استیل سیستئین چیست و چه فوایدی دارد؟

0

سیستئین نوعی آمینو اسید نیمه‌ضروری است. از آنجایی که بدن می‌تواند آن را از طریق سایر آمینو اسیدها (متیونین و سرین) تولید کند، نیمه‌ضروری محسوب می‌شود. اگر مصرف متیونین و سرین غذایی کم باشد، سیستئین به آمینو اسید ضروری تبدیل می‌گردد. سیستئین بیشتر در غذاهای سرشار از پروتئین نظیر مرغ، بوقلمون، ماست، پنیر، تخم‌مرغ، تخم آفتابگردان و حبوبات یافت می‌شود. استیل سیستئین (Acetylcysteine یا N-acetylcysteine) نوعی مکمل است که از سیستئین بدست می‌آید. در این مقاله به معرفی فواید استیل سیستئین یا اختصارا NAC می‌پردازیم.

برای ساخت گلوتاتیون ضروری است

ارزش اصلیِ استیل سیستئین مربوط به نقش آن در تولید آنتی‌اکسیدان است.

همراه با دو آمینو اسید دیگر – گلوتامین و گلیسین – استیل سیستئین نیز برای ساخت و جبرانِ گلوتاتیون مورد نیاز است.

گلوتاتیون یکی از مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های بدن است که به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سلول‌ها و بافت‌های بدن آسیب برسانند.

این آنتی‌اکسیدان برای سلامت سیستم ایمنی ضروری بوده و با آسیب سلولی مبارزه می‌کند. برخی از محققین باور دارند که گلوتاتیون حتی در طول عمر انسان نقش دارد.

خواص آنتی‌اکسیدانی گلوتاتیون برای مبارزه با بسیاری از بیماری‌های ناشی از استرس اکسیداتیو نیز ضروری هستند. بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی، ناباروری و برخی بیماری‌های روانی.

کمک به سم‌زدایی

استیل سیستئین نقش مهمی را در فرآیند سم‌زدایی بدن ایفا می‌کند.

این آمینو اسید می‌تواند به پیشگیری از عوارض جانبی داروها و سموم محیطی کمک کند.

در واقع، پزشکان به طور مداوم استیل سیستئینِ درون‌وریدی (تزریقی) را برای افرادی که اوردوز استامینوفن دارند تجویز می‌کنند تا آسیب کلیوی و کبدی کاهش یافته یا از آنها جلوگیری شود.

استیل سیستئین همچنین برای سایر بیماری‌های کبدی کاربرد دارد، زیرا حاوی خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است.

بهبود اختلالات روانی

استیل سیستئین به تنظیمِ سطوحِ گلوتامات – مهم‌ترین انتقال‌دهندۀ عصبی در مغز – کمک می‌کند.

در حالی که گلوتامات برای عملکرد عادی مغز مورد نیاز است، گلوتامات اضافه به همراه کمبود گلوتاتیون می‌تواند باعث آسیب مغزی شود.

این ممکن است با اختلالات روانی نظیر اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلال وسواسی-اجباری (OCD) و رفتار اعتیادآور در ارتباط باشد.

در کسانی که به اختلال دوقطبی و افسردگی دچار هستند، استیل سیستئین ممکن است به کاهش علائم و بهبود کلی توانایی و عملکرد آنها کمک کند. بعلاوه، تحقیقات نشان می‌دهند که این مکمل ممکن است برای درمان اختلال وسواسی-اجباریِ خفیف تا شدید موثر باشد.

همچنین یک مطالعۀ حیوانی نشان می‌دهد که استیل سیستئین اثرات منفیِ اسکیزوفرنی را به حداقل می‌رساند که این اثرات عبارتند از انزوای اجتماعی، بی‌علاقگی و کاهش توجه.

مکمل‌های استیل سیستئین همچنین می‌توانند در کاهش علائم ترک و پیشگیری از برگشت به مواد، در معتادان به کوکائین موثر باشند.

علاوه بر این موارد، مطالعات مقدماتی نشان می‌دهند که استیل سیستئین ممکن است در کاهش مصرف ماری‌جوآنا و نیکوتین موثر بوده و هوس برای استفاده از این مواد را کاهش دهد.

