راه های پیشگیری از شکستگی استخوان

0

اغلب ما وقتی به پیشگیری از شکستگی استخوان فکر می‌کنیم، کلسیم را به یاد می‌آوریم، اما پژوهشی جدید نشان می‌دهد که باید بر روی پروبیوتیک‌ها تمرکز کنید. در این مطلب به بررسی این پژوهش و راه های پیشگیری از شکستگی استخوان می‌پردازیم.

تحقیقی که به تازگی در دانشگاه گوتنبرگ انجام شده و در مجلۀ پزشکی داخلی منتشر گردیده است، نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها به جلوگیری از اتلاف یا از دست رفتن استخوان، به ویژه در افراد مسن کمک می‌کنند. در این مطالعه مشخص گردید که نوعی از پروبیوتیک به نام Lactobacillus reuteri، از دست دادن استخوان را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

ما با افزایش سن، حجم استخوانی خود را از دست می‌دهیم، اما محققین یافته‌اند که در میانِ زنان بالای ۷۰ سال که برخی یک مکمل پروبیوتیک و برخی یک دارونما مصرف می‌کرده‌اند، تفاوت این دو گروه بسیار چشمگیر بوده است. زنانی که مکمل پروبیوتیک مصرف می‌کردند، در مقایسه با زنانی که قرص‌های دارونما دریافت می‌کردند، تنها نیمی از تراکم استخوانی خود را از دست داده بودند.

ممکن است پروبیوتیک اثرات مشابهی در زنان و مردان در سنین مختلف داشته باشد، اما در این مطالعه تمرکز بر روی زنان مسن بوده است.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از مردم پوکی استخوان را ناشی از کمبود کلسیم می‌دانند، اما حقیقت این است که کمبود کلسیم تنها بخشی از مشکل است. وضعیتِ سلامت دل و روده نقش مهمی را در بروز این بیماری ایفا می‌کند.

افراد کمی هستند که از نقش سلامت دل و روده بر سلامت استخوان خبر دارند، اما این موضوع با افزایش پژوهش‌ها کاملا مشهود شده است. در مطالعۀ دانشگاه گوتنبرگ نیز به ارتباط میانِ این دو اشاره گردیده است.

دل و روده میزانِ جذبِ کلسیم در بدن را تنظیم می‌کنند. اغلب افراد نمی‌دانند که پس از استخراج شدن مواد مغذی اصلی موجود در غذاها توسط دهان، معده و روده‌ها، این مواد از میان دیوار روده‌ها عبور کرده و مستقیما وارد جریان خون می‌شوند. اگر وضعیت سلامت دل و روده‌تان مناسب نباشد، توانایی جذب این مواد مغذی نظیر کلسیم، بور، منیزیم و… که همگی در ساخت استخوان‌های قوی نقش دارند، دچار مشکل شده و در واقع این مواد مغذی به جریان خون وارد نمی‌شوند تا به استخوان‌ها برسند.

اما در حالت برعکس، داشتن دل و روده سالم به افزایش جذب مواد مغذی ضروری برای استخوان‌ها کمک کرده و این در پیشگیری از شکستگی استخوان بسیار موثر است. در پژوهشی مشخص گردید که خوردن ماست به طور منظم، از اتلاف یا از دست رفتن استخوان جلوگیری می‌کند. نتایج این مطالعه با کلسیم، پروتئین یا محتوای انرژی ماست پیوند نخورده بودند، بلکه محتوای پروبیوتیک ماست بود که اثرات مثبتی بر روی استخوان‌ها داشت.

اگر علاقه‌ای به مصرف لبنیات ندارید یا به عدم تحمل لاکتوز دچار هستید، کافیست به سراغ گزینه‌های گیاهی نظیر ماست سویا بروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.