روش های کنترل گرسنگی

0

خوردن، معمولا عملی ارادی است. در حالت ایده‌آل، باید بتوانیم بعد از سیر شدن، دست از غذا خوردن بکشیم، اما قضیه به همین راحتی نیست. مردم یک ترس طبیعی از گرسنگی دارند. وقتی یک خوراکی خوشمزه می‌بینیم، مقاومت کردن برای نخوردن آن کار بسیار دشواری است. این مشکل می‌تواند باعث پرخوری و افزایش وزن شود. در ادامه به روش های کنترل گرسنگی خواهیم پرداخت.

مصرف فیبر

فیبر می‌تواند اشتها را کاهش دهد. وعده‌های غذایی خود را با غذاهایی پر کنید که مملو از فیبر هستند. سبزیجات، لوبیا، میوه‌ها و غلاتِ کامل گزینه‌های مناسبی‌اند. این غذاها همچنین بسیار آبدار هستند که به سیر شدن کمک می‌کنند.

کاهش اشتها با سوپ

آیا همچنان نگران کنترل گرسنگی هستید؟ یک کاسه سوپ سبزیجات یا گوشتابه را قبل از غذای اصلی امتحان کنید. اینکار باعث می‌شود تا کالری کمتری دریافت کنید. از سوپ‌های پرچرب پرهیز کرده و سوپ‌های سرشار از فیبر و کم‌کالری مانند سوپ سبزیجات و لوبیا را انتخاب کنید.

سالاد

مطالعه‌ای نشان می‌دهد افرادی که قبل از ناهار، ۳ فنجان سالاد کم‌کالری (۱۰۰ گرم) خوردند، حدودا ۱۲ درصد کالری کمتری دریافت کردند. می‌توانید سالادی که در این مطالعه استفاده شده را میل کنید که شامل هویج، کرفس، کاهو، گوجه فرنگی، خیار و سس کم‌چرب است. مراقب سالادهای چرب و پرکالری باشید.

شیر یا لبنیات کم‌چرب

بیشتر بخوانید:

برای کنترل گرسنگی می‌توانید از محصولات لبنی استفاده کنید. لبنیات کم‌چرب حاوی پروتئین آب پنیر و پروتئین‌های کازئین هستند که اشتها را سرکوب می‌کنند. نوشیدن شیر نیز برای کنترل گرسنگی بسیار موثر است. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که بخش مایعِ شیر (آب پنیر) بهتر از کازئین به کاهش اشتها کمک می‌کند.

سویا

دانه‌های سویا حاوی چربی، کربوهیدرات و پروتئین هستند. این دانه‌ها می‌توانند بسیار سیرکننده باشند. سویا در میان غذاهای گیاهی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای کنترل گرسنگی و اشتها است. یافته‌های مطالعه‌ای تازه بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که ترکیب خاصی از دانه‌های سویا به سرکوب اشتها کمک می‌کند.

مغزهای خوراکی (آجیل)

مغزهای خوراکی فیبر و پروتئین بالایی دارند و شما را سیر نگه می‌دارند. این مغزها همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. یک مشت آجیل به کنترل گرسنگیِ بین وعده‌های اصلی کمک می‌کند. اگرچه چربی‌های آجیل از نوع غیراشباع است، اما آجیل همچنان سرشار از چربی بوده و باید از مصرف زیاد آنها پرهیز کرد.

آرام غذا خوردن

وقتی غذا را قورت می‌دهید، حدودا ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا احساس سیری کامل داشته باشید. این تاخیر باعث می‌شود تا بیشتر از چیزی که نیاز داریم غذا بخوریم. سریع غذا خوردن باعث می‌شود تا بیشتر غذا بخورید. برای جلوگیری از سریع غذا خوردن، هر لقمه را ۱۰ مرتبه بجوید. این قانون ساده به شما کمک می‌کند تا آرام‌تر غذا بخورید و به ذهن‌تان اجازه دهید تا با معده هم‌آهنگ شده و سیر شدن را ثبت کند. آرام غذا خوردن همچنین باعث می‌شود تا از غذای خود لذت بیشتری ببرید.

سایر راه های کنترل گرسنگی

  • از وعده‌های غذایی اصلی غافل نشوید
  • آب بیشتری بنوشید
  • استراحت کنید
  • ورزش کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.