انواع روش‌های درمان ناباروری

0

درمان ناباروری به نوعی از درمان پزشکی گفته می‌شود که برای بهبود توانایی تولید مثل استفاده می‌گردد. گزینه‌های درمانی فراوانی برای زوج‌هایی که نمی‌توانند باردار شوند وجود دارد، اما اینکه کدام روش برای شما مناسب است، بستگی به علت ناباروری دارد. همچنین اینکه مشکل از چه کسی است – مرد یا زن – مهم می‌باشد، زیرا روش‌های درمان ناباروری در مردان و زنان متفاوت است.

درمان ناباروری در زنان

زمانی که یک زن نمی‌تواند بعد از ۱۲ ماه به یک بارداری موفق دست پیدا کند، به احتمال زیاد نیاز به درمان ناباروری دارد. حدودا ۱۰ درصد از زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله از ناباروری رنج می‌برند.

دارو

برای مدیریت ناباروری در زنان، هورمون‌ها اولین گزینۀ درمانی هستند. اختلالات تخمک‌گذاری ناشی از نارسایی غده هیپوفیز هستند که برای درمان آن می‌توان از هورمون آزادکنندۀ گنادوتروپین یا گنادوتروفین‌ها برای تحریک تخمک‌گذاری استفاده کرد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مجموعه‌ای از اختلالات است که ۵ تا ۱۰ درصد از زنانی که در سن باروری هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روش‌های درمانی فراوانی برای این سندرم وجود دارد، اما اولین روش، ایجاد تغییرات در سبک زندگی است (در زنانی که شاخص تودۀ بدنی آنها ۳۰ یا بالاتر است). از متفورمین، سیتریک اسید و کلومیفن سیترات و یا ترکیبی از این موارد برای درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:

درمان ناباروری در مردان

ناباروری در مردان به معنای این است که یک مرد توانایی باردار کردن یک زن قابل‌باردارشدن را ندارد. حدود ۱ درصد از مردان به طور دائمی عقیم هستند و در ۲۰ درصد از مردان کیفیت اسپرم پایین‌تر از مقدار آستانه است. طیف وسیعی از مشکلات مختلف می‌توانند باعث ناباروری مردان شوند، اما خوشبختانه روش‌های فراوانی برای درمان ناباروری در مردان نیز وجود دارد.

دارو

درمان‌هایی که شامل گنادوتروفین کوریونیک انسان (HCG) و گنادوتروپین جفتی انسان (HMG) هستند، باعث افزایش تعداد اسپرم می‌شوند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که ویتامین E به بهبود پارامترهای اسپرم در مردان نابارور کمک می‌کند. گزارشات حاکی از این هستند که مکمل‌های سلنیوم و گلوتاتیون، هر دو می‌توانند برای بهبود تحرکات اسپرم مفید باشند. به همین دلیل می‌توان گفت که آنتی‌اکسیدان‌ها گزینه‌ای خوب برای درمان ناباروری محسوب می‌شوند.

جراحی

Azoospermia وضعیتی است که در آن هیچ اسپرمی در مایع منی یافت نمی‌شود. جراحی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند این وضعیت را بهبود بخشیده و نرخ بارداری را افزایش دهند. برای مشورت دربارۀ این جراحی‌ها، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.