اثرات منفی تماشای تلویزیون بر کودکان

0

آیا تمام اوقات فراغت خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کنید؟ اعتیاد مفرط به تماشای تلویزیون مشکلات زیادی را برای سلامتی فرد به وجود می‌آورد. خیلی از مردم بعد از انجام کارهای روزانه، ساعت‌ها وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند. آن‌ها هرگز به پیامدهای منفی آن فکر نمی‌کنند و در نهایت این عدم توجه منجر به ایجاد مشکلات جسمی و ذهنی می‌شود.

تأثیرات منفی تلویزیون بر کودکان

چندان ایدۀ جالبی نیست که کودکان بخواهند بیشتر زمان خود را در مقابل تلویزیون بگذرانند. در واقع این کار پیامدهای منفی جدی را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت. این پیامدها عبارتند از:

کودکانی که زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند علاقۀ خود نسبت به فعالیت های فیزیکی را از دست می دهند. عدم انجام فعالیت های جسمی می تواند منجر به ایجاد چاقی و مشکلاتی از این قبیل شود.

تماشای مداوم تلویزیـون باعث بوجود آمدن اختلال بینایی در کودکان نیز می شود. همچنین کودکان معتقدند زمانی که در حال وقت گذرانی با تماشای تلویزیون هستند، به کسی نیاز ندارند و همین امر باعث تعامل کمتر و ناسازگاری بیشتر آن ها نسبت به دیگران می شود، که تا حد زیادی بر روی توسعۀ روابط اجتماعی آن ها اثر منفی می گذارد.

تماشای تلویزیـون بر توسعۀ مغز کودکان نیز تأثیر می گذارد. تماشای بیش از حد تلویزیون در سنین پایین می تواند ساختار مغز کودک را تغییر دهد. نتایج تحقیقات انجام شده نشان می دهد، کودکان نوپا که مجاز به دیدن تلویزیون، بیش از دو ساعت در روز هستند با خطر مشکلات رفتاری بیشتری رو به رو می شوند.

شما کنترلی بر روی محتوای برنامه هایی که کودکتان از تلویزیـون می بینید ندارید و این امر کودکتان را در معرض خطرات مختلفی قرار می دهد. قرار گرفتن زود هنگام در معرض محتواهایی نظیر الکل، روابط جنسی و مواد مخدر می تواند باعث ایجاد نگرشی هایی تحریف شده در برابر این عناصر برای کودکان شما شود.

کودکان ممکن است بخواهند همانند برنامه هایی که در تلویزیـون می بینند رفتار کنند و حتی فیلم های ابر قهرمان هایی که معمولا همراه با خشونت است، می تواند منجر به ایجاد رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگری در رفتار کودکان شما شود.

بیشتر بخوانید:

سندرم ترس جهانی در کودکان، ناشی از تماشای بیش از حد برنامه هایی است که تصاویری اغراق آمیز از واقعیت ها و سکانس های تند و خشن را به تصویر می کشند. نشان دادن اسلحه و یا صحنه های خشونت آمیز در تلویزیون برای کودکان باعث ایجاد حس ناامنی نسبت به جهان پیرامون کودک می شود.

تلویزیونآگهی های بازرگانی می توانند کودکان را تشویق به عادت های غذایی ناسالم کنند. آن ها ممکن است به بستنی، فست فود و نوشیدنی های گازدار علاقه نشان دهند.

در ادامه، چند گام برای محدود کردن تأثیرات منفی ناشی از تماشای تلویزیون برای کودکان را آورده ایم.

 

محدود کردن اثرات منفی تماشای تلویزیون

تحقیق کنید و بهترین برنامه را برای کودک خود اختصاص دهید. برنامه ها را صرفا به این دلیل انتخاب نکنید که آن ها می گویند مناسب سن کودکان شما هستند. مطمئن شوید شیوه و لحن آن ها مناسب با کودک شما باشد. بهتر است برنامه ای را انتخاب کنید که مدت زمان کوتاه تری را دارا باشد و علاوه بر این تا حد امکان به کودکتان اجازه ی دیدن تبلیغات را ندهید.

محدود کردن زمان تماشای تلویزیون

اگر سن کودک شما بین ۲ تا ۵ سال است، به او اجازه ندهید بیشتر از ۳۲ ساعت در هفته، در مقابل تلویزیـون باشد. به آن ها اجازه ی تماشای تلویزیـون در هنگام صرف غذا را ندهید و در اتاقشان نیز تلویزیون قرار ندهید. تلویزیون را به عنوان وسیله ای برای نگه داشتن کودک ندانید و کودکتان را بدون مراقبت در معرض محتوای نامناسبی که ممکن است در تلویزیون در حال پخش باشد قرار ندهید.

مطمئن شوید که قوانینی را برای تماشای تلویزیـون را وضع کنید و سپس اطمینان حاصل کنید که فرزندتان از این قوانین پیروی می کند.

اجرای این قوانین را به عنوان یک فعالیت خانوادگی انجام دهید و هنگاهی که کودکتان در حال تماشای تلویزیـون است، کنار او باشید و تماشای تلویزیون را به عنوان یک سرگرمی برای فعالیت خانوادگی خود در نظر بگیرید. با اینکار فرزندتان از تلویزیون فقط به عنوان راهی برای گذراندن زمان استفاده می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.