بسیاری از این اختلالات در حال حاضر دارای گزینه‌های درمانی محدود یا ناموثری هستند. استیل سیستئین ممکن است روشی موثر برای کمک به درمان این بیماری‌ها باشد.

تسکین علائم بیماری‌های تنفسی

استیل سیستئین می‌تواند از طریق عملکرد شبیه به آنتی‌اکسیدان و خلت‌آوری، به تسکین علائم بیماری‌های تنفسی کمک کند. در واقع این مکمل مخاط موجود در مجاری هوا را شُل میکند.

استیل سیستئین به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان به جبرانِ سطوح گلوتاتیون در ریه‌ها کمک می‌کند و التهاب موجود در لوله‌های نایژه‌ای و بافت ریه را کاهش می‌دهد.

افرادی که به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دچار هستند، آسیب اکسیداتیو درازمدت و التهاب بافت ریه را تجربه می‌کنند که باعث انقباض مجاری هوا شده و به تنگی نفس و سرفه منجر می‌گردد.

مکمل‌های استیل سیستئین برای بهبود علائم این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در یک مطالعۀ یکساله، مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم استیل سیستئین در روز باعث بهبودی قابل توجه عملکرد ریه و بهبود علائم بیماری مزمن انسدادی ریه گردید.

افرادی که به برونشیت مزمن مبتلا هستند نیز می‌توانند از فواید استیل سیستئین بهره‌مند شوند.

برونشیت زمانی اتفاق می‌افتد که مخاط غشای موجود در مجاری نایژه‌ای در ریه‌ها دچار التهاب و ورم شده و مجاری هوا به ریه‌ها بسته می‌شوند.

با کاهش مخاط موجود در لوله‌های نایژه‌ای و افزایش سطوح گلوتاتیون، استیل سیستئین می‌تواند به کاهش شدت و تکرر خس‌خس کردن، سرفه کردن و حملات تنفسی کمک کند.

علاوه بر تسکین COPD و برونشیت، استیل سیستئین همچنین به بهبود سایر مشکلات ریوی و تنفسی نظیر فیبروکیستیک، آسم، فیبروز ریه و علائم احتقان بینی و سینوس ناشی از حساسیت‌ها و عفونت‌ها نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

استیل سیستئین

تقویت سلامت مغز

توانایی استیل سیستئین در جبرانِ گلوتاتیون و تنظیم سطوح گلوتامات مغز می‌تواند سلامت مغز را تقویت کند.

گلوتامات نوعی انتقال‌دهندۀ عصبی در مغز است که در طیف وسیعی از عملکردهای یادگیری، رفتاری و مربوط به حافظه نقش دارد. در همین حال آنتی‌اکسیدانِ گلوتاتیون به کاهش آسیب اکسیداتیو ناشی از افزایش سن در سلول‌های مغزی کمک می‌کند.

از آنجایی که استیل سیستئین به تنظیم سطوح گلوتامات و جبرانِ گلوتاتیون کمک می‌کند، ممکن است برای کسانی که به بیماری‌های مربوط به حافظه و مغز دچار هستند مفید باشد.

بیماری آلزایمر یک اختلال عصبی است که ظرفیت‌های یادگیری و حافظه‌ای فرد را کاهش می‌دهد. مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که استیل سیستئین می‌تواند سرعت از دست رفتن توانایی شناختی در مبتلایان به آلزایمر را کاهش دهد.

بیماری پارکینسون نیز یک عارضۀ مغزی است که ویژگی اصلی آن زوالِ سلول‌هایی است که اتنقال‌دهندۀ عصبیِ دوپامین را تولید می‌کنند. آسیب اکسیداتیو در سلول‌ها و کاهش توانایی آنتی‌اکسیدانی در بروز این بیماری نقش دارند.

به نظر می‌رسد که مکمل‌های استیل سیستئین هم به بهبود عملکرد دوپامین کمک می‌کنند، هم در بهبود علائمی نظیر لرزش نقش دارند.

در حالی که استیل سیستئین ممکن است برای سلامت مغز مفید باشد، اما همچنان برای تایید این فواید به پژوهش‌های انسانی بیشتری نیاز است.

