روش های افزایش دوپامین یا هورمون شادی

0

دوپامین یک پیامرسان شیمیایی مهم در مغز است که عملکردهای فراوانی دارد. این هورمون در اجر، انگیزه، حافظه، توجه و حتی تنظیم کردن حرکات بدن نقش دارد. وقتی دوپامین در مقادیر زیاد آزاد می‌شود، احساس لذت و اجر را به وجود می‌آورد و به فرد انگیزه می‌دهد تا یک رفتار مشخص را تکرار کند. از طرفی دیگر، سطوح پایین دوپامین با کاهش انگیزه و اشتیاق به چیزهایی ارتباط دارد که اغلب مردم از آنها هیجان‌زده می‌شوند. در این مقاله به بررسی روش های افزایش دوپامین می‌پردازیم.

سطوح دوپامین معمولا توسط سیستم عصبی تنظیم می‌شوند، اما روش‌هایی هم وجود دارند که می‌توانند به افزایش دوپامین به شکلی طبیعی کمک کنند.

مصرف پروتئین زیاد

مصرف پروتئین یکی از بهترین روش های افزایش دوپامین است.

اسید آمینه تیروزین نقش مهمی را در تولید دوپامین ایفا می‌کند. آنزیم‌هایی که در بدن وجود دارند می‌توانند تیزورین را به دوپامین تبدیل کنند؛ بنابراین، سطوح کافی تیزورین برای تولید دوپامین مهم می‌باشد.

تیزورین همچنین می‌تواند توسط اسید آمینۀ دیگری به نام فنیل‌آلانین ساخته شود.

هم تیزورین و هم فنیل‌آلانین به طور طبیعی در غذاهای سرشار از پروتئین نظیر بوقلمون، گوشت گاو، تخم‌مرغ، لبنیات، سویا و حبوبات وجود دارند.

کاهش مصرف چربی اشباع

برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که مصرف زیادِ چربی‌های اشباع از جمله چربی حیوانی، کره، لبنیات پرچرب، روغن پالم و روغن نارگیل، می‌تواند در عملکرد دوپامین در مغز اختلال ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

البته این مطالعات تنها بر روی موش‌ها انجام شده‌اند؛ اما نتایج قابل‌توجه هستند.

مصرف پروبیوتیک

دانشمندان در سالهای اخیر دریافته‌اند که پیوند نزدیکی میانِ دل و روده و مغز وجود دارد. در حقیقت، گاهی اوقات به دل و روده لقبِ «مغز دوم» را می‌دهند؛ زیرا حاوی تعداد زیادی از سلول‌های عصبی است که بسیاری از مولکول‌های انتقال‌دهنده عصبیِ سیگنال‌دهنده را تولید می‌کنند که یکی از این مولکول‌ها دوپامین می‌باشد.

مشخص است که برخی از گونه‌های باکتریِ موجود در دل و روده، توانایی تولید دوپامین را دارند؛ که می‌توانند بر روی خلق‌وخو و رفتار اثر بگذارند.

مصرف باقلا مخملی

باقلا مخملی به طور طبیعی حاوی سطوح بالایی از لوودوپا (L-dopa) می‌باشد که مولکولی شبیه به دوپامین است. مطالعات نشان می‌دهند که خوردن این باقلا ممکن است به افزایش سطوح دوپامین کمک کند؛ به ویژه در کسانی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند. این بیماری یک اختلال حرکتی است که بدلیل سطوح پایین دوپامین در بدن بروز می‌کند.

اگرچه باقالا مخملی منبع طبیعی لوودوپا می‌باشد، اما مهم است که قبل از اضافه کردن آن به رژیم غذایی، با پزشک‌تان مشورت کنید.

سایر روش های افزایش دوپامین

  • ورزش منظم
  • خواب کافی
  • گوش دادن به موسیقی
  • مدیتیشن
  • دریافت کافیِ نور خورشید
  • مصرف مکمل‌ها
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.