پیاده روی کنید و سالم بمانید

0

پیاده روی یک ورزش شگفت‌انگیز برای بدن محسوب می‌شود. راه رفتن هیچ هزینه‌ای را برای شما در پی نداشته و هر فردی با هر نوع سبک زندگی می‌تواند آن را انجام دهد. اگرچه ممکن است پر مشغله باشید و وقت کافی برای پیاده روی نداشته باشید، اما یک پیاده روی سریع در اطراف محل کار و خانه نیز می‌تواند برای شما  یک ورزش بسیار مفید به شمار آید. از فواید پیاده‌روی برای سلامتی می‌توان به بهبود عمومی سلامت و کاهش اضافه وزن اشاره کرد. بر اساس گزارش انجمن سلامت آمریکا، پیاده‌روی به کاهش میزان مرگ و میر در میان افراد با گروه‌های سنی مختلف کمک می‌کند.

فواید پیاده روی

پیاده‌روی یک ورزش ضروری برای انسان‌ها محسوب می‌شود؛ هرچه بیشتر پیاده‌روی کنید از سلامت بیشتری نیز برخوردار خواهید شد. از فواید پیاده روی برای سلامتی انسان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل وزن

پیاده روی در یک مسیر کوتاه می تواند به کاهش کالری و چربی اضافۀ بدن کمک زیادی کند. پیاده‌روی کالری های اضافه ای که از طریق غذا خوردن دریافت می کنید را تعدیل می کند. پیاده روی به مسافت یک‌ونیم کیلومتر می تواند باعث شود تقریبا صد کالری انرژی بسوزانید. بنابراین یک پیاده روی به مسافت ۳ تا ۴ کیلومتر در روز و سه مرتبه در هفته، به دستیابی به تناسب اندام کمک زیادی می کند.

تندرستی

پیاده روی روزانه باعث می شود که برای طولانی مدت سالم و تندرست بمانید. پیاده‌روی به حفظ عملکرد طبیعی اندام های وابسته به ریه و قلب و افزایش میزان انرژی بدن کمک می کند. پیاده‌روی سریع به مدت ۳۰ دقیقه در روز از افزایش وزن پیشگیری می کند و باعث می شود بدنی نیرومند داشته باشید. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که نباید بیش از حد به خود فشار وارد کنید. پس از این که با ورزش کردن مداوم خو گرفتید، می توانید در هنگام پیاده روی قدم های بلندتری بردارید.

سلامت ذهن

بیشتر بخوانید:

همگی می دانیم پیاده‌روی فواید زیادی را برای سلامتی بدن به همراه دارد. اما فواید پیاده روی تنها به سلامت فیزیکی بدن ختم نمی شوند، بلکه پیاده‌روی باعث سلامت ذهن نیز می شود. راه رفتن به بهبود حس و حال کمک می کند، افسردگی و استرس را کاهش می دهد و حس اطمینان و عزت نفس را نیز بالا می برد.

پیاده‌روی‌های گروهی و یا دوستانه به شما کمک می کنند از روابط اجتماعی خوبی برخوردار شوید. پیاده روی در مسیرهای سرسبز باعث بالا رفتن روحیه و احساس نشاط در تمامی روز می شود.

پیاده روی

سلامت عمومی

تحقیقات پزشکی و مطالعات انجام شده نشان می دهند که پیاده‌روی فشار خون و کلسترول بالا را پایین می آورد و در نتیجه خطر بروز سکته و سایر مشکلات مربوط به قلب کاهش می یابد. پیاده‌روی یکی از بهترین روش ها برای سلامت و شادابی ذهن بوده و به کنترل وزن نیز کمک می کند. همچنین پیاده‌روی برای افزایش استحکام استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان مزمن نیز کارساز می باشد. پیاده‌روی احتمال بروز سایر بیماری ها را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت می کند.

پیاده‌روی همچنین باعث عرق کردن و دفع سموم بدن می شود، به پوست صورت طراوت می بخشد و ترکیبات ناسالم را از سیستم ایمنی بدن شما پاکسازی می کند.

پیاده روی برای حفظ تناسب اندام

افرادی که پیاده‌روی می کنند کمتر مستعد زمین خوردن و آسیب دیدگی استخوان ها هستند، چرا که استخوان های آن ها قوی و محکم بوده و در نتیجه می توانند در مقابل ضربه مقاومت بیشتری داشته باشند. به علاوه این افراد از انعطاف پذیری بیشتر و حرکات ماهیچه ای مناسب تر برخوردار هستند که این امر باعث می شود تعادل و توانایی بیشتری نیز داشته باشند.

بزرگسالانی که همواره از نظر بدنی فعال هستند و در اوایل پنجاه سالگی نیز سریع پیاده روی می کنند، خطر ابتلا به مشکلات قلبی، دیابت و فشار خون بالا را در خود کاهش می دهند. بر اساس گزارش نشریۀ پزشکی انگلستان، زنانی که مرتبا پیاده روی می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت قرار می گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.