عوامل محرک میگرن کدامند

0

اگر خودتان یا نزدیکانتان از میگرن رنج می‌برید، بسیار مهم است که با عوامل محرک میگرن آشنا باشید. با دوری از این عوامل یا محدود کردن آنها می‌توانید به طور موثری از بروز سردردهای میگرنی جلوگیری کنید.

خوابیدن

در دنیای امروزی، کمبود خواب به امری شایع تبدیل شده است. البته این کمبود خواب نیست که یکی از عوامل محرک میگرن است، بلکه برعکس، خواب زیاد باعث تشدید میگرن می‌شود. خوابیدن در آخر هفته یا روزهای تعطیل می‌تواند باعث تحریک میگرن در برخی از افراد شود. افراد مبتلا به میگرن باید یک برنامۀ منظم و مناسب برای خواب خود داشته باشند.

دستگاه‌های الکترونیکی

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که زندگی بدون دستگاه‌های الکترونیکی نظیر گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها غیرممکن است. نور آبی رنگی که از این دستگاه ساطع می‌شود، به ویژه در ساعات قبل از خواب، می‌تواند باعث برانگیختن میگرن گردد.

اگر نمی‌توانید هنگام شب از لوازم الکترونیکی خود دوری کنید، حداقل از عینک محافظ در برابر نور صفحات نمایش استفاده کنید.

لوازم طرح و نقش‌دار

بیشتر بخوانید:

آیا تا به حال به یک مبل، فرش، پتو، پردۀ حمام طرح و نقش‌دار یا یک نقاشی نگاه کرده‌‌اید؟ آیا اینکار باعث بروز سرگیجه در شما شده است؟ در برخی از افراد مبتلا به میگرن، برخی از نقش‌های بصری نظیر طرح‌های شطرنجی، خطوط، موج‌ها یا دایره‌ها می‌توانند باعث تحریک بیش از حد لوب پس‌سریِ مغز شده و میگرن را تحریک کنند.

واکنش استرس تاخیری

منطقی است که در یک موقعیت استرس‌زا مثل محل کار، مراقبت از عزیزِ بیمار یا جست‌وجو برای یافتن شغل، سردرد را تجربه کنید. اما برخی از مردم میگرن را بعد از گذشتن از موقعیت استرس‌زا تجربه می‌کنند. به این نوع میگرن، میگرن آخر هفته گفته می‌شود که در آن فرد پس از عبور کردن از موقعیت استرس‌زا، و در مرحلۀ آرامش دچار سردرد می‌شود.

برای جلوگیری از این نوع میگرن، باید تمرین‌های کاهش استرس را دنبال کرده و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید.

تغییر ناگهانی در دما یا فشار هوا

تمام متخصصین موافق این موضوع نیستند که تغییرات ناگهانی در دما یا فشار هوا می‌تواند باعث تحریک میگرن شود، اما بسیاری از متخصصین این موضوع را قبول دارند. تشخیص دادن اینکه آیا این رویدادهای طبیعی می‌توانند باعث تحریک میگرن در شما شوند ، اجازه خواهد داد تا بتوانید برنامه‌ریزی کرده و عوامل خطر میگرن را تا حدِ ممکن کاهش دهید.

سایر عوامل محرک میگرن

  • برخی از افزودنی‌های غذایی
  • آپنه خواب
  • برخی از داروها
  • رابطۀ جنسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.