خطرناکترین عوارض استرس را بشناسید

0

استرس‌های زندگی روزمره در پایان روز روی هم انباشته می‌شوند و درنهایت به سطح چشمگیری می‌رسند. استرس کار، سر‌و‌کله زدن با بچه‌ها، استرس زندگی اجتماعی و کشمکش‌هایی که برای پرداخت قبض‌ها دارید، همه می‌توانند باعث افزایش سطح استرس شوند. اما چقدر از عوارض استرس و خطر آن‌ها آگاهی دارید؟

بااینکه برخی معتقدند تحت شرایط استرس بهتر کار می‌کنند، اما استرس خطرات بسیار زیادی دارد که باعث می‌شود این عقیده چندان جالب به نظر نرسد؛ خطراتی مانند سالخوردگی زودرس و یا حتی مشکلات قلبی و دیگر مشکلات سلامتی طولانی‌مدت ازجمله این خطرات هستند. برای آگاهی بیشتر از این عوارض و خطرات، این مقاله را مطالعه کنید.

خطرناک‌ترین عوارض استرس

برای آگاهی بیشتر از عوارض و خطرات استرس که سلامتی جسمی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، در ادامه با ما همراه باشید.

آسیب مغزی

آیا تعجب می‌کنید که چرا ساده‌ترین مسائل را هم فراموش می‌کنید؟ این مسئله هنگامی اتفاق می‌افتد که سطح هورمون استرس بسیار بالا می‌رود و باعث می‌شود تا یک قسمت از مغز – بخصوص قسمت مربوط به حافظه – دچار آسیب شود. آسیب مغزی از خطرناک‌ترین عوارض استرس است.

ناتوانی درازمدت

خطرات احتمالی ناشی از استرس (حتی استرس خفیف) نباید دستکم گرفته شود. این خطرات می‌توانند ناتوانی درازمدت به وجود آورند که در مواردی ممکن است به ناتوانی شغلی منجر گردد.

محققان بعد از انجام مطالعه‌ای ۵ ساله بر روی ۱۷ هزار کارمند بزرگ‌سال سوئدی با سن‌های بین ۱۸ تا ۶۴ سال، به این نتیجه رسیدند که استرس می‌تواند باعث ناتوانی شغلی شود. این مطالعه در سال ۲۰۱۱ در مجلۀ Journal of Epidemiology and Community Health منتشر شده است.

ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

هنگامی‌که شما استرس زیادی دارید، سیستم ایمنی بدنتان نمی‌تواند به‌درستی عمل کند. این مسئله باعث ایجاد آسیب‌هایی در بدن شما می‌شود که برای بهبود یافتن به مدت زمان بسیار طولانی نیاز دارند. عوارض استرس خطر ایجاد عفونت‌ها را نیز افزایش می‌دهد. استرس همچنین می‌تواند باعث عود کردن دوباره‌ی عفونت‌هایی مانند سرماخوردگی شود.

کاهش سطح انرژی

استرس مزمن می‌تواند تأثیر منفی بر میتوکندری بدن شما داشته باشد. میتوکندری‌ها بخشی از بدن هستند که همه‌ی سلول‌ها و اندام‌ها انرژی خود را از آن‌ها می‌گیرند.

عدم سم‌زدایی بدن

عوارض استرس می‌تواند فرآیند تجزیۀ چربی توسط آنزیم‌ها را آهسته‌تر کند. این مسئله همچنین رفع مسمومیت توسط داروهای تجویز شده را نیز با مشکل مواجه می‌کند. بعلاوه استرس در اغلب موارد باعث می‌شود که میل افراد به خوردن چربی و غذاهای دارای قند نیز افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید:

فشارخون بالا

هنگامی‌که شما دائماً استرس دارید، اغلب نمی‌دانید که باید چه رفتار و واکنشی را از خود نشان دهید. این واکنش باعث افزایش فشارخون و درنتیجه باعث ضخیم شدن دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌شود که همین امر نیز باعث می‌شود که باز هم فشارخونتان افزایش پیدا کند.

عوارض استرس

کاهش عملکرد جنسی

عوارض استرس نه‌تنها باعث می‌شود که میل و اشتیاقی به برقراری رابطه‌ی جنسی نداشته باشید، بلکه تأثیر بسیار زیادی بر هورمون‌های جنسی نیز دارد. استرس مزمن می‌تواند باعث افزایش چسبندگی گلوبولین به هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون و استروژن شود. این امر معمولاً موجب می‌شود تا سلول‌های شما تستوسترون و استروژن کمتری دریافت کنند و تولید هورمون کورتیزول متوقف شود که درنتیجه‌ی آن هورمون‌های جنسی کمتری هم تولید می‌شوند.

کاهش تراکم استخوان‌ها

یکی از مهم‌ترین خطرات و عوارض استرس ، کاهش تراکم استخوان‌ها می‌باشد. این مسئله باعث افزایش درد در قسمت‌هایی از بدن مانند مفاصل و عضلات می‌شود.

سلامت دهان

اغلب افرادی که در بیشتر مواقع استرس دارند، دندان‌هایشان نیز ناخودآگاه به هم ساییده می‌شود. این ساییدگی به‌تدریج باعث خرابی دندان‌های شخص شده و بیماری‌های مربوط به لثه و فک را نیز به همراه دارد. این مسئله بیشتر در افرادی دیده می‌شود که در مورد مسائل مالی‌شان استرس زیادی دارند، زیرا آن‌ها حتی در خواب نیز دندان‌هایشان را به هم می‌سایند.

مشکلات قلبی

این مسئله شاید خیلی تعجب‌آور نباشد که استرس برای سلامت قلب مضر است. با فراوانی تولید هورمون استرس، میزان ضربان قلب نیز افزایش می‌یابد؛ این مسئله که تنگی رگ‌های خونی را نیز به دنبال دارد، باعث می‌شود تا قلب شما به‌سختی کار کند. افزایش استرس باعث افزایش فشارخون نیز می‌شود که افزایش خطر حملات قلبی و سکته را نیز به دنبال خواهد داشت.

افزایش وزن

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که افراد با استرس با آن مواجه می‌شوند، پرخوری است. استرسی که با پرخوری همراه باشد باعث افزایش وزن چشمگیری می‌شود که حتی می‌تواند برای سلامتی عمومی بدن نیز مضر باشد.

پیری زودرس

چین‌وچروک، ضعیف شدن ماهیچه‌ها، مشکلات بینایی و پیری پوست همه از عوارض استرس محسوب می‌شوند. همه‌ی این مشکلات مزمن می‌توانند شما را پیرتر از آنچه هستید نشان دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.