مقاومت آنتی بیوتیکی چیست

0

آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد میکروبی مشابه آن ۷۰ سال است که برای درمان بیماری های عفونی مورد استفاده قرار می گیرند. از دهه ۱۹۴۰ این داروها تاثیر بسزایی در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی داشته اند، اما استفاده مداوم و بیش از حد از این نوع داروها، ارگانیسم های کشتن عفونت را در بدن کاهش داده و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی میشود.

هر ساله در ایالات متحده حدود ۲ میلیون نفر به ویروس هایی مبتلا میشوند که نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند و هر ساله حدود ۲۳۰۰۰ هزار نفر در اثر بیماری های عفونی از دنیا میروند.

مقاومت آنتی بیوتیکی چیست؟

مقاومت آنتی بیوتیک به معنای توانایی میکروب های برای مقابله با اثرات داروهاست یعنی میکروب ها نه کشته میشوند و نه از بین میروند. برخی افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت های مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک ها قرار دارند هرچند که هیچ کس به طور کامل از این قبیل عفونت ها در امان نیست. درمان قطعی گاه پرهزینه و مشکل هست. باکتری ها به طور ناگهانی راه هایی برای مقابله با آنتی بیوتیک هایی که انسان تولید میکنند پیدا میکنند.

باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها

میتوان گفت میکروب ها همه جا و روی هر سطحی هستند و با چشم نمی‌توان آن ها را دید. میکروب ها به طور کلی به چند دسته باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها تقسیم میشوند. درحالی که گفته میشود بعضی از این میکروب ها بی خطر هستند اما بسیاری از آن ها نیز برای انسان و گیاهان و دیگر موجودات زنده بیماری زا بوده و این میکروب ها بیماری زا نامیده میشوند. اغلب میکروب ها توانایی مقابله و مقاومت نسبت به داروهایی که علیه آن ها هستند را دارند.

مقاومت آنتی بیوتیکی چگونه رخ می‌دهد؟

مقاوت در برابر باکتری و میکروب ها روند ساده ای است که اغلب با تجویز آنتی بیوتیک همراه است. در واقع آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت تجویز میشوند.

روند داروهای آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها جزو داروهایی هستند که اغلب مواقع پزشکان تجویز میکنند اما میتوان گفت که ۵۰ درصد تجویز یا دوز دارو اشتباه است و یا حتی زمان نادرست مصرف میشود. میکروب های آلوده کننده مواد غذایی به دلیل استفاده انسان از آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند. برای بعضی باکتری ها مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات مقاومت نسبت به آن هارا افزایش می دهد.

به دلیل ارتباط بین استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات تولید کننده مواد غذایی و بروز عفونت های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها در انسان، آنتی بیوتیک هایی که از نظر پزشکی برای درمان عفونت ها در انسان مهم هستند، باید در حیوانات تولید کننده مواد غذایی فقط تحت نظارت دامپزشکی و فقط برای مدیریت و درمان بیماری های عفونی استفاده شوند.

بیشتر بخوانید:

یکی دیگر از عوامل مهم در بروز مقاومت آنتی بیوتیکی کشف گونه های مقاوم باکتری از فرد به فرد یا از منابع غیر انسانی در محیط زیست است.

مقاومت آنتی بیوتیکی

حفاظت از خود و خانواده در برابر میکروب‌ها

تلاش برای حفاظت از خود و خانوادتان در برابر مقاومت آنتی بیوتیکی جزء استراتژی های سازمان بهداشت و سلامت عمومی است. این مقاله راه هایی برای حفاظت از شما و خانوادتان در برابر میکروب هاست:

شستن دست‌ها

شستن دست ها مانند واکسنی در برابر انواع میکروب هاست که می تواند برای کاهش بیماری های عفونی و تنفسی به کار بگیرید .شستن دست ها قبل و بعد از فعالیت های روزانه سدی در برابر رشد باکتری و میکروب هاست و همچنین از انتقال باکتری و بیماری به دیگران جلوگیری میشود .

واکسیناسیون منظم

همیشه پیشگیری از بیماری ها کلید سلامتی و بهتر از درمان است ‌.واکسن ها میتواند شما را در برابر بیماری ها محفوظ نگه دارند همچنین واکسن مسئول کاهش بیماری های عفونی است.واکسن بیماری هایی مثل سرخک ،سرخچه،اریون ،فلج اطفال و دیگر بیماری های این چنینی سال هاست که در سراسر جهان جان بسیاری از کودکان و مردم را از مرگ‌نجات داده است .

روش درست نگه داری از مواد غذایی و استفاده از مواد غذایی سالم نیز تاثیر بسزایی در جلوگیری از بیماری های عفونی و باکتریایی دارد.

باید در نظر داشت که آب آشامیدنی ناسالم سرشار از میکروب است و درصد ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش میدهد، پس باید آب آشامیدنی که به سالم بودن آن اطمینان دارید را مصرف کنید.

جلوگیری از انتقال بیماری های باکتریایی از طریق رابطه جنسی

بهتر است روش های پیشگیری و کنترل  اس تی دی را  بیاموزید تا خود و همسرتان از بیماری های عفونی در امان بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.