جراحی کاهش وزن – مزایا و معایب

0

اغلب کسانی که برای جراحی کاهش وزن اقدام می‌کنند، شاخص توده بدنی‌شان (BMI) بین ۳۵ تا ۴۰ است و چاقی آنها واکنش مثبتی به تلاش‌هایشان برای کاهش وزن – مانند ورزش کردن و رژیم گرفتن – نداشته است. در یک تعریف کوتاه می‌توان گفت که جراحی کاهش وزن می‌تواند از مشکلات قلبی – عروقی پیشگیری کرده و خطر ابتلا به دیابت و تصلب شرایین را کاهش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که برای کاهش وزن، زیر تیغ جراحی می‌روند، تا ۴۰ درصد خطر مرگ و میر در آنها کاهش می‌یابد. البته چیزی به نام جراحی کاهش وزن بدون‌نقص وجود ندارد؛ زیرا هر کسی خواسته‌ها، چالش‌ها و سابقۀ پزشکی متفاوتی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای بررسی گزینه‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید.

چاقی مفرط، درازمدت و مزمن می‌تواند سلامتی شما را به طور جدی به خطر بی‌اندازد و برای بسیاری از مردم، جراحی کاهش وزن بهترین گزینه است.

مزایا و معایب جراحی کاهش وزن

بیشتر بخوانید:

هر عمل جراحی مزایا و خطرات بالقوۀ خود را دارد؛ به همین دلیل است که تصمیم گرفتن برای انجام جراحی همیشه کار مهم و دشواری است. جراحی کاهش وزن انواع مختلفی داشته و هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه نگاهی کلی به لیست مزایا و معایب انواع جراحی‌های کاهش وزن خواهیم داشت.

مزایا

  • جراحی بای‌پس معده – Gastric Bypass: این جراحی سریع‌ترین نتایج را به همراه دارد، زیرا میزان کالری دریافتی سریعا کاهش پیدا کرده و ظرفیت معده کم می‌شود. این عمل جراحی همچنین باعث کاهش چشمگیر خطر ابتلا به خطرات سلامتی جدی نظیر دیابت و مشکلات قلبی – عروقی می‌شود.
  • حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده – Gastric Banding: مزیت این نوع جراحی کاهش وزن این است که می‌توانید هر زمانی که مایل بودید آن را متوقف کنید و همچنین این عمل خطرات بسیار کمی دارد. علاوه بر این موارد، قابل تنظیم بودن باند معده می‌تواند باعث انعطاف‌پذیری در میزان غذایی که می‌خواهید مصرف کنید شود.
  • بالون معده – Gastric Balloon: این عمل طبیعتی کوتاه‌مدت دارد و تغییر درازمدتی در ظرفیتِ معده‌تان ایجاد نمی‌کند. اگر از نتایج این نوع عمل راضی بودید، می‌توانید دوباره آن را برای کاهش وزن بیشتر تکرار کنید.

معایب

  • جراحی بای‌پس معده – Gastric Bypass: این عمل از نوع تهاجمی و دائمی می‌باشد که همیشه با خطرات بیشتری همراه است و با توجه به طبیعت این جراحی، بدن اساسا بعد از عمل مواد مغذی کمتری را جذب خواهد کرد. در عین حال میزان کالری دریافتی نیز کاهش پیدا کرده و این موضوع به کاهش وزن کمک می‌کند. اما فراموش نکنید که خطر ابتلا به کم‌خونی و سایر کمبودهای غذایی بعد از این عمل افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل مصرف مکمل‌های غذای توصیه می‌شود.
  • حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده – Gastric Banding: از نظر رفع علائم چاقی، استفاده از لاپ باند (LAP-BAND) بسیار کُندتر از روش بای‌پس عمل می‌کند. علاوه بر این، عمل حلقه‌گذاری نیازمند به کارگذاری ابزاری در داخل بدن است که با خطر آسیب دیدن، تکان خوردن و از کارافتادگی ابزار همراه است. مشکل پیدا کردن ابزار می‌تواند دردناک باشد و برای تعمیر یا خارج کردن آن به جراحی احتیاج است.
  • بالون معده – Gastric Balloon: حالت تهوع، کمردرد، استفراغ، ناراحتی معده و احساس نفخ می‌توانند از مشکلاتی باشند که این نوع عمل به همراه دارد. اگرچه این عوارض جانبی معمولا با گذشت زمان – در طول یک تا دو هفته – از بین می‌روند، اما در برخی بیماران ممکن است به مشکلاتی درازمدت تبدیل شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.