روش های درمان سفیدی زبان

0

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان سوزش و پوشش سفید رنگی را بر روی زبان‌شان تجربه می‌کنند. اگرچه سفیدی زبان به ندرت خطرناک است، اما همچنان هشدار‌دهنده بوده و باید برای درمان آن سریعا اقدام کرد. سفیدی زبان همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی در بدن باشد، به خصوص اگر بعد از یک یا دو هفته تلاش برای درمان، نتیجه‌ای حاصل نشود. در این مطلب به بررسی روش های درمان سفیدی زبان می‌پردازیم.

قرص بزاق

برخی از داروهای بدون نسخه برای کمک به درمان خشکی دهان موثر هستند که این خشکی از عوامل خطر مهم سفیدی زبان است. این قرص‌ها با تحریک ترشح بزاق، و داشتن خواص ضدباکتریایی، به تمیز کردن دهان کمک می‌کنند.

مسواک زدن زبان

یک روش ساده برای از بین بردن سلول‌های مرده و مواد زائد موجود بر سطح زبان، مسواک زدن زبان است. هر وقت که دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، ۳۰ ثانیه وقت هم به مسواک زدن زبان اختصاص دهید. سپس دهان‌تان را کامل بشویید تا سلول‌های مرده و پوشش سفید رنگ از بین بروند.

دهان‌شویه

غرغره کردن برخی از دهانشویه‌ها یا محلول‌های خانگی می‌تواند به پاکسازی سلول‌های مردۀ زبان کمک کند.

آلوئه‌ورا

بیشتر بخوانید:

آب آلوئه‌ورا حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی بوده و بسیار در درمان سفیدی زبان موثر است. آلوئه‌ورا نه تنها به کاهش التهاب پاپیلای زبان کمک کرده، بلکه در خنثی کردن بسیاری از عفونت‌های باکتریایی شایع که با سفیدی زبان همراه هستند نیز موثر می‌باشد.

نمک

قرار دادن نمک بر روی زبان شاید چندان خوشایند نباشد، اما طبیعتِ دانه‌ای نمک همانند یک اسکراب طبیعی برای زبان عمل می‌کند و بعد از چند بار استفاده، پوشش سفید آن را از بین می‌برد. نمک همچنین به حبس کردن رطوبت زبان کمک کرده و التهاب را تسکین می‌کند و در عین حال بدلیل داشتن طبیعتِ ضد عفونی‌کننده، پاتوژن‌های عفونت‌زا را خنثی می‌کند.

جوش شیرین

این ترکیب شناخته‌شده طبیعتِ لایه‌برداری دارد که به از بین بردن موادی که در بافت زبان نفوذ کرده‌اند (مانند مواد زائد و سلول‌های مرده) کمک می‌کند. علاوه بر این، جوش شیرین همچنین یک مادۀ بسیار قلیایی است که به حفظ اسیدیتۀ دهان کمک کرده و مطمئن می‌شود تا بزاق برای فعالیت ضدعفونی بهینه‌سازی میگردد.

پروبیوتیک‌ها

در برخی موارد سفیدی زبان ناشی از رشد بیش از حد قارچ کاندیدا است که قارچی رایج در دهان بوده و ممکن است از ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن سوءاستفاده کرده و بیشتر رشد کند. مصرف غذاهایی که سرشار از پروبیوتیک‌ها هستند باعث می‌شود تا باکتری‌های مفید وارد دهان شوند و تعادل میان باکتری‌ها و قارچ‌ها در دهان را برقرار کنند.

سایر روش‌های درمان سفیدی زبان

  • زردچوبه
  • گلیسیرین
  • روغن درخت چای
  • گیاه چریش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.