با انواع استرس و اثرات آنها آشنا شوید

0

استرس مشکل رایجی است که همۀ افراد در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. استرس علاوه بر تاثیراتی که بر سلامت افراد دارد، ادراک، احساسات و حتی رفتار آن‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این مطلب به بررسی انواع استرس و اثرات آنها بر انسان میپردازیم.

انواع استرس

استرس حاد

این نوع استرس شایع ترین حالت استرس در افراد می باشد. استرس حاد عموما به فشار های اخیر، گذشته و حتی آینده ی نزدیک مربوط می شوند. میزان اندکی از این نوع استرس می تواند هیجان آور باشد، مانند موقعی که از یک سرسره به سمت پایین سر می خورید. با این حال، بسیاری از افراد اگر هیجان شان از حد معمول بیشتر شود، نمی توانند از آن لذت ببرند. استرس حاد به فشار های عادی زندگی مربوط می شود و می تواند باعث خشم، تشویش، سر درد، درد فَک ، کمر درد، سوزش معده، اسیدیته، یبوست، اسهال و بالا رفتن فشار خون شود.

بیشتر بخوانید:

استرس حاد اپیزودیک

استرس حاد اپیزودیک مرحلۀ بعدی استرس حاد است؛ این نوع استرس هنگامی رخ می دهد که فرد فشارها و مشکلات زیادی را همزمان با هم متحمل می شود. از جمله ی علائم این استرس، می توان به پرخاشگری، تشویش، بی تابی، فشار و کشمکش، خشم کوتاه مدت، افزایش فشار خون، ضربان قلب شدید، کمر درد و اسیدیته اشاره کرد. بی حوصلگی و پرخاشگری گاهی به نظر رفتارهای خصمانه ای می آیند و می توانند به تعاملات بدتری منجر شوند. از طرفی، افراد دیگری نیز وجود دارند که به جای این که پرخاشگر باشند، بیشتر افسرده و ناراحت هستند. این افراد نیز با همان علائم مشابه، روبرو خواهند شد.

استرس مزمن

درصد عظیمی از مبتلایان استرس مزمن در نهایت به مصرف الکل و یا مواد مخدر روی می آورند. عمده ترین فاکتور های این نوع استرس، مشکلات محیط کار، مشکلات شخصی و کاری می باشند؛ مانند به پایان رسیدن یک رابطه، از دست دادن فرد مورد علاقه و یا بی کار شدن. در حقیقت اثرات این استرس بر روی کودکان نسبت به بزرگسالان شدیدتر است. آسیب روانی‌ای که تحت چنین موقعیت هایی به کودکان وارد می شود، تا سال ها در زندگی شان تاثیر عمیقی خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.