فواید ویتامین B12 برای بدن

0

ویتامین B12 از نوکِ انگشتان پا گرفته تا سر، می‌تواند برای بدن مفید باشد. در این مطلب به بررسی فواید ویتامین B12 برای بدن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

افزایش انرژی

یکی از قابل‌توجه‌ترین فواید ویتامین B12 مربوط به افزایش انرژی است. اگر بی‌حال و خسته هستید و دلیلش را نمی‌دانید، ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید. این ویتامین محلول در آب به تشکیل گلبول‌های قرمز خون کمک کرده و شما را در برابر نوعی از کم‌خونی که با احساس ضعف و خستگی همراه است محافظت می‌کند.

بهبود سلامت قلب

ویتامین B12 نقش مهمی را در حفظ سلامت قلب ایفا می‌کند. ویتامین B12، B6 و فولیک اسید در کنار یکدیگر کار کرده و به کاهش هوموسیستئین کمک می‌کنند. هوموسیستئین نوعی پروتئین است که می‌تواند در خون تشکیل شده و به دیوارۀ رگ‌های خونی آسیب برساند و در بروز بیماری قلبی نقش دارد.

سیستم عصبی سالم

ویتامین B12 بسیار برای سیستم عصبی مفید است و آن را در وضعیت مطلوبی نگه می‌دارد. وقتی این مادۀ مغذی در بدن کم باشد، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در اندام‌های بدن و یا بی‌حسی یا مورمور شدن دست‌ها و پاها را تجربه کنید. ویتامین B12 باعث تولید غلاف چربی می‌شود که اطراف عصب‌ها را گرفته و از آنها محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

توانایی راه رفتن و حرکت کردن

مورمور شدن و بی‌حسی می‌توانند از اولین نشانه‌های آسیب عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 باشند. اگر این علائم نادیده گرفته شوند، با گذشت زمان می‌توانند در نحوۀ حرکت کردن شما تغییر ایجاد کنند. این گاهی اوقات می‌تواند تعادل شما را تحت تاثیر قرار داده و احتمال زمین خوردن‌تان را افزایش دهد.

سلامت دهان

زبانِ شما می‌تواند نشانگری برای مشکلات سلامتی‌تان باشد که کمبود ویتامین B12 یکی از آنهاست. یک کمبود خفیف می‌تواند باعث التهاب زبان شود. این مشکل دردناک می‌تواند نحوۀ خوردن و صحبت کردن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بینایی

یکی دیگر از عملکردها و فواید ویتامین B12 مربوط به بینایی است. کمبود این ویتامین معمولا باعث آسیب دیدن سیستم عصبی شده و عصب بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویتامین B12 در اکثر غذاهای حیوانی نظیر گوشت قرمز، ماکیان، ماهی و لبنیات یافت می‌شود. اگر محصولات حیوانی را مصرف نمی‌کنید، ویتامین ب۱۲ را از طریق غذاهای تخمیرشده یا مکمل دریافت کنید.

حافظه

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود ویتامین B12 با زوال عقل و مشکلات مربوط به حافظه پیوند خورده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا مکمل این ویتامین می‌تواند به بهبود این مشکلات کمک کند یا نه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.