رژیم کتوژنیک چیست و چه فوایدی دارد

0

رژیم کتوژنیک به زبان ساده یک رژیم سرشار از چربی و کم‌کربوهیدرات است و شباهت زیادی به بسیار از رژیم‌های محبوب در سراسر جهان دارد. رژیم کتوژنیک را به‌طور کلی بعنوان یک رژیم لاغری می‌شناسند که می‌تواند به افزایش سوخت‌وساز بدن کمک کرده و سرعت کالری‌سوزی را بالا ببرد.

اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که محتوای بالای چربی در این رژیم، ناسالم است، اما باید قبل از قضاوت به نوع چربی‌ها توجه داشته باشید. به طور مثال، در رژیم کتوژنیک، به جای مصرف زیاد کربوهیدرات، میزان پروتئین دریافتی بالا است. کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها هردو برای تولید انرژی در بدن استفاده می‌شوند، اما وقتی چربی منبع اصلی تامین انرژی باشد، بدن وارد وضعیتی به نام کتوزیس (ketosis) می‌شود و تعداد کتون‌ها در بدن افزایش پیدا میکند.

فواید رژیم کتوژنیک

در ادامه مهم‌ترین فواید رژیم کتوژنیک برای سلامتی را بررسی می‌کنیم.

مراقبت از پوست

یکی از اثرات رژیم کتوژنیک بر روی سلامتی، مربوط به پوست می‌شود. ثابت شده است غذاهایی که بیش از حد فرآوری شده‌اند و غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات و شکر مصنوعی هستند، اثرات منفی بر روی پوست دارند. رژیم کتوژنیک قادر است با حذف این موارد، اثرات مثبتی بر روی پوست گذاشته و علائم آکنه را از بین ببرد.

کاهش وزن

همانطور که گفتیم این رژیم معروف به یک رژیم لاغری است و به بدن اجازه می‌دهد تا منابع باکیفیت غذایی را برای انرژی استفاده کرده و همچنین چربی کمتری را ذخیره کند. وقتی صحبت از کربوهیدرات‌ها می‌شود، هرگونه کالری اضافه دریافتی از آنها بعنوان چربی در بدن ذخیره می‌شود تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع منجر به افزایش وزن می‌شود و سطوح انرژی بدن را کاهش می‌دهد. با دنبال کردن رژیم کتوژنیک و وجود پروتئین بیشتر در بدن، سوخت‌وساز تحریک شده و چربی‌سوزی افزایش پیدا می‌کند.

کاهش سطوح کلسترول

به طور معمول پیوندی میان رژیم‌هایی که بر روی کاهش کربوهیدرات و افزایش چربی تمرکز دارند، با پایین آمدن سطوح کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب وجود دارد. علاوه بر این، کاهش سطوح تری‌گلیسیرید در افرادی که رژیم کتـوژنیک را دنبال می‌کنند دیده می‌شود.

پیشگیری از دیابت

بعد از کاهش وزن، قابل‌توجه‌ترین مزیت رژیم کتوژنیک مربوط به کاهش مقاومت انسولین است، که می‌تواند به پیشگیری از دیابت کمک کند.

افزایش انرژی

چربی‌ها بعنوان بهترین نوع مولکول برای پردازش انرژی محسوب می‌شوند و به افزایش و حفظ انرژی در طول روز کمک میکنند.

پیشگیری از سرطان

برخی از مطالعات ارتباط میان رژیم کتـوژنیک با کاهش علائم سرطان را ثابت کرده‌اند. اساسا این باور وجود دارد که کتون‌ها با سلول‌های سرطانی سازگار نیستند؛ همین باعث می‌شود تا سلول‌های جهش‌یافته دسترسی به منابع نداشته باشند و از بین بروند.

غذاهای رژیم کتوژنیک

اگر به فکر دنبال کردن رژیم کـتوژنیک هستید، اصلی‌ترین مواد غذایی برای این رژیم شامل میوه‌ها، سبزیجات بدون نشاسته، چربی‌های سالم و گوشت ارگانیک بدون‌چربی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.