روش های پیشگیری از فشار خون بالا

0

یک سوم از جمعیت کرۀ زمین به فشار خون بالا مبتلا می باشند، و اکثر این افراد اطلاعاتی در مورد آن ندارند. فشار خون بالا، علائم خاصی ندارد اما یکی از فاکتورهای اصلی بیماری های قلبی و سکتۀ مغزی محسوب می شود. برای نرمال نگه داشتن فشار خون، راه های بسیار زیادی وجود دارد که ما باید هر روزه آن ها را انجام دهیم. در ادامه بهترین روش های پیشگیری از فشار خون بالا را بررسی میکنیم.

درجۀ فشار خون‌مان را بدانیم

فشار خون نرمال در حقیقت فشار انقباضی زیر ۱۲۰ mm (بالا ترین عدد در یک فشار خون، برای مشخص شدن ضربان قلب در حین پمپاژ خون اندازه گیری می شود) و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ mm می باشد (پایین ترین عدد که در حین ضربان قلب، نشان دهنده ی فشار شرایین است). معمولا برای پیشگیری از فشار خون بالا توصیه می شود که عدد فشار خون تان را بدانید و توجه داشته باشید که نشان دهنده ی چیست؛ بدین ترتیب با انجام اقداماتی برای پایین آوردن فشار خون تان (اگر بالا بود)، می توانید از حملات قلبی و سکته ی مغزی جلوگیری کنید.

میزان نمک مصرفی را کم کنید

نمک از آنجایی که باعث افزایش فشار خون می شود، برای سلامتی مضر است. با این که نمک دشمن شماره ۱ سلامتی نمی باشد، اما برای افرادی که به نمک حساس هستند می تواند بسیار مشکل ساز و خطرناک باشد. نمک باعث خشک شدن آب در جریان خون شده که باعث افزایش خون و فشار خون می شود.

برچسب غذاها و خوراکی‌ها را مطالعه کنید

بیشتر بخوانید:

انجمن سلامت قلب آمریکا برای پیشگیری از فشار خون بالا توصیه می کند که در روز نباید بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم و در حالت ایده ال ۱۵۰۰ میلی گرم مصرف شود. همچنین توصیه ی می شود که در هنگام خرید مواد غذایی آماده برچسب محتویات آن را مطالعه کرده  و سعی کنید از مواد “کم سدیم” (۱۴۰ میلی گرم سدیم و یا کم تر از میزان مصرف برای یک نفر) ، “بدون سدیم” (کم تر از ۵ میلی گرم سدیم) و یا “بدون نمک افزودنی” (کاملا بدون هیچ گونه نمکی) استفاده کنید.

سبزیجات کنسروی را بشویید

بسیاری از ما، از سبزیجات – بخصوص سبزیجات تازه – بسیار کم استفاده می کنیم. سبزیجات کنسروی حاوی سدیم بسیار زیادی می باشند، اما می توانید پیش از استفاده، آن ها را خوب بشویید تا نمک زیادی مصرف نکنید.

موز بخورید

مصرف یک عدد سیب در روز می تواند باعث شود تا گذرتان هیچ گاه به دکتر نیوفتد؛ اما مصرف یک عدد موز در روز می تواند سطح باکتری های HBP را در حالت تعادل نگه دارد. ما می دانیم که پتاسیم می تواند اثر منفی سدیم را کاهش دهد. هر چقدر پتاسیم بیشتری مصرف کنید، سدیم بیشتری از طریق ادرار از بدن تان خارج می شود؛ اما با این حال یکی از مهم ترین مواد معدنی محسوب نمی شود که باعث بهبود فشار خون شود و فقط می تواند فشار را از دیواره ی رگ های خونی تان کم کند که نتیجه اش کاهش فشار خون می باشد.

از ادویه‌جات استفاده کنید

صرفا به این دلیل که برای کاهش فشار خون تان باید نمک کمتری مصرف کنید، به این معنی نمی باشد که باید غذا های بی عطر و طعمی بخورید. شما می توانید از گیاهان و ادویه های تازه مانند سیر، فلفل و آب لیمو استفاده کنید تا بدون این که فشار خون تان بالا رود، به غدایتان عطر و طعم خوبی بدهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.