روش های درمان تنگی نفس

0

تنگی نفس می‌تواند در ارتفاع بالا، هوای سرد/گرم یا هنگام انجام فعالیت جسمانی رخ دهد. این موارد واکنش‌های طبیعی بدن به محیط هستند و با تغییر محیط برطرف می‌شوند. اما تنگی نفس در مواردی می‌تواند ناشی از یک بیماری نظیر بیماری ریه، مشکلات قلبی، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا شرایط آسمی باشد. در چنین مواردی برای درمان تنگی نفس چه باید کرد؟

مصرف دارو

داروهایی وجود دارند که می‌توانند به درمان تنگی نفس کمک کنند. این داروها از این قرارند:

  • برونکودیلاتور (Bronchodilator) – این داروها توسط افراد زیادی که به آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا هستند مصرف می‌شوند. این داروها درخت نایژه یا برونش را از طریق آرام کردن عضلات اطراف آن باز می‌کنند. این باعث می‌شود تا جریان اکسیژن در ریه‌ها روان‌تر شده و دی‌اکسید کربن نیز بهتر از ریه‌ها خارج شود.
  • درمان کورتیکواستروئید – به این داروها، داروی استروئیدی گفته می‌شود. این نوع استروئید با مواردی که توسط بدنسازان و ورزشکاران استفاده میشود تفاوت دارد. کورتیکواستروئیدهای معمولی به کاهش التهاب مجاری هوا و ریه‌ها کمک می‌کنند.
  • آنتی‌بیوتیک‌ها – برای درمان عارضه‌هایی نظیر برونشیت حاد و ذات‌الریه موثرند. این داروها باکتری‌های عفونت‌زا را از بین برده و به تنفس بهتر کمک می‌کنند.
بیشتر بخوانید:

برای مصرف دارو و بهبود تنگی نفس حتما به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به مشکل‌تان، داروی مناسب را برای شما تجویز کند.

یادگیری ترفندهای تنفس

روش‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بهتر و موثرتر اکسیژن را دریافت کرده و دی‌اکسید کربن را بیرون دهید.

  • نفس کشیدن با لب‌های فشرده – تنفسی است که با نوعی مقاومت همراه است. در این روش باید سریعا با بینی خود حداقل برای ۲ ثانیه نفس کشیده (دَم) و سپس در حالی که لب‌هایتان فشرده است، نفس را با زور و به آرامی بیرون دهید (بازدَم). اینکار باعث مقاومت جریان هوا شده و مجاری تنفسی را باز نگه می‌دارد.
  • تنفس همراه با فعالیت – یک روش درمان تنگی نفس است که هنگام ورزش کردن آن را انجام می‌دهید. باید هنگام قدم برداشتن در مسیرهای خاص نفس کشیده و هنگام قدم برداشتن در مسیرهای دیگر نفس را بیرون دهید. روش‌های تنفس هنگام وزنه زدن با تنفس هنگام انجام فعالیت اروبیک (هوازی) متفاوت است. برای انجام صحیح این روش ویدیوهای آموزشی در یوتیوب را مشاهده کنید.
  • موثر سرفه کنید – این روش برای رفع مخاط اضافی استفاده می‌شود. باید سرفه را کنترل کنید تا مخاط اضافی از درخت نایژه خارج گردد.
  • تنفس از طریق شکم – این روش اجازه می‌دهد تا آرامش پیدا کنید و به طور طبیعی نفس بکشید. یک دست را بر روی قفسه سینه گذاشته و دست دیگر را بر روی شکم‌تان قرار دهید. هنگام نفس کشیدن (دَم) بگذراید شکم بیرون بیاید، و هنگام بازدَم شکم را به سمت داخل فشار دهید تا هوا از داخل ریه‌ها خارج شود. این تمرین را می‌توانید همراه با تکنیک تنفس با لب فشرده انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.