دیابت نوع ۲ – علائم، دلایل و درمان

0

یکی از شایع‌ترین و فراگیرترین بیماری‌های جهان، دیابت نوع ۲ می‌باشد. به همین دلیل دانستن علائم آن و همچنین داشتن اطلاعاتی در مورد انتخاب رژیم غذایی مناسب و روش درمان این بیماری بسیار ضروری است.

دیابت نوع ۲ چیست؟

اختلال متابولیک برجسته ای که می تواند سر تا سر زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد دیابت نوع ۲ نام دارد که حدودا ۴۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان را مبتلا کرده است و اغلب به عنوان بیماری “همه گیر” مدرن شناخته می شود. بیماری دیابت نوع ۲ در ابتدا با قند خون بالا و عدم تولید انسولین – به علت مقاومت انسولین در بدن – ظاهر می شود. سطح قند خون مناسب به دلیل توزیع مناسب مواد مغذی و سطح انرژی در بدن و همچنین سلامت عمومی اعضا و سیستم های مختلف بدن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخلاف دیابت نوع ۱، علت اولیه ی دیابت نوع ۲ چاقی مفرط می باشد. دیابت نوع ۲ معمولا در سنین میانسالی و کهنسالی ظاهر می شود، اما در چند دهه ی اخیر شمار جوانانی که به این اختلالات مبتلا شده اند نیز رو به افزایش بوده است.

علائم دیابت نوع ۲

برخی از عمده ترین علائم دیـابت نوع ۲ شامل کمبود انرژی، افزایش سطح گرسنگی و تشنگی، کاهش وزن بدون علت، تکرر ادرار و خستگی مفرط می باشند. آثار طولانی مدت دیابت نوع ۲ بسیار جدی تر هستند و با توجه به این که این بیماری در بسیاری از موارد “بیماری دائمی” محسوب می شود، نباید به راحتی از کنار چنین مشکلات خطرناکی گذر کرد. بسیاری از افرادی که از بیماری دیابت نوع ۲ رنج می برند، معمولا به بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، کاهش جریان خون، نارسایی کلیه و بیماری های شبکیه ی چشم وابسته به دیابت نیز مبتلا خواهند شد. این مشکلات جدی معمولا باعث نا بینایی، قطع اندام بیمار، و کاهش کیفیت زندگی نیز می شود. بطور کلی، برخی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از دیگر افراد ۱۰ سال کم تر عمر می کنند.

بیشتر بخوانید:

اگر شما نیز چنین علائمی را در خود مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و اگر دیـابت نوع ۲ در شما در حال پیشرفت است، به سرعت باید جلوی آن را بگیرید. با این حال، اگر چنین علائمی را در خود نمی بینید اما اضافه وزن ، سبک زندگی نا هماهنگ و فشار خون بالا دارید و یا از قومی هستید که این بیماری در آن ها بیشتر وجود دارد و یا سابقه ی خانوادگی دیابت نوع ۲  دارید، باید در مورد خطرات و احتمالات این بیماری با پزشک خود مشورت کنید. این ها می توانند علائم اولیه ی دیابت نوع ۲ محسوب شوند و ممکن است حتی شما را ترغیب کنند تا برای سلامتی بیشتر سبک زندگی تان را تغییر دهید. یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری و کنترل دیابت نوع ۲، انتخاب رژیم غذایی مناسب می باشد.

دیابت نوع 2

رژیم مخصوص بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲

دیـابت نوع ۲ می توان با استفاده از رژیم غذایی خاصی شامل فرآورده های لبنی، سبزیجاتی مانند بروکلی و هویج، میوه ها، انواع دانه ها و حبوبات، نشاسته و قند، پروتئین و چربی ها درمان شود.

یک درمان برای دیابت نوع ۲

رویای هر بیماری – بخصوص دیـابت نوع ۲ که ۴۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان را مبتلا کرده است – یافتن یک راه درمان می باشد. با این حال، درمان قطعی برای دیابت نوع ۲ وجود ندارد. چیزی که محققان دریافته اند این است که دیابت نوع ۲ نیز مانند سرطان تنها می تواند برای مدتی “بهبود” پیدا کند. اگر دیابت شما در حالت بهبودی مقطعی قرار گرفت، دیگر با علائم هر روزه ی آن مواجه نخواهید شد، اما خطر عود دوباره ی آن بسیار بالا می باشد.

برای مقابله با تاثیرات دیـابت نوع ۲ و ایجاد بهبودی مقطعی در آن، باید سبک زندگی و رژیم غذایی مصرفی تان را تغییر دهید. دستورالعمل رژیمی که در بالا گفتیم، اگرچه سبکی پایه است، اما برای شروع روش خوبی است. همچنین ورزش روزانه برای سلامت قلب و غلبه بر سبک زندگی بی تحرک نیز قدم مهم بعدی برای بهبود دیابت است. کاهش وزن نیز یکی دیگر از روش هایی است که می تواند بیماری شما را به مرحله ی بهبود مقطعی برساند. اگر برای درمان و بازگرداندن سلامتی خود تصمیم جدی گرفته اید، بهتر است به همین جدیت نیز رفتار ها و عادات غلط خود را تغییر دهید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.