روش های راحت بیدار شدن از خواب صبح

0

اگر روز خود را به سختی شروع می‌کنید و بیدار شدن از خواب صبحگاهی برایتان دشوار است، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید تا با روش‌های راحت بیدار شدن آشنا شوید.

دنبال کردن یک روال

برای اینکه به موقع بیدار شوید، باید یک روال مناسب برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید. بیشتر خوابیدن در آخر هفته بسیار وسوسه‌انگیز است، اما با تمام شدن تعطیلات، با مشکل مواجه خواهید شد. سیستم خواب‌تان گیج می‌شود و سعی می‌کند آخرین ریتم خواب را دنبال کند. در واقع بیشتر خوابیدن در آخر هفته می‌تواند سیستم خواب و بیداری شما را دچار اختلال کند.

ایمیل‌ها را چک نکنید

اگر یک پیام استرس‌زا را بعد از بیدار شدن بخوانید، ممکن است در طول روز مضطرب بمانید. در چنین موقعیتی ممکن است بخواهید زمان بیشتری را در رختخواب بمانید و تظاهر کنید که روز هنوز شروع نشده است. اگر چک نکردن ایمیل‌ها و پیام‌هایتان در صبح دشوار است، گوشی را دور از تختخواب‌تان نگه دارید.

یک ساعت هوشمند بخرید

بسیاری از مردم برای بیدار شدن از ساعت تلفن هوشمند‌شان استفاده می‌کنند، اما تلفن همراه راه‌حل مناسبی برای راحت بیدار شدن در صبح نیست. ساعت تلفن همراه دقیقا در زمانی که مشخص کرده‌اید زنگ می‌زند، در حالی که آن زمان ممکن است عمیق‌ترین مرحلۀ خواب شما باشد. برای راحت بیدار شدن در صبح، یک ساعت رومیزیِ هوشمند تهیه کنید. این ساعت‌ها شما را در مناسب‌ترین مرحله از خواب‌ بیدارتان می‌کنند. همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌های هوشمند خواب مانند Sleep Better، Pillow و Sleep Cycle را بر روی گوشی‌تان نصب کنید.

بیشتر بخوانید:

اتاق را نورانی کنید

پرده‌های تیره شاید هنگام شب به خوابیدن کمک کنند، اما هنگام صبح و برای بیدار شدن اصلا مناسب نیستند. قرار گرفتن در معرض نور این سیگنال را به بدن می‌دهد که زمان بیدار شدن فرا رسیده و در این وضعیت بدن دست از تولید هورمون خواب (ملاتونین) می‌کشد. برای راحت بیدار شدن هنگام صبح، بخشی از پردۀ اتاق را باز بگذارید تا نور راهی برای وارد شدن به اتاق داشته باشد.

تنفس عمیق

چند نفس عمیق بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد ریه‌هایتان شود. اینکار باعث می‌شود تا مغز و بدن برای دریافت انرژی بیشتر فعال شوند. می‌توانید تنفس عمیق را با انجام چند حرکت ورزشی سبک همراه کنید. هنگام نفس کشیدن (دَم) دست‌ها و بازوها را بالا ببرید و هنگام بازدم آنها را پایین آورید. همچنین می‌توانید یک روغن گیاهی را در کنار تختخواب داشته باشید و بعد از بیدار شدن یک قطره از آن را برای بیدار شدن ذهن‌تان استفاده کنید.

دکمۀ تعویق (Snooze) را خاموش کنید

برای راحت بیدار شدن در صبح، دور دکمۀ تعویق یا اسنوزِ ساعت‌تان را یک خط قرمز بکشید. فشار دادن این دکمه هنگام زنگ زدن ساعت تنها باعث لختی یا اینرسی خواب و خستگی بدن می‌شود. به جای استفاده از اسنوز، ساعت را کمی دیرتر کوک کنید. همچنین می‌توانید ساعت را دور از تختخواب نگه دارید تا مجبور شوید برای خاموش کردنش بیدار شوید.

سایر ترفندها برای راحت بیدار شدن

  • بدن‌تان را تکان دهید
  • تغذیۀ سالم داشته باشید
  • انگیزه برای خودتان مشخص کنید
  • اتاق‌تان را گرم نگه دارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.