فواید روغن وانیل برای سلامتی

0

روغن وانیل با استخراج حلّالِ ماده‌ای صمغی که از دانۀ وانیل گرفته می‌شود، بدست می‌آید. این دانه‌ها از گیاه وانیل که یک نوع پیچک است و به طور عمده در مکزیک و کشورهای همسایۀ آن رشد می‌کند کشت می‌شوند و نام علمی آن وانیل پلینیفولیا است. اجزای اصلی این روغن، اسید استیک، اسید اسکوربیک، اگنول، فورفورال، ایزوتوآتریک اسید و وانیلین هیدروکسی بنزالدئید هستند. اکثر خوراکی‌هایی که طعم وانیل دارند، در واقع اصلا از وانیل واقعی بدست نمی‌آیند، بلکه از هیدروکربن‌ها ساخته می‌شوند.

روغن وانیل صرف نظر از استفادۀ گستردۀ آن به‌عنوان یک چاشنی طعم‌دهنده در غذاها، نوشیدنی‌ها، صنایع دارویی و آشپزی، در جهان پزشکی نیز مورد بهره‌وری قرار گرفته است. توضیح کامل این مزایای پزشکی را در ادامۀ مطلب مطالعه کنید.

خواص آنتی‌اکسیدانی روغن وانیل

این خاصیت روغن وانیل به تنهایی می تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی انسان جلوگیری کند. ممکن است از این واقعیت مهم مطلع نباشید، اما اکسیداسیون یکی از بزرگترین علل بسیاری از مشکلات و بیماری ها است. این عامل، به طور مستقیم و غیر مستقیم، علت بروز تعدادی از بیماری های ناشی از اختلال عملکرد شیمیایی و عفونت ها است.

تقویت قوای جنسی

مصرف منظم روغن وانیل می تواند به بیماران مبتلا به نارسایی، اختلال نعوظ، سردی مزاج و یا از دست دادن میل جنسی کمک کرده و از مشکلات آن ها کم کند. این روغن ترشح هورمون های خاصی نظیر تستوسترون و استروژن را تحریک می کند که باعث تنظیم رفتار جنسی و تحریک جنسی فرد می شوند.

ضدسرطان

ویژگی ضد عفونی کننده روغن وانیل تا حدودی ناشی از خواص آنتی اکسیدانی آن است. رادیکال های آزاد یا اکسیدان ها نه تنها سبب آسیب رساندن به بافت ها می شوند، بلکه می توانند انواع خاصی از سرطان ها را نیز ایجاد کنند، مانند سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ. برخی از اجزای روغن وانیل رشد سلول های سرطانی را محدود می کنند که در نتیجه باعث درمان، پیشگیری یا کاهش سرعت سرطان می شوند.

تب‌بُر

روغن وانیل با مبارزه با عفونت می تواند تب را به طور موثری کاهش دهد. روغن وانیل حاوی اجزایی مانند اوژنول و هیدروکسی بنزالدئید وانیلین است که با عفونت مبارزه می کنند. در حالی که این روغن آرامبخش است، التهاب ناشی از تب را نیز کاهش می دهد، به همین علت آن را داروی تب بر نیز میدانند.

کاهش افسردگی

فرض کنید تنها نشسته‌اید و افسرده‌اید؛ سپس کسی به شما یک بستنی وانیلی یا یک نوشیدنی با طعم وانیل پیشنهاد می کند. آن را نوشیده و ناگهان، روحتان تازه می شود و حس افسردگی از بین می رود! شروع به احساس لذت، رضایت و رفتاری با خلق و خوی بسیار بهتر می کنید. این یکی از بزرگترین مزایای قدرتمند عطر و طعم وانیل است.

مسکن

روغن وانیل بدن را به روش های بی شماری آرام می کند. انواع التهاب و بیش فعالی در سیستم های مختلف بدن، از جمله دستگاه تنفسی، گردش خون، دستگاه گوارش، عصبی و سیستم دفع ادرار را از بین می برد. این نکته باعث کاهش التهاب ناشی از تب و همچنین رفع تشنج، اضطراب، استرس و حساسیت به مواد حساسیت زا می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.