بهبود باروری در مردان و زنان

تقریبا ۱۵ درصد از زوج‌هایی که برای بارداری تلاش می‌کنند، با ناباروری مواجه هستند. حدودا نیمی از این موارد ناشی از ناباروری مردان است.

بسیاری از مشکلات ناباروری مردان زمانی افزایش می‌یابند که سطوح آنتی‌اکسیدان برای مبارزه با تشکیل رادیکال‌های آزاد در سیستم تولید مثل کافی نیستند. استرس اکسیداتیو می‌تواند باعث مرگ سلولی و کاهش باروری گردد.

در برخی موارد نشان داده شده که استیل سیستئین به بهبود باروری در مردان کمک می‌کند.

یک از  عواملی که در ناباروری مردان نقش دارد، بیماری واریکوسل است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که رگ موجود در داخل کیسه بیضه در اثر آسیب رادیکال آزاد بزرگ گردد. اصلی‌ترین روش درمانی برای این عارضه جراحی است.

در یک مطالعه، ۳۵ مرد مبتلا به واریکوسل روزانه ۶۰۰ میلی‌گرم اسـتیل سیستئین را به مدت ۳ ماه بعد از جراحی دریافت کردند. ترکیب جراحی و مصرف مکمل استیل سیستئین باعث بهبود یکپارچگی منی در این افراد شد و نرخ بارداری همسر ۲۲ درصد افزایش یافت.

در مطالعۀ دیگری ۴۶۸ مرد نابارور به مدت ۲۶ هفته ۶۰۰ میلی‌گرم اسـتیل سیستئین و ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم دریافت کردند. بهبودی کیفیت منی در این مردان مشاهده شد.

محققین می‌گویند که این مکمل باید به‌عنوان یک گزینۀ درمانی برای ناباروری مردان مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این موارد، استیل سیستئین ممکن است از طریق ایجاد یا افزودن سیکل تخمک‌سازی، به بهبود ناباروری در زنانی که به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا هستند کمک کند.

سایر فواید استیل سیستئین

  • ممکن است از طریق کاهش التهاب در سلول‌های چربی، باعث تثبیت قند خون شود
  • ممکن است از طریق پیشگیری از آسیب اکسیداتیو، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد
  • با افزایش سطوح گلوتاتیون، ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند

مقدار مصرف

توصیۀ مشخصی برای مصرف سیستئین وجود ندارد، زیرا بدن شما می‌تواند مقادیر کمی از آن را تولید کند.

برای اینکه بدن‌تان بتواند آمینو اسید سیستئین را تولید کند، به مقادیر مناسبی از فولات، ویتامین ب۶ و ویتامین ب۱۲ نیاز دارد. این مواد مغذی در لوبیاها، عدس‌ها، اسفناج، موز، ماهی سالمون و ماهی تن یافت می‌شوند.

در حالی که اغلب غذاهای سرشار از پروتئین نظیر مرغ، بوقلمون، ماست، پنیر، تخم‌مرغ، تخم آفتابگردان و حبوبات حاوی سیستئین هستند، اما برخی از مردم ترجیح می‌دهند تا با مصرف مکمل‌های استیل سیستئین میزانِ مصرف سیستئین را افزایش دهند.

استیل سیستئین به‌عنوان یک مکمل خوراکی، زیست‌فراهمیِ کمی دارد. یعنی به خوبی جذب بدن نمی‌شود. میزانِ توصیه شده برای مصرف این مکمل در روز بین ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌گرم است.

استیل سیستئین را می‌توان به‌صورت تزریقی، خوراکی، اسپری، مایع یا پودر دریافت کرد.

عوارض جانبی

مصرف استیل سیستئین اگر توسط پزشک تجویز شده باشد، برای بزرگسالان بی‌خطر است.

با این حال، مقادیر بالای آن می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست گردد.

استنشاق این مکمل می‌تواند باعث بروز ورم در دهان، آبریزش بینی، خواب‌آلودگی و تنگی سینه شود.

افرادی که به اختلالات خونریزی دچار هستند یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، باید از استیل سیستئین پرهیز کنند، زیرا می‌تواند سرعت لخته‌سازی خون را کاهش دهد.

استیل سیستئین بوی نامطبوعی دارد و همین باعث می‌شود تا مصرف آن دشوار باشد. برای مصرف این مکمل، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.