کیست گانگلیون چیست و چگونه درمان می‌شود؟

0

کیست گانگلیون یک توده بافتی گرد و پرشده از مایع است که معمولا در امتداد تاندون ها یا مفاصل ظاهر می شود. این کیست معمولا بر روی مچ دست یا  خودِ دست به وجود می آید، اما بر روی قوزک پا یا پا نیز ممکن است ایجاد شود.

کیست گانگلیون می تواند به اندازه یک اینچ باشد. برخی کیست ها در زیر پوست دیده می شوند، اما برخی دیگر آنقدر کوچند که قابل مشاهده نیستند. این کیست ها شایع و معمولا بی ضرر هستند، سرطانی نیستند و اغلب بدون درمان بهبود می یابند.

علائم کیست گانگلیون چیست؟

شایع ترین نشانه های یک کیست گانگلیون شامل یک توده قابل مشاهده، ناراحتی و درد است. درصورتی که کیست در پا یا قوزک شما باشد، در هنگام راه رفتن یا پوشیدن کفش احساس ناراحتی می کنید. اگر در نزدیکی یک عصب باشد، این کیست گاهی می تواند باعث ایجاد علائم زیر شود:

  • از دست دادن قدرت تحرک
  • بی حسی
  • درد
  • احساس سوزش

برخی از کیست های گانگلیون می توانند در طول زمان بزرگ تر یا کوچک تر شوند.

چه چیزی باعث ایجاد کیست گانگلیون میشود؟

کیست گانگلیون زمانی بروز می کند که مایع در یک مفصل یا اطراف تاندون در دست، مچ دست، مچ پا، یا پای شما انباشته شود. این تجمع می تواند به علت آسیب، زخم یا سوء مصرف ایجاد شود، اما غالبا دلیل آن ناشناخته است.

بروز کیست های گانگلیون در زنان و افرادی که به طور مکرر بر روی مچ های دست خود فشار وارد می کنند، همچون ژیمناست ها، احتمال بیشتری دارد.

کیست گانگلیون چگونه تشخیص داده میشود؟

پزشک برای اولین بار توده را بررسی می کند. او درباره سابقه پزشکی و مدت زمان بروز توده و علائم آن از شما سوال می کند. پزشکان ممکن است آزمایشات تصویربرداری، همچون اشعه X، اولتراسوند، یا MRI را تجویز کنند، به ویژه در صورتی که توده قابل مشاهده نباشد. آن ها ممکن است از مایع درون کیست برای آزمایش نمونه گیری کنند.

کیست های گانگلیون چگونه درمان میشوند؟

کیست های گانگلیون معمولا بدون درمان رفع می شوند. درصورتی که کیست درد و ناراحتی ایجاد نکند، درمان لازم نیست. پزشک ممکن است شما را به انجام موارد زیر راهنمایی کند:

  • از انجام حرکات تکراری دست و مچ دست اجتناب کنید.
  • از یک نگهدارنده برای پوشاندن مچ دست استفاده کنید، چراکه بی حرکت ماندن می تواند باعث کوچک شدن کیست شود.
  • درصورتی که کیست در پا یا قوزک پای شما قرار دارد از کفش هایی آزاد و راحت استفاده کنید که باعث فشار به کیست نشوند.

چنانچه کیست گانگلیون باعث ایجاد درد یا محدودیت در حرکت شما می شود، پزشک می تواند آن را تخلیه کند. در طول این کار، مایع را با استفاده از یک سرنگ از کیست خارج می کنند. در صورتی که این درمان ها جوابگو نباشند، جراحی یک گزینه دیگر است. با این حال، حتی اگر پزشکتان کیست را جراحی و خارج کند، احتمال برشگت آن وجود دارد.

کیست گانگلیون

روش‌های جراحی برای از بین بردن کیست گانگلیون

اگر پزشک شما معتقد است که جراحی بهترین گزینه است، از دستورات خاص او جهت آمادگی برای عمل پیروی کنید. احتمالا پزشکتان شما را به یک جراح متخصص در جراحی دست و مچ دست و آرنج برای انجام جراحی ارجاع خواهد داد.

برطرف کردن کیست گانگلیون معمولا سرپایی است و ممکن است تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود.

پیش از عمل، پزشک برای علامت زدن محل برش خطی در بالای کیست می کشد. در طول عمل، محل آن را بی حس می کند و با استفاده از یک چاقوی کوچک جراحی در امتداد خطی که کشیده است شروع به برش می کند. سپس کیست را شناسایی و کپسول یا پایه آن را خارج می کند. هنگامی که کیست خارج شد، برای بهبود یافتن محل برش آن را بخیه می کند.

روش‌های غیر جراحی

جراحی معمولا به عنوان آخرین اقدام برای درمان کیست گانگلیون در نظر گرفته می شود. پس از تصمیم گیری برای برطرف کردن یک کیست گانگلیون، پزشک دیگر گزینه های درمان را مورد بررسی قرار می دهد.

