روش های کاهش احتباس آب در بدن

0

احتباس آب در بدن می‌تواند نشانه‌ای از بیماری جدی نظیر بیماری کلیه یا نارسایی قلبی باشد. اگر احتباس آب در بدن ناگهانی یا شدید باشد، باید سریعا برای درمان و مراقبت پزشکی اقدام کرد. اگر ورم ناشی از احتباس خفیف بوده و ناشی از یک بیماری نیست، می‌توانید با روش‌های ساده و خانگی برای کاهش احتباس آب در بدن اقدام کنید.

کاهش مصرف نمک

نمک از سدیم و کلرید تشکیل شده است. سدیم به آبِ موجود در بدن متصل شده و کمک می‌کند تا تعادل مایعات در درون و بیرونِ سلول‌ها حفظ شود.

اگر همواره غذاهایی مصرف می‌کنید که سرشار نمک هستند، از جمله غذاهای فرآوری‌شده، ممکن است آب در بدن‌تان حبس شود. در واقع این غذاها بزرگترین منابع غذایی سدیم می‌باشند.

رایج‌ترین توصیه برای کاهش احتباس آب در بدن این است که مصرف سدیم را کاهش دهید. البته شواهد موجود برای این توصیه متناقض هستند.

افزایش مصرف منیزیم

منیزیم یک مادۀ معدنی بسیار مهم است. در واقع منیزیم در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی در بدن نقش دارد. علاوه بر این، افزایش مصرف منیزیم می‌تواند به کاهش احتباس آب در بدن کمک کند.

بهترین منابع منیزیم عبارتند از: مغزهای خوراکی، غلات کامل، شکلات تلخ و سبزیجات برگدار. منیزیم همچنین به شکل مکمل در دسترس است.

افزایش مصرف ویتامین B6

ویتامین ب ۶ گروهی از ویتامین‌های ب مرتبط به هم است. این ویتامین‌ها برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون ضروری بوده و عملکردهای فراوان دیگری دارند.

نشان داده شده که این ویتامین برای کاهش احتباس آب در بدن در زنانی که به سندرم پیشاقاعدگی دچار هستند مفید می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

غذاهای سرشار از ویتامین ب ۶ عبارتند از موز، سیب‌زمینی، گردو و گوشت قرمز.

مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم

به نظر می‌رسد که پتاسیم به کاهش احتباس آب در بدن به دو طریق کمک می‌کند: کاهش سطوح سدیم و افزایش تولید ادرار.

موز، آووکادو و گوجه‌فرنگی از بهترین غذاهای سرشار از پتاسیم هستند.

گیاه قاصدک

قاصدک یک گیاه دارویی است که به‌عنوان ادرارآور طبیعی در طب سنتی تجویز می‌شود. ادرارآورهای طبیعی به کاهش احتباس آب در بدن از طریق دفع ادرار بیشتر کمک می‌کنند.

پرهیز از کربوهیدرات‌های پالایش‌شده

خوردن کربوهیدرات‌های پالایش شده باعث نوسانات مکرر در قند خون و سطوح انسولین می‌شود. انسولین بالا سبب می‌شود تا بدن از طریق افزایش جذب دوبارۀ سدیم در کلیه‌ها، سدیم بیشتری را در خود حفظ کند. این باعث می‌شود تا حجم مایع در بدن افزایش یابد.

کربوهیدرات‌های پالایش‌شده عبارتند از شکرها و غلات فرآوری‌شده نظیر شکر سفید و آرد سفید.

سایر روش‌های کاهش احتباس آب در بدن

  • تحرک داشتن
  • نوشیدن آب بیشتر
  • جعفری
  • گیاه دم‌اسب
  • گل ختمی
  • سیر
  • رازیانه
  • گزنه
  • آب کرن‌بری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.