روش های شل کردن شکم

0

هر کسی که یبوست را تجربه کرده، می‌داند که این مشکل چقدر آزاردهنده است. خبر خوب این است که می‌توانید با روش های شل کردن شکم یا شل کردن مدفوع، به راحتی در منزل از شر این مشکل خلاص شوید. با ما همراه باشید تا بهترین روش های شل کردن شکم را بررسی کنیم.

شل کردن شکم

فیبر

یکی از بهترین روش‌ها برای شل کردن شکم این است که فیبر دریافتی خود را افزایش دهید. فیبر یک لمین (ضد یبوست) طبیعی است که متخصصین مصرف آن را حداقل ۲۰ تا ۳۵ گرم به صورت روزانه توصیه می‌کنند.

از بهترین منابع فیبر محلول می‌توان به پرتقال، سیب، هویج، جو دوسر و بذر کتان اشاره کرد. منابع فیبر نامحلول نیز عبارتند از: مغزهای خوراکی‌، دانه‌ها، لوبیا، حبوبات، غلات فرآوری‌نشده و سبزیجات برگدار تیره‌رنگ نظیر اسفناج یا کلم کالی.

آب

آب برای عملکرد مطلوب دستگاه گوارش ضروری است. در واقع عدم مصرف آب کافی می‌تواند دلیل سفت شدن مدفوع شما باشد. وقتی مدفوع هنگام ورود به روده از آب کافی برخوردار نباشد، سفت می‌گردد. کمبود مایعات در بدن، حجم و تکرر مدفوع را کاهش می‌دهد.

روغن معدنی

روغن معدنی نوعی روان‌کننده و ضد یبوست است که نقش مهمی را در شل کردن شکم ایفا می‌کند. مصرف خوراکی این روغن، از طریق پوشش دادن مدفوع، باعث بهبود حرکات روده‌ای می‌شود. این کمک میکند تا مدفوع راحت‌تر در میان روده عبور کرده و از مشکلاتی نظیر یبوست جلوگیری شود.

برای تهیه این روغن کافیست به داروخانه مراجعه کنید. برای مصرف روغن معدنی، باید آن را با یک مایع نظیر شیر، آبمیوه یا آب ترکیب کنید. همچنین توصیه می‌شود قبل از مصرف روغن معدنی، با پزشک‌تان مشورت کنید.

آلوی خشک‌شده

بیشتر بخوانید:

این میوه خشک‌شده یک درمان طبیعی برای یبوست است. فیبر محلول و نامحلول موجود در آلو، حجم و محتوای آب مدفوع را افزایش داده و در نتیجه حرکات روده‌ای را بهبود می‌بخشد.

همچنین سوربیتول (نوعی الکل قند) و سایر فنول‌های موجود در آلوی خشک‌شده، اثرات لمین یا ضد یبوست دارند.

برای شل کردن شکم روزی ۱ تا ۲ عدد آلو تازه یا ۳ تا ۴ آلوی خشک‌شده میل کنید.

دانه‌های رازیانه

این دانه‌ها در شل کردن شکم و جلوگیری از یبوست موثر هستند. دانه‌های رازیانه همچنین حرکات عضلانی نرم در دستگاه گوارش را تشویق می‌کنند و در نهایت باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش و حرکات روده‌ای می‌شوند.

۱ فنجان از دانه‌های رازیانه را به صورت خشک کباب کنید. سپس دانه‌ها را آسیاب کرده و آنها را الک کنید. این پودر را درون یک شیشه نگهداری کنید. روزانه نصف قاشق چایخوری از این پودر را به همراه آب گرم میل کنید.

روغن کرچک

وقتی به یبوست دچار می‌شوید، روغن کرچک می‌تواند راه نجات‌تان باشد. به طور کلی مصرف این روغن بدون خطر است. البته روغن کرچک باید فقط در موارد شدید یبوست مورد استفاده قرار گیرد.

این روغن روده‌ها را تحریک کرده و آنها را روان می‌کند تا حرکات روده‌ای به راحتی انجام شوند.

کافیست ۱ تا ۲ قاشق چایخوری از روغن کرچک را به صورت ناشتا میل کنید. برای خوش‌طعم شدن روغن، می‌توانید آن را به همراه آبمیوه (مثلات آب پرتقال) مصرف کنید.

هشدار: در مصرف روغن کرچک زیاده‌روی نکرده و در صورت باردار بودن از مصرف آن خودداری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.