علل و علائم دیابت نوع ۱

0

دیابت نوع ۱ در تعریف، یک اختلال متابولیکی می‌باشد که با افزایش سطح قند خون بدن، خود را نشان می‌دهد. دیابت نوع ۲ رایج‌ترین نوع دیابت است که در آن بدن نمی‌تواند به درستی از انسولین استفاده کند و به آن مقاومت در برابر انسولین نیز می‌گویند.

علل

دیابت نوع ۱: دیابت نوع ۱ دلایل روشن و واضحی ندارد. اما در اکثر موارد به دلایل ژنتیکی و فاکتورهای محیطی مختلف رخ می‌دهد و باعث می‌شود که بدن نتواند در لوزالمعده، انسولین تولید کند. ۵۰ نوع ژن به طرق مختلفی در این بیماری دخیل هستند و باعث می‌شوند تشخیص این که این نوع دیابت به دلایل ژنتیکی اتفاق افتاده است یا عوامل محیطی، مشکل‌تر شود.

بسیاری از متخصصین معتقد هستند که دیابت نوع ۱ می تواند نتیجۀ نهایی واکنش های خود ایمنی بدن باشد. اگر بدن نتواند انسولین تولید کند، سطح قند خون بدن نیز نمی تواند در حالت تعادل قرار بگیرد، و در نتیجه این منبع انرژی بنیادی نیز نمی تواند در تمام اعضای بدن توزیع شود.

دیابت نوع ۲: دیابت نوع ۲ می تواند به دلیل سبک زندگی اشتباه، چاقی مفرط و دیگر فاکتورها ایجاد شود.

بیشتر بخوانید:

علائم

از جمله برخی از علائم ابتدایی دیابت نوع ۱ (و همچنین قند خون بالا) می توان به این موارد اشاره کرد:

  1. ادرار بیش از اندازه
  2. عطش همیشگی
  3. گرسنگی
  4. خستگی و کوفتگی
  5. تاری دید
  6. کاهش وزن بی دلیل

اگر شما چند مورد از این علائم را با هم مشاهده کردید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر افراد تنها در چند روز و یا چند هفته، به سرعت با علائم مختلف دیابت نوع ۱ مواجه می شوند که برای آن ها درمان خاصی هم وجود ندارد. تزریق مادام العمر آمپول انسولین رایج ترین روش درمانی برای تسکین سلول های بتای از دست رفته در لوزالمعده می باشد. با این حال روش های مختلفی برای تغییر سبک زندگی و همچنین درمان های طبیعی بسیار زیادی وجود دارند که می توانند به کنترل چشمگیر علائم این بیماری کمک کنند و همچنین باعث می شوند تا بیماران بتوانند زندگی معمول‌تری داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.