سوء تغذیه چیست و چه انواعی دارد

0

تنها افراد اندکی هستند که می‌دانند سوء تغذیه نه تنها به علت کاهش مواد مغذی رخ می‌دهد، بلکه مصرف بیش از حد مواد غذایی را نیز شامل می‌شود. البته درست است که سوء تغذیه عمدتا ناشی از فقدان برخی مواد مغذیِ ضروری در بدن است که از جمله نگرانی‌های جهانی محسوب می‌شود. از اصلی‌ترین انواع سوء تغذیه می‌توان به اختلال در رشد و سوء تغذیۀ مواد مغذی اشاره کرد.

۱٫سوء تغذیه اختلال در رشد همانطور که از نامش هم مشخص است، یعنی فردی به نسبت سن و جنسیتش به آن میزان که انتظار می رود از نظر ساختمان بدنی و وزنی، رشد نکرده باشد. این نوع سوء تغذیه به ۳ فرم دسته بندی می شود.

۲٫سوء تغذیه حاد معمولا با از دست دادن ناگهانی و کاهش وزن بسیار شدید همراه است. این نوع سوء تغذیه نیز به ۳ دسته تقسیم می شود:

 • ماراسموس – Marasmus: این نوع سوء تغذیه هنگامی رخ می دهد که چربی ها و بافت های بدن به دلیل عدم وجود مواد مغذی، رو به انحطاط بسیار خطرناکی بروند. در نتیجه، فرآیندهای درونی بدن و فعالیت سیستم ایمنی نیز به سرعت رو به زوال می رود.
 • کواشیوکور – Kwashiorkor: از ویژگی های این نوع سوءتغذیه می توان به ایجاد ورم دو طرفه (ورم پر از مایع) در پاها و پنجه ی پا اشاره کرد. در نتیجه، اغلب کودکانی که به تازگی شروع به غذا خوردن کرده اند ممکن است بسیار چاق تر به نظر برسند.
بیشتر بخوانید:
 • ماراسموس – کواشیوکور – Marasmic-kwashiorkor: این نوع سوءتغذیه هم با از دست دادن شدید مواد مغذی و هم با ورم همراه می باشد.

۳٫سوء تغذیه مزمن یا زوال رشد، در طولانی مدت رخ می دهد و عواقب آن نیز تا مدت ها ادامه خواهند داشت. این سوء تغذیه معمولا پیش از تولد به دلیل ضعف سلامتی مادر و عدم رشد کافی کودک رخ می دهد. کمبود شیر مادر، عفونت و یا عدم دسترسی به مواد مغذی لازم از جمله دلایل سوء تغذیه مزمن می باشند. زوال رشد به این دلیل که پس از مدتی غیر قابل بهبود بوده، بسیار هم خطرناک می باشد؛ بنابراین، با درمان و پیگیری مشکلات زنان باردار و دختران جوان از همان ابتدا مانع از چنین مشکلی شوید.

۴٫سوء تغذیه ناشی از عدم مواد مغذی می تواند به دلیل کمبود متوسط تا شدید ویتامین های A ،B ،C و D، کلسیم، فولاد، ید، آهن، روی و سلنیم باشد. این ویتامین ها و مواد معدنی در فرآیندهای مختلف بدن نقش اساسی ایفا می کنند و از طرفی دیگر کمبود آن ها نیز باعث سوء تغذیه می شود.

 1. کمبود آهن در بدن باعث کم خونی، ضعف رشد مغز و عملکرد قلب می شود.
 2. کمبود ید منجر به اختلال در عملکرد تیروئید و عقب ماندگی ذهنی می شود.
 3. کمبود ویتامین D موجب نرمی استخوان و دیگر اختلالات مربوط با استخوان ها می شود.
 4. کمبود سلنیم منجر به ضعف عملکرد قلب، ضعف سیستم ایمنی و ورم مفاصل و استخوان ها می شود.
 5. کمبود ویتامین A باعث کاهش بینایی، رشد استخوان ها و سیستم ایمنی بدن می شود.
 6. کمبود ویتامین B12 منجر به انحطاط عصب ها و ضعف RBC می شود.
 7. کمبود ویتامین B9 و فولاد باعث کاهش سرعت رشد و کم خونی می شود.
 8. کمبود روی منجر به ضعف سیستم ایمنی، ادراک حسی و کم خونی می شود.

سوء تغذیه علت اصلی ترین نگرانی همۀ کشور های توسعه یافته می باشد و دولت ها در سرتاسر جهان نیز بسیاری از سهم هزینه های خود را به این بخش اختصاص می دهند. بنابراین دفعه ی بعد که خواستید غذایتان را دور بی‌اندازید و یا نگران برنامه ی غذایی تان بودید، دست نگه دارید و نعمت هایی که دارید را محاسبه کنید و به کسانی که ماه ها گرسنگی می کشند، فکر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.