فواید ویتامین D برای بدن

0

اغلب ما می‌دانیم که ویتامین D برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن مهم است، اما افراد کمی می‌دانند که این ویتامین فواید دیگری هم دارد. در ادامه به بررسی فواید ویتامین D یا ویتامین خورشید می‌پردازیم.

پیشگیری از آنفلوآنزای فصلی

در مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شد، محققین بچه‌های مدرسه‌ای را بررسی کردند تا مشخص شود که آیا ویتامین D میزان ابتلا به آنفلوآنزا در آنها را کاهش می‌دهد یا نه. بعد از بررسی ۱۶۷ کودک، دانشمندان نتیجه‌گیری کردند که مکمل ویتامین D3 به کاهش احتمال ابتلا به آنفلوآنزا کمک می‌کند.

محافظت از DNA

ویتامین D در حداقل ۲۰۰۰ ژنِ بدن نقش دارد، بنابراین مقادیر کافیِ آن به عملکرد مطلوب ژن‌ها کمک کرده و آنها را در برابر آسیب بالقوه محافظت می‌کند. در واقع یکی از فواید ویتامین D محافظت از DNA است.

عملکرد عضلانی بهتر

پژوهشی نشان می‌دهد که ارتباطی میانِ ویتامین D و عملکرد عضلانی و بازیابی بعد از فعالیت‌های روزانه و ورزش وجود دارد. پایین بودن سطوح ویتامین D با خستگی عضلات پیوند خورده است. پژوهش دیگری که بر روی دختران نوجوان انجام شد، نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D به بهبود قدرت عضلانی کمک می‌کند.

کاهش خطر ام‌اس

بیشتر بخوانید:

مطالعه‌ای که در مجله Journal of the American Medical Association (JAMA) منتشر شد نشان می‌دهد که ارتباطی میان سطح ویتامین D در خون و خطر ابتلا به بیماری ام‌اس وجود دارد. اگرچه هیچ ارتباط مشخصی میانِ ام‌اس و سطوح ویتامین D در افراد سیاه‌پوست و اسپانیایی مشاهده نشد، اما کاهش چشمگیر خطر این بیماری در افرادی که سطوح بالایی از ویتامین دی در بدن خود داشتند مشاهده گردید. این موضوع نمودِ بیشتری در افراد جوان و زیر ۲۰ سال دارد.

کاهش خطر بیماری قلبی

در مطالعه‌ای که در مجله Circlulation چاپ شد، ۱۷۳۹ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. محققین دریافتند که کمبود ویتامین دی با افزایش خطر بیماری قلبی در ارتباط است. رفع کردن این کمبود می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند.

محافظت از عملکرد ریه

کمبود ویتامین D با کاهشِ سریعِ عملکرد ریه در افراد سیگاری همراه است. محققین رابطۀ میان ویتامین دی و سیگار کشیدن، عملکرد ریه و زوالِ ریه را در ۶۲۶ مرد بررسی کرده‌اند. این پژوهش نشان می‌دهد که ویتامین دی اثری محافظت‌کننده بر روی ریه‌ها و نرخ کاهش عملکرد آنها دارد.

کاهش خطر دیابت نوع ۲ در کودکان

در مطالعه‌ای، ارتباطی میانِ کمبود ویتامین دی، چاقی در دوران کودکی و افزایش خطر ابتلا به دیابت در دوره‌های آتی زندگی کشف شده است. در این مطالعه محققین ۵۰۰ کودک چاق و بدون اضافه وزن را بررسی کردند. مشخص گردید که ارتباطی میان کمبود ویتامین دی و مقاومت انسولین وجود دارد که باعث افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در دوره‌های بعدی زندگی در این کودکان شده است.

سایر فواید ویتامین D

  • کاهش اشتها
  • کاهش چاقی
  • بهبود مقاومت انسولین
  • کاهش فشار خون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.