر دو حاوی پروتئین باکیفیت هستند و می‌توانند بخشی سالم از یک رژیم غذایی متعادل باشند. اما فراموش نکنید که مصرف بیش از حد یک مادۀ غذایی مشخص، از جمله گوشت، می‌تواند اثرات منفی‌ای بر روی سلامتی داشته باشد.

مصرف مقادیر متعادل از گوشت مرغ یا بوقلمون می‌تواند روشی سالم برای تامین نیازهای پروتئین باشد، اگرچه پروتئین تنها ماده‌ای نیست که بوقلمون و مرغ در خود جای داده‌اند.

وقتی که می‌خواهید غذایی را در رژیم‌تان جای دهید، باید به محتوای مغذی کلی آن از جمله محتوای کالری، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز توجه داشته باشید.

کالری‌ها و چربی

با توجه به اهدافی که برای سلامتی دارید، ممکن است توجه کردن به کالری‌ها و محتوای چربی برای شما ضروری باشد.

چربی بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم است و ماکیان حاوی انواع مختلفی از چربی‌های سالم هستند.

با این حال، در مقایسه با پروتئین، چربی منبع متراکم‌تری از کالری می‌باشد. این بدین معناست که قسمت‌های پرچرب‌تر گوشت نسبت به قسمت‌های کم‌چرب، کالری بیشتری دارند.

به طور کلی میزانِ چربی در گوشت تیرۀ مرغ و بوقلمون بیشتر از گوشت سفید این پرندگان است. این ویژگی معمولا در سایر انواع ماکیان نیز دیده می‌شود.

در مقایسه با قسمت‌های تیره گوشت بوقلمون، قسمت‌های تیره گوشت مرغ مقداری چربی و کالری بیشتری دارند. این موضوع دربارۀ گوشت سفید این دو پرنده نیز صدق می‌کند، زیرا بوقلمون نسبت به مرغ چربی و کالری کمتری دارد.

همچنین قابل ذکر است که مصرف گوشت به همراه پوست آن باعث می‌شود تا محتوای چربی و کالری دریافتی افزایش یابد.

البته این موارد نشانگر این نیستند که این دو پرنده نسبت به دیگری برتری خاصی دارند، بلکه مشخص می‌کنند با توجه به اهداف شما، کدام گزینه‌ی مناسب‌تری برای رژیم غذایی‌تان می‌باشد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

اگرچه محتوای ویتامین و مواد معدنی موجود در مرغ و بوقلمون تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند، اما به طور کلی مواد مغذی موجود در قسمت‌های تیره و سفید گوشت حاوی تفاوت‌هایی هستند.

به طور مثال، سینه مرغ نسبت به پای مرغ، نیاسین و ویتامین ب۶ بیشتری دارد. در عین حال پای مرغ در مقایسه با سینه مرغ به طور قابل توجهی روی (زینک) بیشتری دارد.

بنابراین، اگر به دنبال افزایش مصرف روی هستید، گوشت تیره مرغ گزینۀ بهتری است. اما اگر به دنبال افزایش مصرف ویتامین ب می‌باشد، بهتر است به سراغ گوشت سفید بروید.

وقتی دربارۀ انتخاب‌های غذایی این‌چنینی فکر می‌کنید، بهتر است که از بالا به قضیه نگاه کنید. احتمالا بهترین روش برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن این است که انواع مختلفی از غذاها و قسمت‌های گوشت را مصرف کنید.

کلام آخر

افراد زیادی به دنبال مقایسه گوشت بوقلمون با مرغ هستند. هر دو گوشت از منابع سرشار از پروتئین باکیفیت می‌باشند.

در مقایسه با گوشت سینه بوقلمون، گوشت سینه مرغ کمی پروتئین بالاتری دارد، اما از طرف دیگر، ران بوقلمون نسبت به ران مرغ کمی پروتئین بیشتری را در خود جای داده است. سایر قسمت‌های گوشت حاوی مقادیر پروتئین یکسانی هستند.

اینکه کدام گوشت سالمتر است، به وضعیت سلامتی شما و اهداف غذایی‌تان بستگی دارد.

برای اضافه کردن یک غذا به رژیم غذایی‌تان، همیشه آن را به طور کامل بررسی کنید. برای بررسی کامل غذا باید به کالری و ویتامین‌های موجود در آن توجه داشته باشید و تنها بر روی یک ویژگی مشخص نظیر محتوای پروتئین تمرکز نکنید.

تعادل کلیدِ دستیابی به سلامتی است. سعی کنید که غذاهای متنوع و مختلفی را مصرف کنید تا تمام نیازهای بدن‌تان تامین گردند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.