عوارض دیابت نوع ۱

0

دیابت نوع ۱ بیماری‌ای مزمن است که با تولید کم انسولین یا عدم وجود آن در بدن همراه است. به این بیماری دیابت وابسته به انسولین نیز می‌گویند. انسولین یک هورمون ضروری است که اجازه می‌دهد تا گلوکز به داخل سلول‌های بدن وارد شده و انرژی تولید کند. دیابت نوع ۱ بر روی تمامِ قسمت‌های بدن از جمله قلب، رگ‌های خونی، چشم‌ها، اعصاب، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها اثر می‌گذارد. عوارض درازمدت این بیماری معمولا به طور تدریجی ایجاد می‌شوند و حتی می‌توانند جان بیمار را تهدید کنند. کنترل سطوح گلوکز تا جای ممکن می‌تواند به کاهش خطر این عوارض درازمدت کمک کند. در این مطلب به بررسی عوارض دیابت نوع ۱ می‌پردازیم.

کتواسیدوز دیابتی

یکی از عوارض دیابت نوع ۱ است که کشنده بوده و ناشی از کمبود انسولین می‌باشد و در نهایت به تولید کتون‌ها (اسیدهای خونی) منجر می‌گردد. کتون‌ها در اثر تجزیۀ چربی ایجاد شده و اغلب در خون و ادرار تشکیل می‌شوند. کتواسیدوز دیابتی می‌تواند به اغماء و مرگ ختم شود.

علائم و ویژگی‌های این عارضه عبارتند از خستگی، خشکی دهان، پوست خشک و گرم، تکرر ادرار، عطش، حالت تهوع، استفراغ، تنفس عمیق و سریع، افزایش ضربان قلب، بوی دهان میوه‌ای و موارد دیگر.

درمان کتواسیدوز دیابتی با جایگزینی مداوم مایعات بدن و دریافت مقادیر کم انسولین و جایگزینی پتاسیم همراه است.

هیپوگلیسمی

افت قند خون یکی از رایج‌ترین عوارض دیابت نوع ۱ است و زمانی اتفاق می‌افتد که سطوح قند خون به زیر ۷۰ mg/dL برسند. هیپوگلیسمی را می‌توان مدیریت کرد، اما این عارضه در برخی از بیماران که علائم و نشانه‌ها به موقع تشخیص داده نمی‌شوند، می‌تواند تهدیدکنندۀ جان باشد. همچنین اگر این بیماران به مصرف انسولین و سایر داروهای کاهندۀ قند خون ادامه دهند، با خطرات جدی مواجه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

علائم هیپوگلیسمی عبارتند از ضربان قلب سریع، تعریق، لرزش، گرسنگی، ضعف و موارد دیگر. این عارضه در موارد نادری می‌تواند به اغماء، تشنج و حتی مرگ ختم شود.

سندرم هایپراسمولار هیپرگلیسمیک (HHNS)

HHNS یکی از عوارض دیابت نوع ۱ است. این سندرم با افزایش سطوح قند خون و کمی‌آبی بدن همراه بوده و از طریق یک عفونت یا یک بیماری شدید برانگیخته می‌شود.

نشانه و علائم عبارتند از تب بالا، سطوح بالای گلوکز در خون، خشکی دهان، عطش شدید و خشکی پوست. این عارضه می‌تواند در نهایت به تشنج، اغماء و حتی مرگ منجر شود.

بیماری قلبی و سکته مغزی

بیماری‌های قلبی و سکته مغزی در میان بیماران دیابتی – دیابت نوع ۱ و ۲ – شایع هستند. پیشرفت تصلب شرایین در میان این بیماران سریع‌تر بوده و می‌تواند به بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی و سکته مغزی ختم شود. همچنین افرادی که به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند، معمولا فشار خون بالاتری دارند که ناشی از آسیب دیدن کلیه‌ها بوده و خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی و حتی نارسایی قلب را افزایش می‌دهد.

سایر عوارض دیابت نوع ۱

  • آسیب کلیه (نفروپاتی)
  • نوروپاتی
  • زخم‌های پا و قطع عضو
  • رتینوپاتی و مشکلات چشم
  • عفونت‌ها
  • بیماری لثه
  • سقط جنین و مرده‌زایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.