بیشتر بخوانید:

آسپیراسیون

یکی از جایگزین های جراحی، تخلیه کیست است. این اقدام از طریق فرایندی به نام آسپیراسیون انجام می شود. در این روش، پزشک با استفاده از یک سوزن کیست را سوراخ و مایعات آن را تخلیه می کند و باعث کوچک شدن کیست می شود. این کار می تواند درد ناشی از کیست بر روی عصب های مچ دست و دست شما را کاهش دهد. اما به دلیل این که آسپیراسیون کیست را تخلیه می کند اما آن را حذف نمی کند، پس از این عمل کیست می تواند دوباره رشد کند.

 نگهدارنده مچ دست

پزشک ممکن است یک نگهدارنده مچ را برای پیشگیری از حرکت در ناحیه اطراف کیست تجویز کند. حرکت می تواند موجب بزرگ تر شدن و گسترش کیست و ایجاد درد و ناراحتی بیشتر شود. با محدود کردن حرکت با استفاده از یک نگهدارنده، کیست می تواند کوچک شود و کوچک تر شدن آن سبب می شود تا درد کسیت که ناشی از فشار عصب های اطراف آن است به حداقل برسد.

درمانهای خانگی

اگر بر روی پا یا قوزک خود کیست دارید، پوشیدن کفش های آزادتر و محکم نبستن بند کفش می تواند موجب کم شدن درد شما شود.

داروهایی وجود دارد که با تایید FDA تبلیغ می شوند و به فروش می رسند و ادعا می کنند که کیست های گانگلیون را با استفاده از کپسول های خوراکی درمان می کنند. این داروها مورد تایید FDA نیستند. پس پیش از اقدام به استفاده از این محصولات با پزشک خود مشورت کنید.

سعی نکنید کیست خود را با استفاده از سوزن یا اشیا نوک تیز دیگر سوراخ کنید، چراکه این کار خطر عود کردن را افزایش می دهد و نیز می تواند باعث عفونت شود.

یک تصور غلط رایج در مورد کیست ها این است که ضربه وارد کردن به آن ها با استفاده از یک شی بزرگ باعث ترکیدن یا کوچک شدن و از بین رفتن آن ها می شود. با استفاده از این روش خطر برگشت کیست بسیار بیشتر می شود و شما می توانید به خودتان آسیب بزنید یا باعث ایجاد عفونت در اطراف محل کیست شوید.

مزایای برطرف کردن کیست گانگلیون چیست؟

از بین بردن کیست های گانگلیون شدید می تواند بسیار مفید باشد.

برخی از افراد مبتلا به کیست گانگلیون ممکن است هرگز درد یا محدودیت در حرکت را تجربه نکنند. این کیست ها ممکن است نیاز به عمل جراحی نداشته باشند، اما زمانی که کیست ها بزرگ می شوند و نمی توانند با استفاده از شیوه های دیگر درمان شوند، جراحی می تواند سبب تسکین علائم آن ها شود.

جراحی منبع ناراحتی شما را برطرف می کند اما احتمال بروز کیست ها  را از بین نمی برد.

خطرات از بین بردن کیست گانگلیون چیست؟

همچون هر عمل جراحی دیگری از بین بردن کیست گانگلیون می تواند باعث عفونت شود. ممکن است به بیهوشی عمل جراحی یا بخیه های محل عمل واکنش آلرژیک نشان دهید. دیگر خطرات احتمالی شامل موارد زیر است:

  • حساسیت در اطراف بافت زخم
  • آسیب به تاندون ها، عصب ها، یا رباط های اطراف کیست
  • از دست دادن توانایی حرکت نرمال مچ دست

به احتمال زیاد پس از برطرف کردن کیست گانگلیون، به سرعت و بدون دردسر بهبود می یابید. میزان برگشت بیماری می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. اما مطالعه ای میزان برگشت ۲۹٫۷ درصدی در یک نمونه ۵۲ نفری را نشان داد. از این گروه، ۶۰ درصد افراد تجربه برگشت کیست در طی یک سال پس از جراحی آن را تجربه کردند.

بهبودی پس از خارج کردن کیست گانگلیون

پس از جراحی، به مدت چند روز می توانید استراحت کنید. استراحت باعث می شود تا محل از بین بردن کیست بهبود یابد. برای کم کردن درد و جلوگیری از سوزش محل جراحی حرکت دست و مچ دست خود را محدود کنید.

پس از جراحی کیست، انجام فعالیت کم و غیرتکراری همچون نوشتن یا حمل اشیای سبک مانعی  ندارد. پزشک ممکن است تمرینات انگشتی به شما پیشنهاد دهد که شامل کشش انگشت ها و انگشت شست و خم کردن آن ها تا حد ممکن است.

ممکن است پس از عمل درد موضعی را تجربه کنید که می تواند با استفاده از داروهای بی حس کننده، داروهای بدون نسخه مسکن، یا داروهای نسخه ای تسکین یابد.

ممکن است تورم در محل عمل را نیز تجربه کنید. تورم می تواند با استفاده از یخ درمان شود و در نهایت از بین برود.

در موارد نادر، ممکن است پس از عمل عفونت رخ دهد. پزشک می تواند برای جلوگیری از گسترش عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. برای جلوگیری از عفونت و محدود کردن زخم، محل عمل را تمیز نگه دارید. زمانی که محل عمل بهبود یافت، برای اطمینان از بهبود زخم ها و تحریک عصب ها به پوست خود لوسیون بمالید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.