آدامس بدون قند چه فوایدی دارد

0

قدیمی‌ترین آدامس جویدنی جهان ۹۰۰۰ ساله است! باور کردنش سخت است، مگر نه؟! به هر حال واضح است که جویدن آدامس چیز جدیدی نیست. امروزه این موضوع به طور جدی با جوانان، به ویژه نوجوانان ارتباط دارد. برخی معتقدند که جویدن آدامس آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند. دیگران از باد کردن آدامس لذت می‌برند و بزرگسالان نیز از یک آدامس خوشمزه بدشان نمی‌آید. تمرکز ما در این مطلب بر روی بررسی آدامس بدون قند و فواید آن برای سلامتی است. با ما همراه باشید.

با توجه به محبوبیت جویدن آدامس، بازار پر از آدامس‌های مختلف با مارک‌ها و طعم‌های متفاوت است. همچنین، آدامس‌ها در اشکال و اندازه‌های گوناگون در دسترس هستند. هرچند که نعناع محبوب‌‌ترین طعم آدمس به حساب می آید، اما افرادی که به نکات سلامت آگاه هستند، ترجیح می‌دهند آدامس بدون قند مصرف کنند. آدامس بدون قند برای سلامتی مفید است و همچنین به دندان‌ها نیز آسیب نمی‌رساند. در ادامۀ مطلب برخی از مزایای جویدن آدامس بدون قند را مطالعه خواهید کرد.

سلامت دهان را حفظ می‌کند

جویدن آدامس بدون قند برای سلامتی دهان مناسب است. فرآیند جویدن باعث افزایش جریان بزاق می شود که به شستشو یا خنثی سازی اسید کمک کرده، دندان ها را محکم می کند و مانع از پوسیدگی و خطر بوجود آمدن حفره می شود. این آدامس همچنین پوشش مینای دندان را تقویت می کند و حساسیت دندان ها را نیز کاهش می دهد.

مبارزه با بوی بد دهان

آیا بوی پیاز، سیر، الکل یا هرگونه بوی بد دهان آزارتان می دهد؟ جویدن آدامس بدون قند، راه حل خوبی است. آدامس بدون قند باعث می شود تا از طریق تولید بیشتر بزاق، دهان و دندان ها از باکتری های تولید کننده ی بوی بد پاک شوند. طی تحقیقی که سال ۲۰۰۴ انجام گرفت، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو دریافتند که جویدن آدامس با طعم دارچین باعث کاهش میزان باکتری‌ای میشود که بوی بد دهان را ایجاد می کند.

کمک به کاهش وزن

بیشتر بخوانید:

اگر چه عجیب و غریب به نظر می رسد، اما آدامس جویدن نیز می تواند به از دست دادن وزن کمک کند. دلیلش این است که  عمل جویدن اشتها را کم کرده و باعث می شود کمتر بخورید. در واقع، آدامس جویدن باعث کاهش میل به غذاهای شیرین می شود که یکی از دلایل اصلی افزایش وزن هستند.

درمان اسیدیته

جویدن آدامس بدون قند یک راه درمانی عالی برای مبارزه با اسیدیته و سوزش در سینه و شکم است. این آدامس باعث تولید بزاق می شود که عامل قلیایی است. این نکته کمک می کند تا اسید معده خنثی شود و از مشکل اسیدیته نیز خلاصی پیدا کنید. مطالعه ای که سال ۲۰۰۱ در ,Annals of Otology,Rinology and Laryngology  منتشر شد، اثرات مثبت جویدن آدامس بر روی PH رحم و مری را برجسته می کند و به نظر می رسد این کار ضد رفلاکس نیز می باشد.

کاهش استرس

استرس می تواند سلامت شما را از نظر جسمی و ذهنی تحت تأثیر قرار دهد. برای کنترل سطح استرس، یک ترفند ساده وجود دارد که همان جویدن آدامس مورد علاقه تان است. روند جویدن کمک می کند مقدار کورتیزول در بدن کاهش یابد و استرس رفع شود. آدامس حتی می تواند اضطراب را نیز کاهش دهد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در مطالعات بالینی اپیدمیولوژی در سلامت روان منتشر شد، نشان می دهد که جویدن آدامس ممکن است سطح اضطراب، خلق و خو و خستگی را بهبود ببخشد.

افزایش تمرکز

جویدن آدامس می تواند تمرکز را افزایش دهد و به طور موثر بر حافظه و زمان واکنش تأثیر بگذارد. جویدن موجب افزایش جریان خون به مغز می شود. این امر به نوبه ی خود باعث افزایش میزان اکسیژن موجود در مغز شده که عملکرد شناختی را افزایش می دهد. طی تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ در مجله ی روانشناسی بریتانیا انجام شد، جویدن آدامس می تواند به شما کمک کند تا تمرکز بیشتری روی وظایفی که نیاز به نظارت مستمر دارند، داشته باشید. حتی می تواند تمرکز در انجام وظایف مربوط به حافظه ی بصری را نیز بهبود ببخشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.