کمبود کالری چیست و چگونه به کاهش وزن کمک میکند

0

وقتی کالری دریافتی شما از کالری‌ای که می‌سوزانید کمتر باشد، وضعیتی به نام کمبود کالری در بدن به وجود می‌آید که در زبان انگلیسی calorie deficit نامیده می‌شود. برای کاهش وزن تنها راهی که پیشِ رو دارید، کمبود کالری است. گاهی اوقات به این وضعیت کمبود انرژی هم گفته می‌شود، به این دلیل که کالری یک واحد حرارت یا انرژی است.

کمبود کالری چیست؟

هر لقمه غذایی که می‌خورید، حاوی انرژی است و این انرژی به شکل کالری می‌باشد. برای اینکه بدن‌تان عملکرد مطلوبی داشته باشد، باید کالری دریافت کنید. اما اغلب ما بیش از نیاز بدن‌مان کالری مصرف می‌کنیم. این باعث می‌شود تا وضعیتی به نام کالری مازاد یا calorie surplus در بدن به وجود آید. این کالری‌های اضافه به شکل چربی در بدن ذخیره می‌شوند.

حالا برای رهایی از این چربی اضافه و کاهش وزن چه باید کرد؟ تنها راه، ایجاد کمـبود کالری در بدن است. این کمبود انرژی زمانی اتفاق می‌افتد که کمتر در روز غذا بخورید. اگر بدن‌تان کالری مورد نیاز خود برای انجام عملکردهای مختلف‌اش را دریافت نکند، وضعیتِ کمبود کالری ایجاد می‌شود.

در چنین وضعیتی، بدن‌تان برای تامین انرژی یا سوخت مورد نیاز خود، به سراغ ذخایر چربی می‌رود. این چربی‌ها همان چربی‌های اضافه هستند که در ران، شکم، باسن و نقاط دیگر بدن ذخیره شده‌اند. چربی ذخیره شده، در واقع انرژی ذخیره شده است. از آنجایی که بدن نمی‌تواند انرژی خود را از غذا دریافت کند (چون غذای کمتری خورده‌اید)، برای تامین انرژی به سراغ چربی ذخیره شده می‌رود. وقتی بدن‌تان برای تامین انرژی چربی بسوزاند، آن زمان است کاهش وزن را تجربه می‌کنید.

کمبود کالری برای کاهش وزن

اگرچه اینطور به نظر می‌رسد که ایجاد کمـبود کالری برای کاهش وزن کار ساده‌ای است، اما بسیاری از افراد برای انجام اینکار با مشکل مواجه می‌شوند. ایجاد وضعیت کمبود کالری در بدن آنطور که به نظر می‌رسد راحت نیست. برای کاهش وزن، نیاز است تا یک کمبود انرژی مشخص به وجود آورید. محققین تخمین می‌زنند که برای سوزاندن حدودا نیم کیلو چربی در هفته (یک پوند یا ۴۵۴ گرم)، باید در طول هفته ۳۵۰۰ کمبود کالری ایجاد کنید.

این عدد بزرگی است، مگه نه؟ اگرچه این عدد بزرگ به نظر می‌رسد، اما در روزهای هفته تقسیم می‌شود و دستیابی به آن راحت‌تر می‌گردد. اگر هر روز ۵۰۰ کـمبود کالری در بدن‌تان ایجاد کنید، می‌توانید در هر هفته به ۳۵۰۰ کمبود کالری دست پیدا کنید.

برای کاهش وزن تنها راهی که پیشِ رو دارید، کمبود کالری است.

چگونه کمبود کالری ایجاد کنیم؟

چگونه می‌توان روزانه ۵۰۰ یا هفته‌ای ۳۵۰۰ کـمبود کالری ایجاد کرد؟ برای انجام اینکار نیازی نیست سراغ رژیم‌های طاقت‌فرسا یا روزه‌های سخت بروید. سه روش سالم برای اینکار وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

  • کمتر بخورید – اگر اندازۀ وعده‌های غذایی را کم کنید، میان‌وعده‌ها را حذف کنید و غذاهایی بخورید که کالری کمتری دارند، می‌توانید کمبود کالری ایجاد کنید و لاغر شوید.
  • فعال‌تر باشید – رقم کالری‌هایی که بدن شما هر روز به آن احتیاج دارد، به سطح فعالیت‌تان وابسته است. این سطح فعالیت عبارت است از تمرینات ورزشی و همچنین تحرکات غیرورزشی که در طول روز انجام می‌دهید. اگر با انجام فعالیت بیشتر، رقم کالری‌های مورد نیاز بدن را بالا ببرید و در عین حال میزانِ کالری‌های دریافتی خود از مواد غذایی را ثابت نگه دارید، وارد وضعیت کمبود کالری خواهید شد.
  • ترکیبت رژیم و ورزش – کسانی که کاهش وزن موفقیت‌آمیزی دارند، از ترکیبِ رژیم غذایی و ورزش استفاده می‌کنند. به طور مثال ممکن است فردی در طول روز ۲۵۰ کالری کمتر دریافت کند و در عین حال با ۶۰ دقیقه پیاده‌روی سریع، ۲۵۰ کالری هم بسوزاند. این باعث می‌شود تا فرد وارد یک کمبود کالری ۵۰۰ واحدی شود. اگر برنامۀ شما هم به این شکل است، در طول یک هفته به کمبود کالری ۳۵۰۰ واحدی دست می‌یابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.