روش های درمان لرزش دست

0

معمولا لرزش دست ها كه به آن در زبان انگلیسی hand tremors نيز مي گويند، با بالا رفتن سن شخص پديدار مي شود. دليل اصلي بروز آن حالت هاي عصبي و در برخي مواقع اضطراب است. با اين حال، اگر چه مشکل لرزش دست ها از مواردی نيست كه زندگي فرد را تهديد كند، اما ممكن است در مكان هاي عمومي آزار دهنده بوده و موجب شود تا شخص احساس خوبی نداشته باشد. خبر خوب اين است كه اين مشكل مي تواند به راحتي درمان شود زيرا راه هاي فراواني  براي متوقف كردن و يا حداقل كاهش اين مشكل وجود دارد که مي توانيد به كمك آن ها لرزش دست خود را كنترل كنيد. در ادامه بهترین روش های درمان لرزش دست را معرفی میکنیم.

ترك عادت مصرف دخانيات

یکی از دلایل مهم لرزش دست ها نيكوتين موجود در سيگار است كه اگر به عادت سيگار كشيدن خود ادامه دهيد، سبب لرزش بيشتر دستانتان مي شود. اگر شما فردي سيگاري هستيد، با ترك هميشگي عادت سيگار كشيدنتان مي توانيد از شر لرزش دست های خود خلاص شويد. براي سهولت در دوره ي ترك مي توانيد به پزشك مراجعه كنيد و يا درمان هاي گوناگون ديگري را امتحان كنيد.

محدود كردن مصرف كافئين

حذف كامل كافئين از رژيم غذايي شما مي تواند به کاهش یا درمان لرزش دست کمک كند. اگر نمي توانيد آن را حذف كنيد حداقل سعي كنيد مصرف آن را به شدت كاهش دهيد. بيدار  ماندن شما پس از مصرف كافئين به دليل تآثيرات آن بر روي سيستم عصبي بدن شما است پس مصرف افراطي آن نيز مي تواند موجب لرزش دست های شما شود.

ترک الكل

به طور مشابه مصرف الكل نيز مي تواند به دلیل تأثیر بر سیستم عصبی، باعث لرزش دست ها شود. برای اینکه این رویه به شکل بهتری ادامه پیدا کند مصرف الکل را قطع کنید، حتی ممکن است پس از آن بخواهید نوشیدن الکل را به طور کامل کنار بگذارید. اگر اعتیاد به الکل آزارتان می دهد بهتر است که به دنبال کمک های حرفه ای تری باشید تا آن را تحت کنترل قرار دهد.

کنترل مجدد داروها

برخی اثرات ناخواسته داروها ممکن است باعث لرزش دست ها شود، پس نوشته های روی قرص ها را بررسی کنید و به دنبال توصیه های کارشناسان در مورد اثرات کامل دارو ها بر روی لرزش دست های خود باشید. اگر اثرات این دارو ها نتایج دور از انتظاری داشته باشند و در حقیقت دارو ها باعث لرزش دست های شما شوند، دکترتان می تواند برای شما دارویی با دوز کمتر را تجویز کند و یا قرص شما را با دارویی دیگر جایگزین کند. توجه به این تغییرات برای درمان لرزش دست ضروری است.

میزان قندخون خود را کنترل کنید

میزان پایین قند باعث افت انرژی و لرزش شدید دست های شما می شود. اگرچه ممکن است در آن صورت میل بیشتری به خوردن شیرینی جات پیدا کنید و درمانی موقت باشد اما این درمان سریع نه تنها مفید نیست بلکه برای بدنتان بسیار هم ضرر دارد. این شیرینی جاتی که مصرف می کنید باعث افزایش حاد قندخونتان می شوند و پس از آن مجددا به شدت کاهش می یابد و این امر باعث عدم کنترل لرزش دستتان می شود و شما را از قبل نیز ضعیف تر می کند. بهترین راهکار برای بهبود این مشکل، مصرف کربوهیدرات است که هضم آن توسط بدنتان به آرامی صورت می گیرد. این مواد شامل : میوه ها و غلات می باشند.

بیشتر بخوانید:

درمان لرزش دست

مصرف ویتامین ها

ویتامین هایی از قبیل: B6 ,B1, B12 و E نیز برای حفظ سلامتی سیستم عصبی، ضروری هستند. پس بهتر است مطمئن شوید که در رژیم غذایی روزانه ی خود از این ویتامین ها استفاده می کنید تا موجب جلوگیری و یا درمان لرزش دست شود.

مکمل های معدنی را فراموش نکنید

کلسیم باعث بالا بردن جریان خون و انقباض ماهیچه ها می شود. پتاسیم ماهیچه ها و فعالیت های عصب را کنترل می کند. منیزیم نیز باعث جلوگیری از گرفتگی عضلات (اسپاسم عضلانی) می شود. اجازه ی استفاده از این مکمل ها را قبل از مصرف از دکتر خود بگیرید.

نوشیدن مرتب چای

لرزش دست ها می تواند به دلیل اضطراب نیز باشد. نوشیدن مرتب چای سبز یا بابونه می تواند زمینه خوبی برای ریلکس شدنتان باشد. همچنین می توانید مقداری ریشه سنبل کوهی را آسیاب کنید و آن را در آب گرم خیس کنید و برای خود دمنوش آماده کنید. استعمال اوکالیپتوس درختچه ی چای یا روغن اسطوخودوس روی پیشانی نیز می تواند راه حل خوبی برای ازبین بردن لرزش دست ها باشد.

فعالیت های ورزشی

یوگا بهترین روش برای کنترل استرس و درمان لرزش دست شما است. همینطور می توانید فعالیت های دیگری مثل شنا،دویدن، وپیاده روی را نیز امتحان کنید. برای داشتن بدنی سالم تر میتوانید فعالیت های فیزیکی خود را افزایش دهید تا سبب کاهش استرستان شود. اگر پس از انجام فعالیت های خود در محیط کار می خواهید استراحت کنید می توانید از توپ استرس برای آزاد کردن انرژی منفی استفاده کنید. سعی کنید توپ را حداقل ده دقیقه فشار دهید تا تأثیر بیشتری داشته باشد.

فعالیت های تنفسی

سرعت زیاد آدرنالین نیز می تواند باعث لرزش دست و پاهای شما شود. اگر بخاطر استرس و نگرانی بدنتان شروع به لرزیدن کرده اید، راحت ترین راه برای درمان آن نفس عمیق است. این کار سبب تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک می شود و کمک می کند تا با میزان آدرنالین افراطی مقابله کنید و لرزشتان را کاهش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.